Dynamika rynku artykułów sportowych przyspieszy w 2019 r.

Po słabszym 2018 r. dynamika rynku artykułów sportowych powinna znowu przyspieszyć i osiągnąć aż 5,6% w 2019 r. Tym samym wartość rynku wyniesie 11,1 mld zł, wynika z prognoz zawartych w najnowszym raporcie PMR „Rynek artykułów i odzieży sportowej w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

Za słabszym wzrostem w 2018 r. stało z jednej strony wprowadzenie zakazu handlu w niedziele. Sprawiło ono, że konsumenci częściej odkładali zakupy w czasie lub zmieniali miejsca zakupów, np. kupując częściej w dyskontach. Jednak najsilniejszy wpływ na niższą dynamikę rynku miał wysoki stopień nasycenia rynku. Moda na aktywny styl życia trwa już od jakiegoś czasu, a rynek artykułów sportowych rósł w szybkim tempie nieprzerwanie od 2012 r. W tej sytuacji spowolnienie nie jest niczym zaskakującym.

Mimo to w 2019 r. spodziewamy się, że dynamika rynku ponownie przyspieszy, na co pozytywny wpływ będą miały przede wszystkim programy socjalne, takie jak rozszerzenie programu Rodzina 500+ na pierwsze dziecko, obniżenie podatków czy zerowy PIT dla młodych. W 2020 r. efekt tych zmian nadal będzie odczuwalny, co również przełoży się na pozytywną dynamikę rynku.

Wartość i dynamika rynku artykułów sportowych w Polsce

Decathlon liderem rynku artykułów sportowych

Niezagrożonym liderem rynku artykułów sportowych jest francuska sieć Decathlon z udziałem w rynku na poziomie 15,5% w 2018 r. Chociaż jej pozycja jest niezagrożona, to warto zwrócić uwagę co dzieje się z resztą stawki. Inna francuska sieć marketów sportowych, Go Sport, najprawdopodobniej opuści Polskę. We wrześniu 2019 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na zakup polskiego oddziału detalisty przez rosyjską sieć sklepów sportowych Sportmaster, która jest liderem rosyjskiego rynku artykułów sportowych. Wcześniej, w kwietniu, firma New Balance przejęła polskiego dystrybutora swoich produktów. Po kilku słabszych latach swoją pozycję odbudowuje Intersport, który ponownie zaczął otwierać sklepy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *