4F dołącza do grona sieci handlowych oferujących odzież używaną – komentarz PMR

4F dołącza do grona sieci handlowych oferujących odzież używaną - komentarz PMR

Ten post dostępny jest także w języku: English

4F debiutuje strefą Wear_Fair z odzieżą z drugiego obiegu w ramach inicjatywy 4F Change, która ma na celu rozwój modelu gospodarki cyrkularnej. Będzie ona sprzedawana w lokalu marki w Centrum Handlowym Arkadia.

Firma przywróci starym ubraniom  blask i zaoferuje je w swoim pierwszym takim lokalu w warszawskim centrum handlowym Arkadia. W celu uruchomienia projektu firma postawiła m.in. specjalne kontenery firmy OTC, która specjalizuje się w kreacji, produkcji i sprzedaży odzieży i akcesoriów sportowych dla konsumentów i sportu wyczynowego. Zwrot odzieży 4F był możliwy do końca 2021 roku.

H&M, Carrefour, Ikea, Zalando i Auchan to jedne z firm, które również zdecydowały się na sprzedaż używanych rzeczy. Ubrania można było umieszczać w specjalnych pojemnikach, a meble oddawać po wypełnieniu formularza i spełnieniu minimalnych wymagań. Klienci, producenci i potencjalni przyszli nabywcy używanych przedmiotów są zadowoleni z takiego podejścia. Jest to propozycja dla tych, którzy są zainteresowani inicjatywami proekologicznymi, ale nie chcą inwestować dużych pieniędzy.

Przykładowo, koncept „Nowe Życie by Auchan”, skupiony na sprzedaży odzieży używanej, jest częścią CSR #Auchan 2022, która stanowi ważny krok w działaniach sieci na rzecz zmniejszenia jej wpływu na środowisko. Projekt ten opiera się na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli recyklingu i ponownego użycia. Pozwoli to na zmniejszenie zużycia wody i ograniczenie śladu węglowego. Firma uruchomiła ten projekt we współpracy z francuską firmą Patatam, która specjalizuje się w sprzedaży odzieży używanej. W ofercie znajduje się odzież damska, męska i dziecięca w przedziale cenowym od 7 zł do 35 zł w zależności od grupy produktowej. Dostępna będzie odzież znanych na całym świecie marek, w tym: Tommy Hilfiger, Guess, Ralph Lauren, Calvin Klein, Mango, Zara czy H&M.

Zalando uruchomiło w Polsce nową kategorię Pre-owned jeszcze w 2020 roku. W ramach tej kategorii można sprzedawać i kupować markowe ubrania używane. Działania platformy doskonale wpisują się w rosnący trend nadawania produktom drugiego życia.

Firma H&M informowała w ostatnich latach, że sprzedaż odzieży używanej jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w branży modowej. Firma jest większościowym udziałowcem w startupie Sellpa, portalu, który umożliwia użytkownikom odsprzedaż używanych ubrań. Od niedawna firma posiada własną platformę handlu odzieżą używaną, COS, również należącą do H&M.

PMR śledzi trend re-commerce w branży modowej, który m.in. ze względu na wzrost świadomości ekologicznej konsumentów, zainteresowanie modą zrównoważoną, ideą circular economy oraz większą dostępność odzieży używanej w różnych kanałach (online, stacjonarnie, w tym nawet w wielkopowierzchniowych sklepach spożywczych), przeżywa swoisty renesans. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PMR w sierpniu 2021 r. na potrzeby raportu Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2021, dokładnie połowa respondentów – w tym przypadku osób dorosłych, które dokonały zakupu odzieży w ciągu 3 miesięcy poprzedzających badanie – zadeklarowała również zakup odzieży używanej w tym okresie. Nieco częściej takie deklaracje składały badane kobiety (54%) niż mężczyźni (46%). Większość uczestników badania miała również 34 lata (60%). 

 

Więcej informacji w raporcie Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2021.

 

Podobne wpisy