Allegro rozbiło bank, rekordowy debiut giganta e-commerce

wykres gielda

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ponad 9 mld zł wyniosła wartość oferty publicznej Allegro. Największa polska platforma handlowa i gigant e-commerce zadebiutowała na GPW 12 października.

Ostateczna cena za akcję zarówno dla inwestorów indywidualnych, ja i instytucjonalnych została ustalona na 43 zł. O tym jak duże zainteresowanie wzbudziła oferta świadczy fakt, że stopa redukcji dla inwestorów indywidualnych wyniosła blisko 85%. W pierwszym dniu notowań kurs akcji Allegro wzrósł aż o 62,8%, do 70 zł. Oznacza to, że wartość przeprowadzonej oferty wyniosła 9 182 mln zł.

Allegro największą spółką na GPW

Rekordowa była też kapitalizacja spółki. Już w momencie debiutu wynosiła ona 44 mld zł, a po zakończeniu pierwszej sesji wzrosła do 72 mld zł. Obecnie jest to już 80 mld zł. Oznacza to, że Allegro stało się największą spółką na GPW, z wartością dwukrotnie wyższą niż poprzedni lider, CD Projekt, i blisko 3,5-krotnie wyższą niż PZU czy Dino.

Zysk netto spółki z IPO wyniósł 900,5 mln zł, po odjęciu kosztów i wydatków związanych z IPO. Zostanie to przeznaczone na refinansowanie długu spółki w celu uzyskania lepszej dźwigni finansowej netto. W ocenie Allegro pozwoli to na większą elastyczność finansową. Pozostała po refinansowaniu kwota zostanie przeznaczona na ogólne cele korporacyjne Grupy.

W czwartek, 15 października, w skutek nadzwyczajnej korekty, Allegro wejdzie również do WIG20, gdzie zastąpi mBank.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.