Dzień Singla: Alibaba pobił sprzedaż z 2019 r. w mniej niż godzinę

kobieta zakupy internet

Ten post dostępny jest także w języku: English

Alibaba, lider chińskiego rynku e-commerce ogłosił, że w czasie tegorocznego Dnia Singla sprzedał towary za ponad 74 mld $ (GMV). Rok temu było to 38 mld $, a ogromne wrażenie robi fakt, że sprzedaż z 2019 r. została pobita w tym roku już w ciągu pierwszych 30 minut wyprzedaży. To swoisty pokaz siły przed Black Friday w Stanach Zjednoczonych i Europie, przypadającym na 27 listopada.

Luksus ma się dobrze

Jak podaje Alibaba, w tegorocznych wyprzedażach uczestniczyło aż 250 tys. marek, z czego 31 tys. stanowiły marki zagraniczne (z tego 2,6 tys. brało udział w wyprzedażach po raz pierwszy). Pod względem wartości sprzedaży, poza markami chińskimi najlepsze wyniki odnotowały marki amerykańskie, a także z takich krajów jak (kolejność alfabetyczna) Australia, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Korea, Nowa Zelandia i Wielka Brytania. Silnie reprezentowane były marki luksusowe, których łącznie było około 200, m.in. Chanel, Dior czy Net-A-Porter. Co więcej, znaczna część marek luksusowych brała udział w wydarzeniu po raz pierwszy, m.in. Prada, Cartier, Montblanc, Piaget, Balenciaga, czy Chloe.

W czasie pierwszych 111 minut (chińska symbolika) aż 100 marek pobiło sprzedaż 100 mln RMB czyli około 57 mln zł. Wśród nich znalazły się Nike, Adidas, Apple, L’Oreal, Estee Lauder, Xiaomi i Haier. 16 marek sprzedających produkty z zakresu komputerów, komunikacji i elektroniki konsumenckiej osiągnęło taki wynik sprzedażowy w ciągu pierwszej godziny wyprzedaży. Co więcej, w ciągu zaledwie pierwszych 40 minut sprzedaż produktów z kategorii beauty wygenerowała ponad 10 miliardów RMB w GMV (blisko 6 mld zł), a w ciągu pierwszej godziny przekroczyła 150% wzrost sprzedaży w skali roku.

AliExpress rośnie także w Polsce

Na rekordową sprzedaż w czasie Dnia Singla z pewnością wpłynął w tym roku fakt, że trwał on dłużej niż w ubiegłych latach. Poza tradycyjną wyprzedażą 11 listopada, Alibaba uruchomił również dodatkowe okno sprzedażowe w dniach 1-3 listopada. Niezależnie od tego wyniki sprzedażowe są imponujące.

Alibaba, poprzez portal AliExpress działa również w Polsce. Według szacunków PMR, odpowiada co prawda zaledwie za kilka procent polskiego rynku e-commerce, ale jest najbardziej rozpoznawalnym serwisem zagranicznym w Polsce. Od końca 2019 r. przesyłki AliExpress do Polski mogą być odbierane w paczkomatach InPost (więcej o tym pisaliśmy tutaj). W okresie od lipca do listopada tego roku liczba takich przesyłek AliExpress wzrosła aż o 100%. Dodatkowo, niedawno Alibaba i InPost zadeklarowały, że do końca tego roku wszystkie przesyłki będą trafiały do paczkomatu w ciągu maksymalnie 10 dni od zamówienia (obecnie dotyczy do około połowy paczek). Z pewnością przyczyni się to do wzrostu popularności chińskiego serwisu w Polsce.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *