fbpx
Aktualnosci Rynek

Będzie nowy lider na rynku bielizny w Polsce?

Na polskim rynku bieliźnianym operuje obecnie zaledwie kilka znanych, dużych sieci. Co więcej, od kilku lat niezmiennie liderem pod względem sprzedaży jest Ferax, producent wyrobów pończoszniczych oraz właściciel znanej marki Gatta. Jednak jedna trzecia przychodów firmy pochodzi z eksportu.

Jednak w roku 2018 według szacunków PMR pozycję lidera przejęła spółka Calz Polska, uzyskując dwucyfrowy wzrost przychodów w porównaniuc do roku wcześniejszego. Spółka jest operatorem sieci Calzedonia, Intimissimi oraz Tezenis. To właśnie dzięki intensywnej ekspansji dwóch pierwszych sieci firma zawdzięcza wzrost wyników. Otwierając w ostatnim roku ponad 20  nowych sklepów.

Mimo że na rynku bieliźnianym działa niewiele dużych sieci znanych marek, jest to rynek o silnej konkurencji. W Polsce działa wielu drobnych producentów. Co więcej, w ostatnich latach nastąpił także znaczny wzrost importu produktów tekstylnych z Dalekiego Wschodu, które stanowią silną konkurencję cenową.

Sklepy specjalizujące się sprzedażą bielizny odczuwają również konkurencję ze strony sieci odzieżowych, które w swojej ofercie posiadają coraz większy wybór bielizny w  konkurencyjnych cenach.

Tylko liderzy w sprzedaży na rynku odzieży – LPP, Inditex oraz H&M, posiadają szacunkowe udziały w sprzedaży bielizny na poziomie 2-3% całości przychodów spółek (nie wliczając marki Oysho (Inditex), której asortyment składa się głównie z bielizny).

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Zmiany kadrowe

Mateusz Sielecki awansował na Prezydenta Starbucks na Centralną Europę

post-image

Mateusz Sielecki awansował na stanowisko Prezydenta Starbucks na Centralną Europę. Na stanowisku zastąpił on Adama Mularuka. Wcześniej, od 2015 r., Mateusz Sielecki pełnił funkcję dyrektora regionalnego Starbucks w Polsce.

Mateusz Sielecki nowym Prezydentem Starbucks na Centralną Europę

Mateusz Sielecki, do tej pory dyrektor regionalny Starbucks w Polsce, z początkiem października awansował na stanowisko Prezydenta Starbucks na Centralną Europę.

Funkcję dyrektora regionalnego Starbucks w Polsce pełnił od 2015 r. Z firmą AmRest, która zarządza m.in. marką Starbucks, Mateusz Sielecki związany jest od 14 lat. Jako Prezydent Starbucks na Centralną Europę Mateusz Sielecki będzie odpowiedzialny za zarządzanie kawiarniami Starbucks oraz będzie kierował wszystkimi rynkami w zakresie operacji, strategii i rozwoju organizacji.

Mateusz Sielecki na stanowisku Prezydenta Starbucks na Centralną Europę zastąpił Adama Mularuka.

AmRest zarządza m.in. markami restauracyjnymi Starbucks, KFC, Pizza Hut i Burger King.

Więcej
Badania konsumenckie

Black Friday i Cyber Monday 2019 w Polsce – kto zrobi zakupy?

post-image

Jak wynika z najnowszego badania PMR, mniej niż jedna trzecia Polaków (28%) robi zakupy podczas akcji typu Black Friday czy Cyber Monday. Akcje tego typu cieszą się podobną popularnością wśród mężczyzn i kobiet.

Czy Polaków ogarnie szał zakupów w Black Friday i Cyber Monday?

Black Friday lub jego polska wersja – Czarny Piątek – w tym roku wypada 29 listopada. Do ,,największego dnia wyprzedaży na świecie” pozostał już zatem niewiele ponad miesiąc. Kolejna okazja do zrobienia zakupów w promocyjnych cenach pojawi się 2 grudnia, kiedy wypada tzw. Cyber Monday.

Black Friday kojarzony jest z rozpoczęciem sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem w Stanach Zjednoczonych, gdzie dzień ten jest szczególnie popularny. Black Friday to dzień wyprzedaży w sklepach stacjonarnych, a Cyber Monday – w sklepach internetowych.

W Polsce z każdym rokiem Black Friday i Cyber Monday…

Więcej
Aktualnosci Prawo Trendy

Najbliższe cztery lata pod znakiem kontynuacji

post-image

Niedzielne wybory parlamentarne w Polsce wygrała rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Wszystko wskazuje na to, że z wynikiem pozwalającym na kontynuację samodzielnych rządów. Dla rynku handlu detalicznego oznacza to kontynuację dotychczasowych trendów, a więc z jednej strony stymulację rynku wydatkami socjalnymi, a z drugiej rosnącą liczbę regulacji i niepewność odnośnie uchwalanego prawa.

Od momentu przejęcia władzy w 2015 r. PiS wprowadził szereg programów socjalnych, które pozytywnie wpłynęły na dochód rozporządzalny Polaków, a co za tym idzie na ich wydatki na konsumpcję. Warto tu wymienić przede wszystkim wprowadzenie, a potem rozszerzenie programu Rodzina 500 (500 zł miesięcznie dla rodziców od każdego dziecka w rodzinie), wypłatę 13 emerytury w wysokości 1,1 tys. zł, obniżenie podstawowej stawki PIT z 18% do 17% czy wprowadzenie zerowej stawki PIT dla osób do 26 roku życia.

Regulacje i podatki

Z drugiej strony, ostatnie lata to m.in. wprowadzenie zakazu handlu w niedziele czy podatku…

Więcej
Zmiany kadrowe

Włodzimierz Wlaźlak dołączył do zarządu Lidl Polska

post-image

Spółka Lidl Polska zmieniła skład zarządu. Dołączył do niego Włodzimierz Wlaźlak, który w Lidlu pracuje od 17 lat. Włodzimierz Wlaźlak będzie odpowiadał za struktury pionów sprzedaży w firmie.

Włodzimierz Wlaźlak w zarządzie Lidl Polska

Do zarządu Lidl Polska dołączył Włodzimierz Wlaźlak, który w Lidlu pracuje od 17 lat. Razem z Maciejem Tylkowskim i Januszem Włodarzczykiem będzie kierował strukturami pionów sprzedaży w firmie.

Włodzimierz Wlaźlak jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen (Justus-Liebig Universitat Giessen).

Lidl zatrudnia w Polsce około 20 tys. pracowników. W roku obrotowym 2018/2019, obroty netto Lidla w Polsce wyniosły ponad 18 mld zł.

Więcej
Aktualnosci Dane i Analizy Infografiki

Handel internetowy w Polsce 2019

post-image

PMR prezentuje zestaw infografik z raportu: Handel internetowy w Polsce 2019. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2019-2024.

Według szacunków PMR wartość rynku sprzedaży detalicznej w internecie wyniosła w 2018 r., ponad 50 mld zł. Co więcej, nasze prognozy pokazują, że rynek ten będzie stale rósł w tempie dwucyfrowym przez najbliższe dwa lata. Rynek ten posiada bardzo stabilne i dobre prognozy rozwoju. Polacy nadal przyzwyczajają się do robienia zakupów przez internet. Rośnie także dostępność urządzeń z dostępem do internetu, zwłaszcza telefonów i tabletów.

Wartość rynku internetowego w Polsce

Źródło: raport PMR „Handel internetowy w Polsce 2019”

M-commerce coraz popularniejsze

Źródło: raport PMR „Handel internetowy w Polsce 2019”

Najwięksi gracze na rynku e-commerce w…

Więcej
Aktualnosci Rynek Trendy

Celebrytki napędzają modę na kosmetyki naturalne

post-image

Rośnie w Polsce popularność kosmetyków naturalnych. Wzrostom tym sprzyja obecnie panująca moda na zdrowy tryb życia oraz rosnąca świadomość konsumentów. Trend ten podsycają celebrytki m.in. tworząc i własne linie kosmetyków naturalnych. Przykładem jest Anna Lewandowska, która właśnie ogłosiła stworzenie własnej linii kosmetyków naturalnych – Phlov By Anna Lewandowska.

Rynek kosmetyków naturalnych na fali wzrostu

Liczba konsumentów z problemami skórnymi, alergiami poszukująca alternatywnych produktów jest coraz większa. Co więcej, wzrostom sprzyjać będzie również panująca od kilku lat moda na slow life oraz coraz rosnąca świadomość konsumentów. W rezultacie rośnie popularność organicznych i ekologicznych kosmetyków, wyprodukowanych z wykorzystaniem naturalnych składników. A produkty takie przestały być już niszą na polskim rynku kosmetycznym. Konsumenci coraz częściej czytają etykiety, śledzą skład produktów kosmetycznych, chcąc wybrać te o najwyższej jakości. W związku z tym pojawia się coraz szersza oferta w tym zakresie, a trend…

Więcej