Coraz mocniejsze przenikanie się światów online i offline

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ostatnie miesiące przyniosły serię doniesień o uruchomieniu nowoczesnych sklepów stacjonarnych, często ściśle powiązanych ze sklepami internetowymi. I nie mówimy tu rozwiązaniach takich jak Amazon Go, ale sklepach, które istnieją lub powstają w Polsce.

Idealnym przykładem jest otwarty w grudniu 2017 r. w Atrium Promenada w Warszawie innowacyjny hipermarket Carrefour Pro. Placówka o powierzchni ok. 2 tys. m² zawiera wiele rozwiązań do tej pory nieobecnych w sklepach. W ofercie sklepów dostępnych jest ok. 13 tys. produktów, głównie żywnościowych, natomiast klienci mają możliwości przejrzenia całej oferty Carrefour na ekranach dotykowych i zamówienia produktów do domu. Podobnie funkcjonować ma nowy sklep IKEA w Warszawie, w centrum handlowym Blue City, którego otwarcie planowane jest jeszcze na 2018 r. Sklep, o powierzchni 4,5 tys. m², ma być znacznie mniejszy od innych sklepów sieci w Polsce. W ofercie mają być dostępne wybrane produkty wyposażenia wnętrz, natomiast pełna oferta dostępna będzie do zamówienia przez internet z ekranów dotykowych umieszczonych w sklepie. Niedawno IKEA podobny sklep, choć o dwukrotnie mniejszej powierzchni i jeszcze bardziej ograniczonym asortymencie, uruchomiła w centrum Madrytu.

Coraz popularniejsze jest także otwieranie sklepów stacjonarnych przez graczy internetowych, a główną motywacją jest zaznajomienie ze swoją ofertą klientów, którzy do tej pory nie robili zakupów przez internet. Eobuwie.com.pl posiada już trzy takie sklepy (w Zielonej Górze, Wrocławiu, Poznaniu). Salony firmy bardzo różnią się od tradycyjnych sklepów stacjonarnych – na wystawach nie ma butów, a klienci przeglądają ofertę na umieszczonych w sklepie tabletach, zaś wybrane produkty pracownicy sklepu przynoszą do przymierzenia. Np. salon we Wrocławiu ma 3,7 tys. m² powierzchni, z czego 2 tys. m² przeznaczone są dla klientów, a pozostałą część zajmuje zautomatyzowany magazyn, którego część widzą klienci salonu. W ofercie salonu znajduje się 100 tys. produktów. Docelowo eobuwie.com.pl planuje posiadać od sześciu do dziewięciu salonów zlokalizowanych w największych polskich miastach. Z kolei iperfumy.pl od listopada 2017 r. otworzyło już cztery sklepy w galeriach handlowych (w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie). Mają one łączyć doświadczenia zakupowe online i offline – funkcjonują jako punkty odbioru, klienci mogą wypróbować perfumy i dokonać zakupu na miejscu lub dzięki umieszczonym w sklepie tabletom lub bezpośrednio ze smartfona, dzięki dostępowi do Wi-Fi. Można także skorzystać z porad konsultantów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *