Czy sieć Mere ma szansę na sukces w Polsce?

wozki sklepowe

Ten post dostępny jest także w języku: English

W Częstochowie otworzono pierwszy sklep rosyjskiej sieci Mere, działającej w formie hard dyskontu. Wszystkie towary sprzedawane są w nim na paletach lub prosto z pudeł. Czy taki koncept ma szansę na sukces na rynku polskim?

Segment dyskontów coraz bardziej nasycony, ale wciąż z dobrymi prognozami

Według prognoz PMR, Kanał dyskontów wciąż ma dobre perspektywy rozwoju na rynku polskim, ale to małe supermarkety i sklepy convenience są formatami, który najwięcej zyska z nadchodzących latach. Dlatego też wszystkie sieci dyskontów na rynku polskim przechodzą transformację, od hard dyskontu, po soft dyskont i format bliższy supermarketom (z obsługą zza lady dla wędlin i serów). Poszerzają ofertę produktów świeżych, wprowadzają produkty delikatesowe, zdrową żywność czy dania gotowe.

Sieć Mere idzie zupełnie pod prąd tych działań. Zapowiadany plan otwarć około 100 placówek nie wydaje się więc realny do wykonania. Wątpliwe, by sieć ta mogła zagrozić działalności obecnych na rynku polskim sieci dyskontów. Dodatkowo, segment dyskontów jest coraz bardziej nasycony, a po przejęciu Tesco przez Netto dołączy do niego kolejne kilkaset placówek.

Czy Mere przekona do siebie polskiego konsumenta?

Oczywiście, koronawirus wpłynął w pewnym stopniu na zmianę zachowań konsumenckich Polaków, przywrócił znaczenie ceny czy zmniejszył popyt na produkty premium. Nie na tyle jednak, by formuła hard dyskontu mogła powrócić w dużym zakresie do kanałów sprzedaży. Ewentualnych szans rozwoju Mere upatrywać można w miastach małych i średniej wielkości, zlokalizowanych w oddaleniu od dużych aglomeracji.

Dodatkowym problemem może być słaba rozpoznawalność marki Mere, a co za tym idzie, brak zaufania do niej (sieć nie prowadzi obecnie żadnych działań marketingowych). Dlatego też Polacy mogą być nieufni również do dostępnych w sklepie produktów, które nie są produktami markowymi, a ich marka własna nie jest im dobrze znana.

Więcej na temat dyskontów i rynku spożywczego w Polsce w najnowszym raporcie PMR: Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025.

O autorze

Agnieszka Skonieczna

Retail Business Unit Director

Analityk z ponad dwunastoletnim doświadczeniem. Kieruje działem Retail. Obszary specjalizacji: rynek spożywczy, rynek DIY oraz rynek wyposażenia wnętrz.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *