Foodex24 działa na polskim rynku

Piotr i Paweł

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ukraiński sklep internetowy, który został uruchomiony w czasie pandemii w 2020 r., działa już w Polsce, a klienci mogą skorzystać z oferty produktów spożywczych oraz chemii gospodarczej. Foodex24, realizujący 300 zamówień dziennie i mający ponad 20 tys. klientów, zdecydował się również na uruchomienie placówki stacjonarnej.

Ukraiński startup powstał w czasie pandemii, kiedy kolejny lockdown zwiększył kolejki w supermarketach, a klienci masowo wykupywali produkty, gromadząc kilkutygodniowe zapasy żywności. Wtedy też pojawił się pomysł stworzenia nowego sklepu internetowego, którego zaletą byłaby szybka dostawa zamówień. Chociaż pomysłodawcy Foodex24 nie mieli doświadczenia w handlu internetowym, a jak wspomina Vladislava Savchenko, założyciel startupu, plan rozwoju sklepu był pisany w ekspresowym tempie, udało się stworzyć rozwiązanie, z którego korzysta dziś 20 tys. klientów.

Sklep internetowy powstał w zaledwie 14 dni, a poszczególne etapy realizacji projektu zostały pokazane na kanale YouTube, prowadzonym przez Savchenko. Założyciel Foodex24, którego firma Powercode przyczyniła się do rozwoju sklepu, od początku był zaangażowany w działalność operacyjną projektu, a nawet pomagał kurierom w dostarczaniu zamówień. Obecnie, czyli ok. 1,5 roku od rozpoczęcia działalności na Ukrainie, Foodex24 zarabia 500 tys. dolarów miesięcznie, a dotychczasowa inwestycja w firmę wyniosła 2,8 mln dolarów.

Foodex24 w Polsce

Foodex24 zdecydował się na rozszerzenie swojej bazy klientów o kolejne kraje europejskie. W lipcu 2021 r. sklep pojawił się w Polsce w Bydgoszczy, gdzie w największym centrum logistycznym na 450 m2 znajduje się magazyn. Oprócz uruchomienia dark store’ów, firma zdecydowała się również na otwarcie sklepu stacjonarnego w Polsce. Supermarket ma 170 m2 i jest częścią modelu hybrydowego projektu.

Po 3-miesięcznej obecności na polskim rynku średni koszyk zakupowy klientów Foodex24 wynosi 200 zł, a oferta sklepu obejmuje ok. 1500 produktów. Z polskiego sklepu internetowego korzysta obecnie 4 tys. klientów, a inwestycja w projekt wyniosła ok. 800 tys. dolarów. Firma planuje otworzyć kolejne placówki stacjonarne w innych miastach.

Foodex24 stale się rozwija, aby jak najlepiej dostosować się do polskiego rynku. Firma ulepszyła śledzenie zamówień i w jak największym stopniu zautomatyzowała pracę. Jednym z wprowadzonych rozwiązań jest robot, który samodzielnie przetwarza zamówienia i umożliwia klientom śledzić status zamówienia. Nowa technologia pozwala także obserwować pakowanie towarów online.

Niedawno firma zdecydowała się na fuzję z inną ukraińską firmą, która jest dostawca żywności. Połączenie Foodex24 i Fresh Food przyczyniło się do powstania nowej marki – Goodex. Firma planuje wykorzystać nową markę, aby otworzyć kolejne sklepy na Ukrainie oraz w innych krajach Europy.

Więcej informacji w najnowszych raportach PMR:

Handel internetowy w Polsce 2021„.

Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026

Podobne wpisy