Dostawcy na rynku HoReCa

Rynek zaopatrzenia czy dostaw produktów przekroczył w zeszłym roku 10 mld zł, odpowiadając za 34% udziału w całej wartości rynku HoReCa. Pomimo, że rynek dostaw powoli się konsoliduje od czasu do czasu pojawiają się nowe, zwłaszcza lokalne firmy. Z jednej strony rosną w siłę najwięksi dostawcy oferujących także szeroką gamę usług dodatkowych. Z drugiej strony rosną także w siłę małe specjalistyczne firmy oferujące często rzadkie lub trudno dostępne produkty.

Jaki udział w rynku HoReCa stanowią dostawcy produktów do gastronomii?

Rynek zaopatrzenia czy dostaw produktów przekroczył w zeszłym roku 10 mld zł i odpowiada za 34% udziału całej wartości rynku HoReCa. Warto wspomnieć, ze ta wartość maleje, co jest powiązane z szybciej rosnącymi innymi grupami kosztów, zwłaszcza kosztów zatrudnienia.

Jakie oczekiwania stawia dziś branża gastronomiczna przed dostawcami HoReCa?

Jak pokazuje badanie zrealizowane na potrzeby raportu PMR o rynku HoReCa w Polsce, jakość jest najważniejszym czynnikiem wyboru dostawcy i z roku na rok ten czynnik rośnie. Jest to związane w głównej mierze z faktu, że klient oczekuje najwyższej jakości w obrębie zakładanego przez niego przedziału cenowego. Drugim niezwykle ważnym czynnikiem jest rosnąca rola dostaw do gastronomii, a także obsługa. W tym możliwość zamawiania produktów zdalnie, choćby przez aplikacje.

Jak wzrost wartości rynku HoReCa w 2018 roku o 7% przekłada się na wzrost oczekiwań?

Oczekiwania rosną niezależnie od kondycji rynku, co jest związane z rosnącą świadomością kulinarną i oczekiwaniami klientów ostatecznych, a także profesjonalizacji działań samej gastronomii. Oczywiście im lepsza kondycja rynku, tym wspomniana jakość produktów bardziej się uwidacznia.

Jak te oczekiwania zmieniały się na przełomie ostatniej dekady?

Zmiana od prymatu ceny do prymatu jakości postępuje z roku na rok. Warto wspomnieć, że rynek HoReCa ma bardzo dobre perspektywy rozwoju. Konsumenci coraz chętniej i częściej korzystają z usług gastronomicznych, więc także wspomniany prymat będzie postępował. Oczywiście nie jest to tak, że gastronomia jest w stanie zapłacić dowolną cenę za najwyższej jakości produkty, ale tak jak zostało to wcześniej podkreślone, gastronomia najczęściej z góry określa poziom kosztów jaki chce ponieść na produkty, a następnie szuka najwyższej jakości w obrębie tego przedziału. Lata, kiedy cena miała być najniższa, a jakość była drugorzędna dla większości placówek gastronomicznych już minęły, choć oczywiście wciąż, zwłaszcza w wysokim sezonie i w lokalach sezonowych cena oraz także łatwość dostępu do produktów są niezwykle ważne.

Czy wraz z oczekiwaniami wzrasta również liczba dostawców HoReCa?

Rynek dostaw czy hurtu powoli się konsoliduje, choć także od czasu do czasu pojawiają się nowe, zwłaszcza lokalne firmy. Widać tutaj z jednej strony rośnięcie w siłę dostawców największych jak Makro, Selgros, Farutex, Eurocash, gdzie ci gracze stają się coraz bardziej profesjonalni oferując całą gamę usług dodatkowych jak zamawianie przez serwisy internetowe, czy aplikacje, szkolenia, itp. Z drugiej strony rosną także w siłę małe specjalistyczne firmy oferujące często produkty rzadkie, albo trudnodostępne (np. innych kuchni świata), czy mali producenci specjałów regionalnych (owoce, warzywa, sery, alkohole, mięsa).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *