Francja: Pierwsza wegańska restauracja z gwiazdką Michelin

papryczki

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wegańska restauracja ONA (Origine Non-Animale) jest pierwszym lokalem we Francji serwującym wyłącznie dania bez użycia produktów pochodzenia zwierzęcego, któremu udało się zdobyć gwiazdkę Michelin. Sukces ten nie byłby możliwy, bez pomocy udanego crowdfundingu w roku 2016.

Jest to pierwszy wegański lokal we Francji, oraz trzeci na świecie, który zdobył takie wyróżnienie. Michelin przyznało ONA również zieloną gwiazdkę – w ramach specjalnej kategorii, dla miejsc które propagują zrównoważone i ekologiczne podejście do gastronomii. 

Restauracja znajduje się w niedużym mieście Ares, niedaleko Bordeaux i jest prowadzone przez szefową kuchni Claire Vallee. Początki były trudne – banki odmawiały kredytów, argumentując to zbyt wysokim ryzykiem inwestycji. W końcu, po część funduszy udało się sięgnąć dzięki pożyczce z banku La Nef, specjalizującego się w etycznych inwestycje. Jednak ostatecznie, projekt udało doprowadzić się do skutku dzięki crowdfundingowi internetowemu, w którym 80 chętnych opłaciło pozostałe koszty potrzebne do otwarcia.

Obecnie, restauracja cieszy się dużym sukcesem, nawet w czasach pandemii. Jest to jeden z efektów rosnącej popularności i zapotrzebowania na miejsca zajmujące się kuchnią wegańską.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *