Black Friday rekordowy dla wielu sklepów

kobieta-zakupy-torby

Ten post dostępny jest także w języku: English

Tegoroczny Black Friday okazał się rekordowy pod względem sprzedaży dla wielu firm. Świetnymi wynikamy pochwalili się m.in. Allegro, CCC i Zalando.

Allegro: 2 mln zabawek w tydzień

Polski gigant e-commerce poinformował, że trwający osiem dni (23-30 listopada) Black Week był „największym festiwalem zakupowym w historii spółki”. W tym okresie, na stronę główną portalu wchodziło średnio dziewięciu klientów na sekundę. Kupowano przede wszystkim elektronikę, produkty home & garden oraz produkty dla dzieci. Sprzedano m.in. 910 tys. dekoracji świątecznych, 110 tys. słuchawek, 57 tys. smartfonów czy 67- tys. książek i blisko 100 tys. gier planszowych.

Według Allegro, sprzedawcy, którzy dołączyli do Black Week sprzedali średnio o 250-300% więcej produktów niż przeciętnego dnia. Spółka podkreśla, że 80% przesyłek dotarło do klientów już w ciągu 1-2 dni. Rekordowa dostawa trwała zaledwie… 4 godziny i 11 minut.

Sobota najlepszym dniem w historii Grupy CCC

Sprzedaż stacjonarna w galeriach handlowych została wznowiona w Polsce w sobotę 28 listopada, czyli dzień po Black Friday. Promocje zakupowe, jak również odroczony popyt po 3-tygodniowym zamknięciu placówek spowodowały, że dzień ten był najlepszym przychodowo dniem w historii Grupy CCC. Jak podaje spółka, odwiedzalność w sobotę była na poziomie bliskim temu sprzed zamknięcia sklepów w galeriach (w odróżnieniu do stopniowej tendencji odbudowy ruchu po pierwszej fali pandemii). Co ciekawe, konwersja wśród klientów była bardzo wysoka – co czwarty odwiedzający sklep CCC dokonał w nim zakupów.

Listopad nie będzie jednak rekordowym miesiącem dla CCC, ponieważ przez 21 dni tego miesiąca blisko 300 sklepów CCC było zamkniętych. Dobrze radził sobie online (w listopadzie odpowiadał za 65% przychodów Grupy), ale nie był w stanie nadrobić spadków w sprzedaży stacjonarnej.

Milion nowych klientów Zalando podczas Cyber Week

Sukces sprzedażowy w okresie Black Friday zanotowała także platforma Zalando, największy gracz w segmencie sprzedaży internetowej odzieży i obuwia. Pozyskała ona aż milion nowych klientów i zwiększyła sprzedaż (GMV) o 35% r/r. Udział zamówień generowanych w ramach programu partnerskiego, w tym Connected Retail wzrósł do 30%, w porównaniu do 20% w 2019 r. Miało to związek z ograniczeniami w sprzedaży stacjonarnej. Około 2,3 tys. sklepów stacjonarnych wzięło udział w Cyber Week w ramach programu Connected Retail.

W szczytowych momentach składano 7,5 tys. zamówień na minutę. Hitem sprzedażowym Cyber Week okazały się legginsy do biegania.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *