Czy InPost zmieni właściciela?

spotkanie biznesowe negocjacje

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pod koniec września agencja Bloomberg podała, że Advent International rozważa sprzedaż przejętego w 2017 r. InPostu. Kilka dni temu informacje te potwierdził Puls Biznesu. Zgodnie ze źródłami gazety, proces sprzedaży miał już ruszyć.

Jednym z głównych kandydatów do przejęcia InPostu jest Allegro, dla którego InPost jest głównym partnerem logistycznym. Allegro ma prawo pierwokupu InPostu, ale tylko w przypadku rozpoczęcia konkurencyjnego procesu sprzedaży przez właściciela paczkomatów lub w przypadku, gdy otrzyma on ofertę kupna od globalnych konkurentów polskiej platformy e-commerce. Oznacza to, że o zakup InPostu Allegro będzie musiało powalczyć z innymi inwestorami branżowymi i funduszami private equity.

Boom na e-commerce sprzyja dobrej wycenie

Według informacji  Pulsu Biznesu, chętnych na zakup InPostu nie brakuje. Źródła gazety wymieniają m.in. fundusz KKR, który kredytuje środki na rozbudowę sieci paczkomatów przez polską spółkę. Inni potencjalni kupcy to Blackstone, Hellman & Friedman czy też CVC, właściciel sieci Żabka. Dla funduszy private equity szczególnie kuszące jest to, że model biznesowy polskiej sieci paczkomatów mógłby zostać implementowany także na innych rynkach.

Informacji o możliwej sprzedaży operatora logistycznego nie potwierdziła, co naturalne, żadna z zainteresowanych stron. Z pewnością jednak obecna sytuacja rynkowa sprzyja wyjściu z inwestycji przez Advent, który może liczyć na wysoką wycenę InPostu. Wystarczy powiedzieć, że w momencie zakupu przez Advent przed trzema laty InPost prowadził około 2,5 tys. paczkomatów. Obecnie ma ich 9 tys.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.