Czy Polacy jadają śniadania?

sniadanie

Ten post dostępny jest także w języku: English

Blisko 76% Polaków spożywa śniadanie codziennie, 14% robi to sporadycznie, a co dziesiąty ankietowany je śniadania nieregularnie, rzadko bądź wcale, wynika z ankiety, przeprowadzonej przez marke owsianek funkcjonalnych NESVITA firmy Nestlé wspólnie z SW Research. Polacy najczęściej pomijają śniadanie z powodu braku głodu, braku czasu lub chęci na jego przygotowanie. Trzech na czterech respondentów nadal uważa swoje śniadanie za zdrowe, ale brak czasu (36%) i przyzwyczajenie (33%) nie pozwalają im jeść go codziennie.

Zdrowe śniadanie jest definiowane przez respondentów jako takie, które zawiera warzywa, na które zwraca uwagę połowa badanych, zwłaszcza kobiet i osób w wieku 18-29 lat, ale także owoce i pieczywo, wymieniane przez 22%, a następnie mięso i wędliny. Nabiał i jaja są wymieniane przez prawie 20%, następnie sery, pieczywo razowe i ciemne oraz musli, płatki owsiane i płatki. Warto zauważyć, że aż 70% respondentów zwraca uwagę na zawartość błonnika w swoich posiłkach, najczęściej wskazując jako źródło błonnika pieczywo razowe, płatki owsiane, świeże owoce i warzywa, kasze oraz nasiona roślin strączkowych.

Gotowe rozwiązania?

Bardzo ważna dla respondentów jest również łatwość i szybkość przygotowania śniadania (39%), która ustępuje jedynie smakowi (51%). Dlatego gotowe produkty cieszą się sporą popularnością – aż 89% respondentów korzysta z nich z różną częstotliwością, a najczęściej są to osoby w wieku 18-39 lat.

Jak wynika z badania PMR przeprowadzonego w listopadzie 2020 r. na próbie reprezentatywnej, 56% Polaków w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających badanie zdarzyło się kupić danie przygotowywane na ciepło w miejscu zakupu (np. hot-doga, hamburgera, zapiekankę). Z kolei po paczkowane dania gotowe sięgnęło w tym czasie niemal 2/3 badanych.

 

Zdrowe śniadanie Polaków-infografika

Jedna czwarta Polaków badanych przez PMR deklaruje, że obecnie częściej niż przed rokiem sięga po żywność bio/eko. Do żywności bio przekonują się częściej mężczyźni i osoby młodsze – czyli osoby z grup, w których produkty bio kupuje niższy odsetek respondentów niż ogółem.

 

Więcej informacji w najnowszych raportach PMR:

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *