Były poseł uratuje Browar Zamkowy w Cieszynie?

piwo keg kranik

Ten post dostępny jest także w języku: English

Grupa Żywiec chce sprzedać lub zamknąć Browar Zamkowy w Cieszynie. Chętnym, by go uratować jest były poseł i kandydat na prezydenta Marek Jakubiak.

Grupa Żywiec: Koronawirus uderzył w piwa rzemieślnicze

Kilka dni temu Grupa Żywiec poinformowała, że z powodu obecnej sytuacji finansowej rozważa zamknięcie Browaru Zamkowego w Cieszynie. W browarze wytwarzanych jest około 60 rodzajów piwa, w tym ale, IPA, porter, lager i piwa bezalkoholowe.

W oświadczeniu spółki możemy przeczytać, że jest to podyktowane „przeciwnościami rynkowymi wzmocnionymi dodatkowo przez pandemię”. Segment piw rzemieślniczych, w którym działa browar w Cieszynie, został bowiem dotknięty przez związane z pandemią ograniczenie sprzedaży w placówkach gastronomicznych oraz zwrócenie się konsumentów w kierunku dużych, znanych marek.

Dodatkowo, Grupa Żywiec podkreśla, że w obecnej sytuacji rynkowej chce skoncentrować się na poprawie swojej pozycji konkurencyjnej. Oznacza to koncentrację na kluczowych obszarach i segmentach wzrostu, przy jednoczesnej rezygnacji z części aktywów. Jak podała spółka, w I połwie 2020 r. sprzedaż piwa w kegach (z wyłączeniem piw Browaru Namysłów), wyniosła 90 tys. hl, w porównaniu do 203 tys. hl w analogicznym okresie roku 2019. Stanowiło to jedynie 4% całego wolumenu Grupy Żywiec.

Marek Jakubiak uratuje browar w Cieszynie?

Grupa Żywiec chce szukać inwestora dla browaru w Cieszynie do końca marca 2021 r. Potencjalny kupujący pojawił się bardzo szybko. Jest nim były poseł i kandydat na prezydenta RP w 2020 r. – Marek Jakubiak. Jakubiak od lat działa na rynku browarniczym.

Jest właścicielem spółki Browary Regionalne Jakubiak, która w swoim portfolio posiada Browar Ciechan, Browar Lwówek (obecnie wydzierżawiony), Browar Biskupiec, Porterówkę oraz Whisky Jakubiak. Był również właścicielem Browaru Tenczynek, ale w połowie 2018 r.  sprzedał go spółce Manufaktura Piwa, Wódki i Wina, powiązanej z innym byłym posłem, Januszem Palikotem.

„Pragę poinformować, że nawiązałem kontakt z przedstawiciele Grupy Żywiec w celu przekazania informacji o woli zakupu spółki Browar Zamkowy w Cieszynie. Teraz wszystko w rękach Grupy Żywiec” – napisał Jakubiak na swoim Twitterze.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.