Aktualnosci Rynek

Big Data i Business Intelligence, czyli retailowy must-have

Sektor retail generuje i zbiera gigantyczne ilości danych. Każdy POS to od kilku do kilkudziesięciu tysięcy transakcji dziennie, każda wizyta na stronie e-sklepu to kilkanaście tysięcy bajtów danych o klientach, a każda interakcja z klientem w social mediach to potencjalny początek lub skutek procesu sprzedażowego. Niezliczone operacje magazynowe i logistyczne, płatności, zapisy z kamer CCTV, dane z ERP, CRM, aplikacji mobilnych – aż prosi się, aby wszystkie te informacje ze sobą skojarzyć i wykorzystać w celu zbudowania przewagi konkurencyjnej. Pozwoli to np. lepiej targetować reklamy, poprawić procesy obsługi, skutecznie wciągać klientów w przemyślne scenariusze sprzedażowe czy wreszcie, zidentyfikować miejsca kosztowej optymalizacji.

Big Data – sukces ukryty w danych

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

Wykorzystanie Big Data przez sieci retail niesie za sobą szereg korzyści. Wśród nich wymienić można:

  • gromadzenie i przetwarzanie danych o klientach, ich zachowaniach, preferencjach zakupowych oraz segmentowanie tych informacji w celu przygotowania skutecznych strategii marketingowych,
  • optymalizacja cen na podstawie aktualnych i prognozowanych trendów popularności marek i grup produktów w powiązaniu z danymi o klientach, ich lokalizacji, preferencjach zakupowych oraz z danymi dotyczącymi cen oferowanych przez konkurencję,
  • zapewnianie odpowiedniego poziomu zapasów poprzez dynamiczne zarządzanie łańcuchem dostaw na podstawie przewidywanej wielkości sprzedaży ilościowej poszczególnych grup towarów lub pozycji SKU w konkretnym przedziale czasu,
  • poprawa jakości usług przez gromadzenie i analizę sygnałów zwrotnych od klientów w kanałach tradycyjnych i mediach społecznościowych,
  • optymalizacja rozmieszczenia towarów na półkach poprzez gromadzenie informacji z kamer i czujników ruchu oraz modelowanie ich w formie szablonów zachowań klientów w sklepie.

Jak precyzyjnie przewidzieć zachowania konsumentów? Jak zagwarantować perfekcyjną obsługę klientów? Te pytania to kluczowe zagadnienia dla wszystkich specjalistów zajmujących się nie tylko handlem detalicznym. W uzyskaniu na nie odpowiedzi z pewnością pomoże odpowiednio wdrożone, wysokiej jakości oprogramowanie.

PowerBI vs MovStat

Systemy na które warto zwrócić szczególną uwagę PowerBI oraz MovStat. PowerBi to rozwiązanie dostarczane przez Microsoft.

Narzędzia zbudowane na platformie Microsoft PowerBI umożliwiają całkowitą integrację i kontrolę poprawności danych pochodzących z różnych źródeł (systemy, urządzenia, pliki). Potrafią również przekształcić te dane w informację o wielowymiarowych kontekstach (czasowych, geograficznych, behawioralnych, produktowych, biznesowych). Za pomocą wygodnych wizualizacji oraz automatycznych powiadomień dostępnych w ramach platformy PowerBI, managerowie mogą uruchamiać projekty biznesowe, a także nimi zarządzać w celu osiągnięcia wyżej opisanych korzyści biznesowych.  Co więcej, PowerBI to narzędzie informatyczne działające w nowoczesnej architekturze SaaS (jako usługa w chmurze). Umieszczenie go w bezpiecznej lokalizacji Microsoft Azure zapewnia jego ochronę przed niepowołanym dostępem i utratą danych.

Przykład pulpitu menedżerskiego z najważniejszymi dla menedżerów z segmentu retail wskaźnikami i wykresami

Źródło: Microsoft Corp

MovStat z kolei to autorski produkt wytworzony przez programistów i inżynierów z firmy Netizens. To system, który analizuje anonimowe dane o ruchu osób w miejscach publicznych. Rozwiązanie bazuje na strumieniach wideo z kamer i na bieżąco konwertuje pozyskane w ten sposób dane w liczby. Następnie dane przybierają postać statystyk, w formie intuicyjnych oraz miłych dla oka wizualizacji.

MovStat dokłada swoją cegiełkę do cyfrowej rewolucji w branży retail. Zarządcom sklepów może zaprezentować m.in. główne ścieżki zakupowe klientów, najpopularniejsze strefy i znajdujące się w nich produkty, interakcje klienta w kontakcie z ekspozycją oraz towarami czy analizę tworzących się kolejek. Wartością dodaną tego systemu jest także szybki podgląd konwersji dotyczący zarówno osób znajdujących się przed sklepem, jak i w jego środku. Posiadając tak precyzyjne informacje, managerowie – już po ich podsumowaniu – mogą lepiej zaplanować infrastrukturę sklepu, usprawnić zarządzanie personelem, zweryfikować jakość obsługi klienta czy szybciej reagować na pojawiające się wyzwania – wyjaśnia Paweł Herman, International Business Development Manager w Netizens.

Autorem artykułu jest Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT, zajmującej się rozwiązaniami technologicznymi dla sektora retail. Grupa Euvic ściśle współpracuje z Microsoft na poziomie partnera GOLD.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Aktualnosci Rynek Trendy

Państwo chce konsolidować sektor rolno-spożywczy

post-image

W Ministerstwie Aktywów Państwowych (MEP) trwają prace nad połączeniem firm z sektora rolno-spożywczego, które znajdują się pod nadzorem państwa. W ten sposób ma powstać Narodowy Holding Spożywczy (NHS).

W czerwcu wybór spółek do holdingu

Konsolidacja odbywać się to będzie w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która jest obecna na kilku rynkach, m.in. cukru, skrobi i zboża. Celem jest stworzenie silnego holdingu rolno-spożywczego i wejście w nowe segmenty działalności. Ideą konsolidacji podjętej przez MEP jest, by “z jednej strony konsumenci zyskali konkurencyjne ceny, z drugiej zaś, by rolnicy i wytwórcy otrzymywali dobrą zapłatę za swoje produkty”.

Obecnie analizowanych jest 48 spółek, które mogłyby wejść w skład holdingu. Plan przewiduje, że w czerwcu mają zostać wybrane te, które będą podlegać konsolidacji. Do końca roku powinny natomiast zostać przeprowadzone dokładniejsze badania i analizy dotyczące wybranych podmiotów.

Powstanie państwowa sieć sklepów?

Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprzecza, by państwo planowało tworzyć sieć sklepów spożywczych lub warzywniaków. Z…

Read More
Aktualnosci Rynek

Robotyzacja w branży retail & logistics – przegląd na rok 2020, cz. II

post-image

O tym, co robotyzacja ma do zaoferowania segmentowi retail w 2020 roku, w drugiej części artykułu, pisze Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w firmie Euvic IT.

Roboty mobilne

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

Roboty mobilne w ostatnim czasie masowo wypierają człowieka z przestrzeni magazynowych. Magazynierów brakuje w całej Polsce, a magazyny zlokalizowane często na peryferiach miast lub wręcz w polu, borykają się z zapewnieniem obsady. Szczególnie w okresach wakacyjnych, świątecznych czy w sezonie grypowym. Stosunkowo wysokie wynagrodzenia, regulowane przepisami prawa dotyczącymi pracy w godzinach nocnych czy w dni świąteczne, a także ryzyko utraty obsady – wszystko to powoduje, że zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego zdają się mieć przed sobą najlepsze lata.

Wśród rozwiązań mobilnych w handlu i logistyce możemy wyróżnić następujące grupy:

  • Transport P2P (Point-to-Point) – wózki typu AMR wożące po hali magazynowej kosze, jeżdżące półki z asortymentem włożonym…
Read More
Aktualnosci Rynek

Glovo rośnie w dowozie posiłków

post-image

Aplikacja mobilna Glovo, która specjalizuje się w dostawach na życzenie, właśnie przekroczyła 1 milion pobrań w Polsce (App Store i Google Play). Chociaż przy pomocy Glovo można zamówić szeroką gamę produktów, jest powszechnie wykorzystywana do dostaw jedzenia.

Glovo w Polsce: 1 mln pobrań aplikacji

Glovo działa w Polsce od lipca 2019 r., po przejęciu PizzaPortal.pl. Ideą aplikacji jest możliwość zamówienia “czegokolwiek”, a dostawa ma miejsce w  mniej niż godzinę. Glovo posiada w Polsce ponad 2,7 tys. punktów partnerskich, w tym restauracje McDonald’s i KFC oraz sklepy Biedronka i Carrefour. Aplikacja działa w 30 miastach w Polsce, ale Glovo zapowiada systematyczne poszerzanie oferty i rozwój wszystkich kategorii zamówień. Ogółem, na całym świecie z aplikacji korzysta około 2,6 mln użytkowników miesięcznie. Jest ona dostępna w 22 krajach i około 550 miastach.

Najliczniejszą grupę użytkowników Glovo w Polsce stanowią osoby w wieku 26-35 lat. Nieznacznie częściej są to kobiety. Jak informuje…

Read More
Aktualnosci Rynek

Tesco rozwija usługę click & collect

post-image

Sieć Tesco rozwija działalność w segmencie e-commerce. W maju spółka dodała pięć nowych miast odbioru dla usługi “Zamów i odbierz” (click & collect).

14 punktów click & collect

Nowe lokalizacje, w których dostępna jest usługa to Częstochowa, Zielona Góra, Opole, Kielce i Jelenia Góra. Dzięki poszerzeniu sieci punktów odbioru, obecnie możliwa jest obsługa 15% klientów więcej w ramach takiego rozwiązania. Ogółem, obecnie opcja click & collect dostępna jest w 14 sklepach Tesco na terenie całego kraju. Tygodniowo z takich zakupów korzysta około 2 tys. klientów. Sieć zapowiada, że wkrótce wprowadzi kolejne nowości, poszerzające zakres usług.

Zakupy dokonane w opcji “Zamów i odbierz” mogą być odebrane w sklepie lub dostarczone do domu przez firmę taksówkarską współpracującą z Tesco. Przy realizacji zamówienia poprzez taxi, zapłata musi być dokonana online. W przypadku odbioru w sklepie, możliwa jest płatność przy odbiorze.

Tesco przechodzi do fazy wzrostu

Ostatni rok upłynął spółce na przebudowywaniu swojego modelu…

Read More
Aktualnosci Rynek

Robotyzacja w branży retail & logistics – przegląd na rok 2020, cz. I

post-image

Jeśli chodzi o nasycenie robotami, polski rynek plasuje się niestety w ogonie rankingów, co jest dość zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby polskie PKB (gdzie mamy 22 miejsce na świecie) czy Human Development Index (Polska z 32 miejscem na świecie).

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

W 2014 roku roboforum.pl pisało, że „Polska, z wartością wskaźnika na poziomie 18, znajduje się w dolnej części rankingu. Wyższą gęstością robotyzacji od Polski odznaczają się nie tylko kraje należące pod tym względem do czołówki, ale także kraje o podobnym poziomie rozwoju, jak np. Węgry czy Słowacja. Średnia gęstość robotyzacji w Europie jest 4,4 razy wyższa niż w Polsce (w porównaniu do roku poprzedniego Polska zmniejszyła dystans do Europy o 1,1 pkt.), z kolei średnia wartość ogólnoświatowa jest wyższa o ponad 3 razy”. Od 2014 roku sporo się jednak zmieniło. Według IFR, 74% nowych…

Read More
Aktualnosci Rynek

Sieć Camaieu wychodzi z Polski

post-image

Sieć odzieżowa Camaieu, specjalizująca się w ubraniach dla kobiet, wychodzi z rynku polskiego. Strona internetowa spółki przestała już przyjmować zamówienia, a sklepy stacjonarne mają zostać zamknięte wraz z końcem czerwca.

Camaieu szuka inwestora

Jeszcze w 2018 r. Camaieu prowadziło w Polsce około 40 sklepów stacjonarnych. Sieć notowała jednak ujemną dynamikę sprzedaży w ostatnich latach, a liczba sklepów sukcesywnie spadała. Obecnie wynosi ona 25. Ogółem, sieć prowadzi około 1 tys. sklepów w 18 krajach, z czego ponad połowa zlokalizowana jest we Francji.

Pandemia COVID-19 i zamknięcie sklepów w galeriach handlowych wpłynęły na pogorszenie się sytuacji spółki, ale już wcześniej borykała się ona z problemami finansowymi. Jak informuje Business Insider, spółka planowała od wiosny wdrażać plan restrukturyzacji, który miał obejmować zamknięcie 125 sklepów we Francji i krajach francuskojęzycznych. Teraz znalazła się we Francji pod zarządem komisarycznym i poszukuje inwestora.

Jak koronawirus wpłynie na plany rozwojowe spółek?

Camaieu to niejedyna sieć odzieżowa, która…

Read More