Będzie nowy lider rynku artykułów RTV, AGD i sprzętu elektronicznego?

Ten post dostępny jest także w języku: English

RTV Euro AGD w najbliższych latach ustąpi miejsce lidera rynku na rzecz Media Expert. Zarówno dzięki otwieraniu nowych sklepów stacjonarnych, jak i wzrostowi popularności sklepu online.

Należy się spodziewać, że w najbliższych latach Media Expert wyprzedzi dotychczasowego lidera rynku RTV, AGD i elektroniki użytkowej – RTV Euro AGD. W ostatnich latach firma odnotowywała dwucyfrowe dynamiki wzrostu przychodów, osiągając w 2018 r. rekordowy 17% wzrost. Wzrosty te osiąga zarówno dzięki rozszerzaniu kanału dystrybucji – w samym 2019 r. sieć otworzyła 18 sklepów, jak i wzrostem popularności sklepu internetowego sieci.

Według  danych PMR internet jest najszybciej rosnącym kanałem w rynku artykułów RTV, AGD i elektroniki użytkowej. Osiąga on wzrosty prawie dwa razy szybsze niż cały rynek. Według naszych prognoz do 2024 r. internet osiągnie prawie 1/3 udziału w cały rynku sprzętu elektronicznego.

Wysoki stopień konsolidacji rynku

Handel artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym jest jednym z najbardziej skonsolidowanych segmentów rynku handlu detalicznego w Polsce. Pięciu największych graczy posiada już udział na poziomie powyżej 70%. Warto zwrócić uwagę, że w zasadzie jest to już swego rodzaju granica. Postępująca konsolidacja rynku wynika z faktu, że duzi gracze rosną przede wszystkim dzięki walce konkurencyjnej, a nie rosnącemu popytowi wśród konsumentów. Wzrosty sprzedaży Media Expert są kompensowane przez słabsze wyniki innych sieci, np. Neonet.

Warto zwrócić także uwagę na zmiany na rynku. Z jednej strony umacnia się pozycja największych graczy tj. RTV Euro AGD oraz Media Expert. Z drugiej strony, zniknięcie marki Saturn i zamiana jej na Media Markt pokazuje, że nawet najwięksi gracze muszą się obecnie bardziej starać w celu utrzymania choć podobnej pozycji rok do roku.

Udziały największych graczy na rynku produktów RTV, AGD i sprzętu elektronicznego w Polsce

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *