Chlebomaty czyli pieczywo z maszyny vendingowej

chleb bochenki chleba

Ten post dostępny jest także w języku: English

Chlebomaty, czyli bezobsługowe automaty do zakupu pieczywa stanęły właśnie w czterech lokalizacjach w Szczecinie. Należą do piekarni Asprod, a pomysł ich wdrożenia podsunęła pandemia koronawirusa.

Szczecin może korzystać z chlebomatów

Chociaż obecnie wszyscy starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości, jeszcze w marcu i kwietniu standardem były restrykcje związane z pandemią. Oznaczały one liczne ograniczenia w handlu i długie kolejki do sklepów. Część osób z grup ryzyka obawiało się robić zakupy w sposób tradycyjny. To wszystko podsunęło piekarni Asprod pomysł na uruchomienie chlebomatów, czyli automatów do zakupu pieczywa. Obecnie działają one w czterech lokalizacjach w Szczecinie.

Zakupy poprzez chlebomaty odbywają się w sposób bezkontaktowy, akceptowana jest wyłącznie płatność bezgotówkowa. Dostawy kilkudziesięciu rodzajów pieczywa do automatów odbywają się codziennie. Maszyny są codziennie dezynfekowane.

Automaty zakupowe zmieniają oblicze

W Polsce automaty zakupowe są bardzo popularne, ale do tej pory były traktowane głównie jako uzupełnienie tradycyjnej sprzedaży. Większość Polaków kojarzy je z zakupem słodyczy czy napojów, ale na świecie automaty od dawna wykorzystywane są do sprzedaży rozmaitych produktów, takich jak mięso i wędliny czy torty. Obecnie również w Polsce można w nich kupić nie tylko pieczywo, owoce i warzywa, a także produkty wymagające przechowywania w lodówce, takie jak nabiał, wędliny czy ryby.

Pomysł Asprod ma szansę na sukces, gdyż w Polsce chleb jest jednym z podstawowych produktów spożywczych. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego śniadania czy kolacji. Jak wynika z badania PMR, w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie, przeprowadzone w kwietniu 2020 r., aż dziewięciu na 10 respondentów dokonało zakupów w piekarni. Piekarnie są najpopularniejszym sklepem specjalistycznym odwiedzanym przez Polaków.

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.