Ericsson: Seniorzy stopniowo niwelują cyfrową lukę pokoleniową

Seniorzy - smarfon

Ten post dostępny jest także w języku: English

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Ericsson Consumer Lab, seniorzy coraz śmielej wkraczają w dziedzinę rozwiązań cyfrowych, tym samym znacznie poszerzając swoje możliwości. Ponieważ przepaść między osobami starszymi a resztą społeczeństwa zaczyna się zacierać, umiejętności cyfrowe stopniowo przestają być atrybutem młodego pokolenia. Jednak pandemia koronawirusa nieco spowolniła ten trend, który w głównej mierze nie jest spowodowany ograniczeniem dostępu do technologii dla seniorów, lecz jej gwałtownym przyspieszeniem związanym z Covid-19.

Smartfon to również atrybut seniora

W porównaniu z 2016 r. znacznie wzrosła częstotliwość wykorzystywania smartfonów przez seniorów we wszystkich sześciu rodzajach aktywności internetowej uwzględnionych w badaniu Ericsson. Największą różnicę widać w przypadku codziennego przeglądania internetu. W 2016 r. do tej czynności przyznała się blisko połowa seniorów (47%), w 2020 r. było to już 81%. Coraz większą popularnością cieszą się takie rozwiązania jak używanie komunikatorów internetowy oraz korzystanie z mediów społecznościowych.  Jednak największą różnicę na przestrzeni ostatnich 4 lat widać w takich kategoriach jak: oglądanie krótkich videoklipów (różnica 33 p.p.) oraz oglądanie pełnometrażowych filmów (różnica 28 p. p.).

Ericsson badanie - seniorzy

 

Jednym z powodów, dla których osoby starsze zaczynają doganiać młodsze pokolenie, jest to, że każdego roku do tej grupy dołączają nowe osoby z większym doświadczeniem cyfrowym. Jednocześnie, ze względu na stosunkowo bogate doświadczenie cyfrowe, najmłodsi z osób starszych częściej poznają nowe nawyki internetowe. Duże znaczenie w przyswajaniu nowych technologii ma również rodzinna i przyjaciele, którzy zachęcają osoby starsze do korzystania z urządzeń i aplikacji ułatwiających komunikację lub po prostu dostarczających rozrywkę.

Koniec luki międzypokoleniowej, początek luki wewnątrzpokoleniowej

Zdaniem Ericsson przepaść umiejętności technologicznych między osobami starszymi a resztą społeczeństwa zaczyna się zacierać, jednak w miejsce luki międzypokoleniowej pojawia się inny problem jakim jest luka w umiejętnościach wewnątrzpokoleniowych. Według analiz dokonanych przez Ericcson, obecnie pośród grupy seniorów jesteśmy wstanie wyodrębnienie pięć różnych segmentów seniorów, głównie na podstawie sposobu korzystania z urządzeń cyfrowych oraz internetu.

ericsson badanie - seniorzy

Do luki wewnątrzpokoleniowej, Ericsson zalicza szczególnie dwie grupy seniorów, które na tle pozostałych charakteryzują się powolnym przyswajaniem nowych technologii oraz niewielką aktywnością w Internecie. Są to starzy tradycjonaliści” i „zabiegani emeryci”, którzy są bardziej narażeni na samotne życie niż przeciętny senior, często też mają więcej problemów zdrowotnych lub ograniczeń finansowych, które wpływają na jakość ich życia.

Ericsson badanie - seniorzy

Ciekawą kwestią jest to, że mają oni różne podejście do technologii przyszłości. W badaniu 47% starzejących się fanów technologii wyraziło ekscytację AI, podczas gdy 52% stwierdziło, że są zafascynowani możliwościami, jakie może przynieść nowa technologia mobilna 5G. Wśród tradycyjnych seniorów było to odpowiednio 23% oraz 25%.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.