Epic Partners: Biedronka tworzy wielki sojusz zakupowy z europejskimi sieciami handlowymi

Sklep Biedronka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Epic Partners to nowy europejski sojusz zakupowy, w skład którego wejdą Biedronka, portugalski Jeronimo Martins, rosyjski Magnit, szwedzki ICA, szwajcarski Migros, niemiecka Edeka i holenderski Picnic. Udział w grupie zakupowej jednego z największych detalistów na polskim rynku ma wzmocnić konkurencyjność cenową sieci i poprawić marże. Warto zaznaczyć, że ze względu na dominującą pozycję sieci Biedronka w Polsce, potencjalne zagrożenia dla innych firm działających w sektorze handlu detalicznego będą wnikliwie oceniane przez polski rząd we współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W ramach Epic Partners prowadzone będą wspólne negocjacje zakupowe w imieniu Biedronki i pozostałych wymienionych sieci, które – co warto podkreślić – są graczami na bardzo różnych rynkach. Sojusz skupia firmy zachodnioeuropejskie, działające w oparciu o regulacje unijne na stabilnych i nasyconych rynkach oraz rosyjski Magnit, działający na rynku wciąż dojrzewającym, ale jednocześnie bardzo atrakcyjnym dla producentów i detalistów. W szczególności Epic Partners będzie negocjował w imieniu swoich członków m.in. komplementarne usługi międzynarodowe i działania marketingowe z największymi międzynarodowymi producentami marek na rynku FMCG, takimi jak Nestle czy Unilever, ze szczególnym uwzględnieniem pakowanych produktów przetworzonych.

Jak podaje dla wiadomościhandlowe.pl Grzegorz Łaptaś, Strategy & Operations w PwC Advisory, z punktu widzenia Biedronki przystąpienie do międzynarodowej grupy zakupowej jest ciekawym pomysłem – wynegocjowanie dodatkowych bonusów, na poziomie central międzynarodowych producentów, ma poprawić ogólną rentowność handlu w danych kategoriach. Biedronka jest też jedyną siecią dyskontową uczestniczącą w nowo powstałej organizacji, podczas gdy Magnit i EDEKA to ogromne sieci, grające w formatach super- i hipermarketów, nastawione przede wszystkim na produkty markowe, z mniejszym niż w przypadku Biedronki udziałem marek własnych. Produkty markowe, choć stanowią mniejszość obrotów polskiego gracza, są jednak bardzo istotne z punktu widzenia kształtowania percepcji cenowej. Dodatkowa poprawa warunków zakupowych może więc stworzyć kolejne źródła przewagi Biedronki nad lokalną konkurencją.

Warto zaznaczyć, że ciekawym zagadnieniem będzie reakcja lokalnych konkurentów firm na powstanie nowego europejskiego sojuszu zakupowego – szczególnie warto będzie zwrócić uwagę na to, jak zachowają się Grupa Schwarz (Lidl i Kaufland) oraz Aldi w Niemczech i np. Dino w Polsce – ocenia dla portalu wiadomościhandlowe.pl Michał Sadecki, CEO MSL Consulting. Ekspert zauważa również, że każdą taką inicjatywą zainteresowana jest Europejska Sieć Konkurencji (ECN). Ponadto, powstawaniu ponadnarodowych aliansów zakupowych przyglądają się lokalni regulatorzy, urzędy monopolowe i rządy, a biorąc pod uwagę dominującą pozycję sieci Biedronka w Polsce, warto oczekiwać, że polski rząd we współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) rzetelnie oceni potencjalne zagrożenia dla innych firm działających w sektorze handlu detalicznego, zwłaszcza tych z polskim kapitałem.

Najważniejsze dane dotyczące wartości rynku artykułów spożywczych w Polsce, najważniejszych kanałów dystrybucji, udziałów kluczowych graczy, analizę trendów, prognozy oraz obszerne analizy, w najnowszym raporcie PMR: „Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026„.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *