Dlaczego kupujemy żywność bio?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Blisko co piąty Polak deklaruje kupowanie certyfikowanej żywności bio. Na rozwój tego rynku pozytywnie wpływa popularność zdrowego i ekologicznego stylu życia, rosnąca popularność diet np. wegańskiej lub wegetariańskiej oraz bogacenie się społeczeństwa. Co sprawia, że coraz więcej konsumentów jest w stanie pozwolić sobie na zakup droższych, ale naturalnych i certyfikowanych produktów. Co więcej, ponad połowa (55%) respondentów kupujących kosmetyki naturalne kupuje też zdrową żywność. Wyraźnie widać, że dokonywanie zakupów żywności bio i kosmetyków naturalnych związane jest z wyborem określonego stylu życia.

Blisko co piąty Polak kupuje żywność bio

Według badania PMR przeprowadzonego w grudniu 2018 roku wynika, że 23% Polaków kupuje bio żywność. Częściej tego typu zakupów dokonują kobiety (27%) niż mężczyźni (19%). Zdecydowanie częściej niż przeciętnie zakupu żywności bio dokonują osoby z wykształceniem wyższym (+19 p.p. dla odpowiedzi tak, w porównaniu do ogółu populacji). Z kolei zdecydowanie rzadziej tego typu zakupów dokonują osoby z wykształceniem podstawowym (-8 p.p.) oraz z dochodem netto per capita w gospodarstwie domowym poniżej 1 tys. zł (-13 p.p.). W tym przypadku główną barierą dla takich zakupów jest cena.

Żywność bio kupujemy dlatego, że jest zdrowa

Najważniejszą motywacją do kupowania żywności bio jest przekonanie o jej lepszych właściwościach zdrowotnych w porównaniu do zwykłych produktów. Ten czynnik ma większe znaczenie dla kobiet niż dla mężczyzn, odpowiednio 72% i 56% wskazań. Podobnie jest w przypadku motywacji związanych z jakością i przekonaniem o wyższych walorach smakowych. Z kolei dla mężczyzn ważniejszą motywacją do kupowania certyfikowanej żywności jest moda i utrzymywanie diety.

Dla gospodarstw domowych z dziećmi do lat 12 najważniejszymi czynnikami skłaniającymi do zakupu żywności bio jest – bez zaskoczenia – przekonanie, że takie produkty są zdrowsze (65%) oraz lepsze walory smakowe (43%). Co więcej, przekonanie o wyższej zdrowotności produktu dominowało wśród respondentów, bez względu na ich płeć, wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie, czy zarobki.

Cena – najczęściej wymieniana przyczyna niekupowania żywności bio

Z kolei najczęściej wymienianą przyczyną niekupowania żywności bio jest za wysoka cena, 44% wskazań. Czynnik ten ma szczególne znaczenie dla kobiet oraz gospodarstw domowych gdzie dochód na osobę wynosi poniżej 2 tys. zł. Jednak w wyniku rosnącej popularności tego typu produktów oraz rozwojowi oferty produktów bio w zwykłych sklepach spożywczych będą coraz powszechniej dostępne dla konsumentów. Zarówno pod względem cenowym, jak i powszechnej dostępności.

 

O autorze

 

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Analityk z ponad trzyletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.