Badanie PMR: 9 na 10 Polaków kupuje suchą karmę dla psa

pies-buldog-lezacy

Ten post dostępny jest także w języku: English

Sucha karma jest zdecydowanie najczęściej kupowanym przez Polaków produktem żywnościowym dla psa. Zakup takiego produktu w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie zadeklarowało ponad 90% ankietowanych przez PMR.

Artykuły dentystyczne dla psów mało popularne

W przypadku zakupów suchej karmy nie ma wyraźnego zróżnicowania kupujących ze względu na cechy socjodemograficzne. Warto podkreślić, że w ramach każdej grupy zakupy takiego produktu deklarowało nie mniej niż 82% kupujących. Drugim najbardziej popularnym produktem żywnościowym dla psa jest mokra karma. W ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie zakupiło ją sześciu na 10 ankietowanych przez PMR.

Blisko 50% badanych kupuje dla swoich psów również przysmaki. Jedynie co piąty, artykuły dentystyczne. W przypadku tych dwóch grup produktów wyraźnie widać większą popularność (ale też świadomość) wśród pewnych grup. Przysmaki kupuje 55% mieszkańców miast, ale tylko 39% mieszkańców wsi. W przypadku artykułów dentystycznych, przewaga miasta nad wsią wynosi 24% do 17%. Odsetek kupujących takie produkty rośnie również wraz z poziomem wykształcenia i dochodem.

rodzaj-kupionych-produktow-zywieniowych-dla-psa

Sucha karma: opakowania bardzo małe lub bardzo duże

W przypadku karmy dla psów wyraźnie widać polaryzację kupujących. Wśród kupujących suchą karmę popularne są zarówno opakowania małe, jak i największe. Znaczny odsetek Polaków preferuje małe opakowania: 27% wskazało na zakup karmy w opakowaniu 2 kg, a kolejne 22% –  w opakowaniach 3-3,5 kg. Może to być z jednej strony związane z zakupami doraźnymi, z drugiej zaś z rodzajem posiadanego psa i jego zwyczajami żywieniowymi (mniejsze zapotrzebowanie). Na drugim biegunie jest 26% Polaków, którzy suchą karmę kupują w opakowaniu 15 lub 18 kg.

W przypadku karmy mokrej, ośmiu na 10 badanych decyduje się na produkt w puszce. O połowę mniej (42%) wybiera produkt w saszetce. Jedynie co 20 decyduje się na zakup w miseczce.

Koronawirus zmienił zwyczaje zakupowe

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, pandemia koronawirusa przyczyniła się do bardzo dynamicznego rozwoju kanału e-handlu. Widoczne jest to we wszystkich jego segmentach, także w przypadku żywności dla psów. W pierwszej połowie 2020 r. na portalu Allegro zostało zakupionych 1,8 mln produktów z kategorii „Dla psów” na łączną kwotę 63,5 mln zł. Dla porównania, w całym 2019 r. zakupy brutto w tej kategorii wyniosły 71 mln zł (1,9 mln sztuk), według danych TradeWatch.

Wyraźne wzrosty widać również w samej kategorii „Karmy-psy”. W I połowie 2020 r. poprzez Allegro zakupiono 10 tys. sztuk produktów w tej kategorii za kwotę 0,5 mln zł. Co ciekawe, bardzo wzrosła średnia cena produktu i wyniosła ona blisko 50 zł. Wyraźnie widać więc, że w trakcie lockdownu i późniejszych ograniczeń w handlu, Polacy preferowali zakupy przez internet dużych opakowań produktów.

O autorze

Agnieszka Skonieczna

Retail Business Unit Director

Analityk z ponad dwunastoletnim doświadczeniem. Kieruje działem Retail. Obszary specjalizacji: rynek spożywczy, rynek DIY oraz rynek wyposażenia wnętrz.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.