Badanie PMR: Co Polacy sądzą o bonie turystycznym?

kobieta-dziecko-morze-zachod-slonca

Ten post dostępny jest także w języku: English

Od 1 sierpnia w Polsce działa bon turystyczny, przy pomocy którego można finansować płatności za pobyty hotelarskie i usługi turystyczne dla dzieci. Co o tym świadczeniu sądzą Polacy? O to PMR zapytał w badaniu przeprowadzonym we wrześniu 2020 r. wśród osób, które w ciągu ostatniego roku kupiły artykuły dla dzieci.

Czy bon turystyczny faworyzuje pewne grupy obywateli?

Opinie badanych przez nas Polaków są podzielone. Około 30% uważa, że bon faworyzuje określoną grupę obywateli. Jednocześnie, podobna część badanych jest zdania, że bon sprawi, że dzieci z biedniejszych rodzin będą mogły wyjechać na wakacje.

Co ciekawe, opinie na temat bonów turystycznych nie różnią się znacząco pomiędzy rodzicami lub opiekunami prawnymi dzieci w wieku do 12 roku życia. W tej grupie, nadal 26% uważa, że bony faworyzują określoną grupę. Nieznacznie więcej osób niż w przypadku ogółu (35%), zgadza się ze stwierdzeniem, że dzięki bonom turystycznym dzieci z biednych rodzin będą mogły wyjechać na wakacje.

opinie polakow o bonach turystycznych pmr

Uprawnionych aż 6,5 mln dzieci

Bon turystyczny ma formę elektroniczną. Po zarejestrowaniu na platformie usług elektronicznych, przesyłany jest w formie kodu w wiadomości SMS albo e-mail. Przysługuje on każdemu dziecku do 18 r.ż. (w wysokości 500 zł), w przypadku dziecka z orzeczeniem niepełnosprawności jest to 1 tys. zł. Bon przyznawany jest niezależnie od poziomu dochodów i przysługuje blisko 6,5 mln dzieci.

Jak poinformował ZUS 26 sierpnia, wykorzystano już ponad 200 tys. bonów turystycznych, przy pomocy których dokonano płatności na 147 mln zł. Łączna liczba aktywowanych bonów na tę datę wyniosła blisko 820 tys. Jednocześnie, pod koniec sierpnia, świadczenia w ramach bonu turystycznego realizowało 18 tys. przedsiębiorców.

O segmencie hotelarskim w Polsce szerzej piszemy w raporcie PMR: Rynek HoReCa w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025. Już wkrótce opublikujemy jego aktualizacje uwzględniającą wpływ koronawirusa na rynek.

O autorze

Agnieszka Skonieczna

Retail Business Unit Director

Analityk z ponad dwunastoletnim doświadczeniem. Kieruje działem Retail. Obszary specjalizacji: rynek spożywczy, rynek DIY oraz rynek wyposażenia wnętrz.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *