Big Data i Business Intelligence, czyli retailowy must-have

Ten post dostępny jest także w języku: English

Sektor retail generuje i zbiera gigantyczne ilości danych. Każdy POS to od kilku do kilkudziesięciu tysięcy transakcji dziennie, każda wizyta na stronie e-sklepu to kilkanaście tysięcy bajtów danych o klientach, a każda interakcja z klientem w social mediach to potencjalny początek lub skutek procesu sprzedażowego. Niezliczone operacje magazynowe i logistyczne, płatności, zapisy z kamer CCTV, dane z ERP, CRM, aplikacji mobilnych – aż prosi się, aby wszystkie te informacje ze sobą skojarzyć i wykorzystać w celu zbudowania przewagi konkurencyjnej. Pozwoli to np. lepiej targetować reklamy, poprawić procesy obsługi, skutecznie wciągać klientów w przemyślne scenariusze sprzedażowe czy wreszcie, zidentyfikować miejsca kosztowej optymalizacji.

Big Data – sukces ukryty w danych

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

Wykorzystanie Big Data przez sieci retail niesie za sobą szereg korzyści. Wśród nich wymienić można:

  • gromadzenie i przetwarzanie danych o klientach, ich zachowaniach, preferencjach zakupowych oraz segmentowanie tych informacji w celu przygotowania skutecznych strategii marketingowych,
  • optymalizacja cen na podstawie aktualnych i prognozowanych trendów popularności marek i grup produktów w powiązaniu z danymi o klientach, ich lokalizacji, preferencjach zakupowych oraz z danymi dotyczącymi cen oferowanych przez konkurencję,
  • zapewnianie odpowiedniego poziomu zapasów poprzez dynamiczne zarządzanie łańcuchem dostaw na podstawie przewidywanej wielkości sprzedaży ilościowej poszczególnych grup towarów lub pozycji SKU w konkretnym przedziale czasu,
  • poprawa jakości usług przez gromadzenie i analizę sygnałów zwrotnych od klientów w kanałach tradycyjnych i mediach społecznościowych,
  • optymalizacja rozmieszczenia towarów na półkach poprzez gromadzenie informacji z kamer i czujników ruchu oraz modelowanie ich w formie szablonów zachowań klientów w sklepie.

Jak precyzyjnie przewidzieć zachowania konsumentów? Jak zagwarantować perfekcyjną obsługę klientów? Te pytania to kluczowe zagadnienia dla wszystkich specjalistów zajmujących się nie tylko handlem detalicznym. W uzyskaniu na nie odpowiedzi z pewnością pomoże odpowiednio wdrożone, wysokiej jakości oprogramowanie.

PowerBI vs MovStat

Systemy na które warto zwrócić szczególną uwagę PowerBI oraz MovStat. PowerBi to rozwiązanie dostarczane przez Microsoft.

Narzędzia zbudowane na platformie Microsoft PowerBI umożliwiają całkowitą integrację i kontrolę poprawności danych pochodzących z różnych źródeł (systemy, urządzenia, pliki). Potrafią również przekształcić te dane w informację o wielowymiarowych kontekstach (czasowych, geograficznych, behawioralnych, produktowych, biznesowych). Za pomocą wygodnych wizualizacji oraz automatycznych powiadomień dostępnych w ramach platformy PowerBI, managerowie mogą uruchamiać projekty biznesowe, a także nimi zarządzać w celu osiągnięcia wyżej opisanych korzyści biznesowych.  Co więcej, PowerBI to narzędzie informatyczne działające w nowoczesnej architekturze SaaS (jako usługa w chmurze). Umieszczenie go w bezpiecznej lokalizacji Microsoft Azure zapewnia jego ochronę przed niepowołanym dostępem i utratą danych.

Przykład pulpitu menedżerskiego z najważniejszymi dla menedżerów z segmentu retail wskaźnikami i wykresami

Źródło: Microsoft Corp

MovStat z kolei to autorski produkt wytworzony przez programistów i inżynierów z firmy Netizens. To system, który analizuje anonimowe dane o ruchu osób w miejscach publicznych. Rozwiązanie bazuje na strumieniach wideo z kamer i na bieżąco konwertuje pozyskane w ten sposób dane w liczby. Następnie dane przybierają postać statystyk, w formie intuicyjnych oraz miłych dla oka wizualizacji.

MovStat dokłada swoją cegiełkę do cyfrowej rewolucji w branży retail. Zarządcom sklepów może zaprezentować m.in. główne ścieżki zakupowe klientów, najpopularniejsze strefy i znajdujące się w nich produkty, interakcje klienta w kontakcie z ekspozycją oraz towarami czy analizę tworzących się kolejek. Wartością dodaną tego systemu jest także szybki podgląd konwersji dotyczący zarówno osób znajdujących się przed sklepem, jak i w jego środku. Posiadając tak precyzyjne informacje, managerowie – już po ich podsumowaniu – mogą lepiej zaplanować infrastrukturę sklepu, usprawnić zarządzanie personelem, zweryfikować jakość obsługi klienta czy szybciej reagować na pojawiające się wyzwania – wyjaśnia Paweł Herman, International Business Development Manager w Netizens.

Autorem artykułu jest Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT, zajmującej się rozwiązaniami technologicznymi dla sektora retail. Grupa Euvic ściśle współpracuje z Microsoft na poziomie partnera GOLD.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *