2021 – rok zmian w branży wnętrzarskiej?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Nowy rok to nowe trendy. W 2021 roku zwrócimy się ku kolorom i materiałom czerpiącym z dobrodziejstw natury, poszukując tym samym spokoju i ukojenia zmysłów. Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR, podpowiada, jakie elementy wyposażenia będą królowały we wnętrzach, skąd będziemy czerpać inspiracje i gdzie będziemy dokonywać zakupów.

Pandemia koronawirusa, która zmusiła wielu producentów do wstrzymania prac, a właścicieli sklepów do czasowego zamknięcia się, wzmocniła sprzedaż internetową. Czy aktualne doświadczenia będą miały wpływ na to, gdzie będziemy kupować wyposażenie wnętrz w nadchodzącym czasie?

Mimo ogromnej mocy internetu, pewnych rzeczy nie da się poznać online. Głównie chodzi tu o odczucia związane z użytkowaniem mebli, takie jak np. miękkość materaca, wyprofilowanie zagłówka fotela czy odpowiednia proporcja wysokości krzesła do stołu. Wiele elementów wyposażenia wnętrz to meble, które musimy przed zakupem przetestować i sprawdzić, jak się zachowują w kontakcie z nami. Przez internet o wiele łatwiej jest kupić dekoracje, tekstylia lub oświetlenie niż komplety wypoczynkowe, łóżka czy fotele – mówi Aldona Mioduszewska z Galerii Wnetrz DOMAR

Jakie meble i kolory będą modne w 2021 roku?

W nowym roku królować będą miękkie, obłe i cylindryczne kształty. Wiele z nich nawiązywać będzie swoją formą do stylu sprzed 100 lat, czyli Art déco. Nasze wnętrza wypełnią delikatne, opływowe formy, które nadadzą pomieszczeniom łagodności i spokoju. Meble oparte będą na lekkich, metalowych nóżkach. Natomiast wśród tkanin obiciowych królować będą welur i aksamit, czyli miękkie, eleganckie i błyszczące materiały.

Kolorystyka roku 2021 będzie opierać się na dwóch paletach barw. Z jednej strony będą to odcienie nawiązujące do natury, czyli beż, brąz czy karmel, natomiast z drugiej strony modne będą soczyste akcenty kolorystyczne – musztarda, granat, głęboka butelkowa zieleń czy bordo. Są to kolory, które pięknie prezentują się na aksamicie czy meblach tapicerowanych. Instytut Pantone w tym roku zaskoczył świat wyborem dwóch kolorów roku – jest to duet Ultimate Gray i Illuminating. Szarość określa twardy fundament i niezawodny element, natomiast żółć nawiązuje do rozgrzewającej i radosnej siły słońca. Warto także wspomnieć o Agencji Color Marketing Group, która rokrocznie przypisuje pewne odcienie każdemu z kontynentów. W roku 2021 Europa otrzyma kolor beżowy, Azja koralowy, Ameryka Północna szaro-niebieski, a Ameryka Łacińska fiolet. Niewątpliwie wszystkie te kolory to barwy otaczającej nas rzeczywistości – nieba, roślin, ziemi – które napawają nas spokojem i nadzieją na nadejście lepszych dni – dodaje Aldona Mioduszewska z Galerii Wnetrz DOMAR.

Wśród materiałów, które będą królować w 2021 roku wymienić można len, jutę, grubo tkaną bawełnę, welur i aksamit. Nasze wnętrza wypełnione będą drewnem, wikliną, trzciną, bambusem i naturalną ceramiką, czyli gliną i kamionką.

Światowe trendy w Polsce

Jednym z motywów przewodnich targów Salone del Mobile 2019 była psychodelia lat 60. i 70. Szaleństwo aranżacyjne pełne kolorów, geometrycznych kształtów i odważnych dekoracji zostało wyróżnione przez światowych projektantów jako baza silnego trendu na kolejne okresy. Jak mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR, w Polsce te trendy zaczną pojawiać się prawdopodobnie dopiero za rok lub dwa lata. I choć dokonania polskich projektantów są wybitne, a my sami jesteśmy pozytywnie odbierani przez europejskich guru wzornictwa i absolutnie nie ustępujemy im kroku, jeśli chodzi o kwestie projektowania, to polski konsument potrzebuje więcej czasu na zaprzyjaźnienie się z nowinkami. Wybieramy bezpieczniejsze formy meblowe i z lekkim opóźnieniem adaptujemy trendy.

Czerpanie ze światowych trendów, edukacja w zakresie designu i jego funkcjonalności to cały czas aktualne wyzwania branży. Konsumenci powinni być świadomi, że układ mebla to nie tylko koncept estetyczny, ale także kwestia ergonomii, funkcjonalności, inżynierii. Póki co, Polacy obracają się wokół bezpiecznych schematów urządzania wnętrz, ale to się zmienia. Widać to w zachowaniu klientów Galerii Wnętrz DOMAR, którzy korzystają z naszych bezpłatnych porad architekta. Nasz architekt wnętrz podpowiada rozwiązania i możliwości, często daleko wybiegające poza wyobrażenia kupujących. Ta współpraca owocuje wieloma sytuacjami, w których klienci decydują się na odważniejsze aranżacje – dodaje ekspertka z Galerii Wnętrz DOMAR.

Rok 2021 będzie inspirowany pięknem natury, dalekimi podróżami oraz ekologią. W naszych wnętrzach nie zabraknie mebli z duszą oraz kolorystycznych akcentów. Oferty producentów wyposażenia wnętrz, odpowiadające trendom nadchodzącego roku, skupia wrocławska Galeria Wnętrz DOMAR, jeden z największych tego typu obiektów w Polsce.

Więcej o rynku wyposażenia wnętrz w Polsce w nadchodzącym raporcie PMR: Handel detaliczny artykułami wyposażenia wnętrz w Polsce 2021.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Jak najbardziej jestem za powrotem kolorów. Beże, brązy i ich odcienie tak jak 10 15 lat temu. Szary, czarny i biel ładnie wygląda na obrazku, ale daje poczucie zimna. Za oknem beton na ulicy, czarny smog itd. Ludzie poszukują tego co było, chcą coś zmienić, ale nie mają możliwości. Nie każdy lubi marmur, płytki jak panele ,czarne meble czy umywalki. Osoby,które po 15 latach muszą już coś wymienić nie znajdują nic dla siebie. Formaty płytek ogromne, kolory to kamień i drewno, płyty meblowe beż duszy,blaty szare. Gdzie podziały się kolory sprzed lat?. Ciepłe, miłe, płyty meblowe z drobną strukturą, delikatnym połyskiem, kuchnie w brązach. Wybór materiałów nie powinien ograniczać się tylko dla młodych kupujących mieszkania, które są wykańczane w całości. A co z klientem sprzed lat? Jak ma dopasować jedno pomieszczenie do reszty mieszkania z materiałów obecnych na rynku? Lub zmienić fronty w kuchni, płytki bo uległy uszkodzeniu? Do brązu, beżu, pomarańczy,żółci ,która była wszechobecna włożyć beton na podłogę, szare fronty do szafek kuchennych? Kolekcje płytek typu kastor beż, naturale beż, orange, maxima itp. to były kolory. Meble vox wenge z pomarańczową intersją, fronty w przeróżnych odcieniach brązu wpadającego w pomarańczowy itd. Ludzie szukają, pytają, ekipy remontowe po roku wyrzucają czarne łazienki u klientów, sprzedawcy w sklepach nie mogą patrzeć na ten beton gdzie płytka od płytki niczym się nie różni. Panele białe, szare, rustykalne, wszędobylskie słoje, patchworki, marmury, maty . Jak nie popaść w depresję? Producenci wrzucają na rynek to co jest modne a zapominają o swoich klientach sprzed lat. Tak słupki się liczą. Sprzedaje się to trzeba produkować na masową skalę. Strasznie to przykre. Mam nadzieję że spowolnienie budownictwa skłoni producentów do zmian. Powrócą do klienta sprzed lat.
    .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *