Detaliści ograniczają plastikowe opakowania

Ten post dostępny jest także w języku: English

Polacy sięgając po produkty z półek sklepowych, coraz większą uwagę przykuwają także do opakowań w jakich się one znajdują. Coraz częściej wybierają produkty ekologicznie pakowane lub sprzedawane luzem. Detaliści wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom dążą do ograniczania plastikowych opakowań, czy umożliwiając klientom pakowanie produktów we własne pudełka.

Maleje tolerancja wobec nadużywania plastiku jednorazowego użytku. Filozofia zero waste wpływa także na popularyzacje nowych, bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań. Co wynika z faktu, że  obecnie opakowania żywności stanowią 60-70% całego rynku opakowań. Sieci wprowadzają zmiany w tym zakresie podyktowane oczekiwaniami konsumentów. Do 2025 r. 100% opakowań marek własnych sieci Kaufland mają nadawać się do recyklingu, a polski oddział sieci Lidl chce ograniczyć zużycie plastiku w opakowaniach o 20%.

Sieci ograniczają plastikowe opakowania

Co więcej, Lidl także zapowiedział wprowadzenie w pełni biodegradowalnych i kompostowalnych przemysłowo opakowań. Co jest możliwe dzięki użyciu kukurydzy i drewna do ich produkcji. W opakowaniach tych będą dostępne bio warzywa i owoce sprzedawane w ramach Ryneczku Lidla. Sieć także podkreśla, że do niedawna sprzedawane owoce i warzywa dostępne wyłącznie w plastikowych opakowaniach, teraz można kupić luzem.

Również Carrefour namawia klientów do robienia zakupów z własnymi opakowaniami. Od lutego 2019 r. w pierwszym sklepie (w Bydgoszczy) klienci mogą zakupione na wagę produkty pakować do własnych opakowań. Jak zapowiada Carrefour, taka możliwość będzie się pojawiała w kolejnych sklepach sieci.

Unia Europejska walczy z plastikiem

Również państwa członkowskie UE podjęły walkę w celu zmniejszenia nadużywania plastiku, przyjmując w maju 2018 r. pakiet dyrektyw odpadowych. Zgodnie z nimi recycling odpadów opakowaniowych do roku 2025 r. ma wynieść 65%, a w 2030 r. ma to być 70%. Odsetek ten w Polsce w 2016 r. wynosił 57,9%.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *