Aktualnosci Rynek

Francuskie sztućce, krakowski stół

Krakowski rynek gastronomiczny reprezentuje 26 lokali w tegorocznej edycji kultowego przewodniku Michelin. Żadna z lokalnych restauracji nie została jednak odznaczona gwiazką. (Tu lepiej wypada Warszawa, gdzie dwa lokale mogą się nią pochwalić: Atelier Amaro i Senses.) Zazie utrzymało wyróżnienie Bib Gourmand przyznawane za stosunek jakości do ceny.

Czerwony przewodnik oparty jest o rozbudowany system symboli, opisujących każdy lokal. Dodatkowo przy restauracjach oznaczonych gwiazdką, umieszcza się wykaz trzech ich specjalności kuchni. Przy tworzeniu przewodników Michelin stosuje anonimowe inspekcje, nie pobiera opłat za umieszczenie obiektu na liście, ale rości sobie prawo do jego wizytacji średnio raz na 18 miesięcy w celu aktualizacji oceny. Sztućce (w skali do pięciu) przyznawane są m.in. również za wystrój, jakość, obsługi oraz atmosferę lokalu.

Lista wyróżnionych restauracji w Krakowie:

 • Trzy symbole sztućców:
 • Copernicus
 • Trzy Rybki
 • Dwa symbole sztućców:
 • Albertina
 • Amarylis
  Corse
 • Cyrano de Bergerac
 • Jarema
 • Kogel Mogel
 • Leonardo
 • Pod Baranem
 • Studio Qulinarne
 • Szara
 • Szara Kazimierz
 • Jeden symbol sztućców
  Bianca
 • Bottiglieria 1881
 • Del Papa
 • Farina
 • Hana Sushi
 • Karakter
 • La Campana
 • Miodova
 • Pod Nosem
 • Sąsiedzi
 • Zakładka
 • Zazie

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Koronawirus Rynek

Epidemia koronawirusa przyśpieszy rozwój e-sklepów spożywczych

post-image

Kanał internetowy jest jednym z nielicznych, na które epidemia koronawirusa może wpłynąć pozytywnie. Obecnie sytuacja wymusza szybkie dostosowywanie się i wprowadzanie zmian w działalności. Z rynku płyną informacje, o kolejnych graczach inwestujących w kanał sprzedaży internetowej.

 

Zmiana trendu na rynku internetowego handlu artykułami żywnościowymi?

Jak wynika z danych PMR, w ostatnich latach kanał internetowej sprzedaży artykułów żywnościowych rósł stosunkowo wolno ze względu na problemy największych graczy posiadających e-sklepy: sieci Alma, Piotr i Paweł oraz Tesco. Na początku 2020 r. z rynku wycofał się też jeden z największych graczy pure e-grocery – bdsklep.pl.

Co ciekawe, kanał internetowy jest jednym z nielicznych, na które epidemia koronawirusa może wpłynąć pozytywnie. Od początku marca pojawiają się informacje, że sklepy internetowe z żywnością przeżywają znaczący wzrost zamówień.

E-sklep Stokrotki i paczka z Kaufland w internetowym sklepie Mango

6 kwietnia sieć sklepów spożywczych Stokrotka uruchomiła w ramach pilotażu swój sklep internetowy. Dostępny jest on dla mieszkańców…

Więcej
Aktualnosci Rynek

Ziaja uruchamia oficjalny sklep internetowy

post-image

W najbliższym czasie Ziaja planuje otworzyć sklep internetowy. Będzie to pierwszy oficjalny sklep internetowy sieci. O swoich planach sieć poinformowała na swojej stronie internetowej, jak i w mediach społecznościowych.

Z początkiem kwietnia ruszy pierwszy oficjalny sklep internetowy polskiej marki kosmetycznej Ziaja. O swoich planach sieć poinformowała w mediach społecznościowych. Nowy sklep internetowy będzie znajdował się pod adresem ziaja.com. Na początku produkty będą zamawiane z możliwością wysyłki tylko na terenie Polski, jednak jak informuje sieć w planach jest rozwój w tym zakresie.

Ziaja.com pierwszym oficjalnym sklepem marki

Co prawda, kosmetyki marki można już kupić w intrenecie, m.in. pod adresami ziaja-sklep.pl, e-ziaja.com, ziaja-online.pl. jednak nie są to oficjalne sklepy  marki, a sklepy prowadzone są przez poszczególnych franczyzobiorców w Polsce.

Założona w 1989 roku, polska firma Ziaja produkuje kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów i jamy ustnej. Posiada sieć sklepów franczyzowych w ponad 200 lokalizacjach. Sklepy działają pod szyldem Ziaja dla Ciebie.

Więcej
Aktualnosci Koronawirus Rynek

Koronawirus silnie uderzy w rynek artykułów nieżywnościowych

post-image

Zamknięcie sklepów w galeriach handlowych, konsumenci nie wychodzący bez potrzeby z domów oraz widmo kryzysu nadciągającego nad Polskę – te wszystkie czynniki negatywnie odbiją się na dynamice sprzedaży detalicznej artykułów nieżywnościowych, wynika ze scenariuszy opracowanych przez PMR na potrzeby raportu „Wpływ epidemii koronawirusa na rynek artykułów nieżywnościowych w Polsce 2020”.

Trzy scenariusze rozwoju epidemii

Na potrzeby raportu wyróżniono trzy główne scenariusze rozwoju sytuacji epidemiologicznej i jej wpływu na rynek detaliczny w Polsce. Oczywiście ciężko przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja, ale należy spodziewać się, że ostatecznie będzie przynajmniej zbliżona do jednego z wymienionych scenariuszy. Wszystkie scenariusze opierają się na założeniu obowiązywania restrykcji w przemieszczaniu się oraz otwieraniu wybranych sklepów przez określony czas. Restrykcje zostały wprowadzone 14 marca 2020 r., a w tym momencie jako najwcześniejszy termin ich zniesienia deklarowany jest 11 kwietnia 2020 r., co oznaczałoby, że sklepy najwcześniej mogłyby zostać otwarte 14 kwietnia (pierwszy dzień roboczy po…

Więcej
Aktualnosci Zmiany kadrowe

Karolina Szmidt nowym prezesem Henkel Polska

post-image

Z ostatnim dniem marca 2020 r. Karolina Szmidt została powołana prezesem Henkel Polska. Na tym stanowisku zastąpi Janusza Gołębiowskiego, dotychczasowego prezesa firmy.

Karolina Szmidt będzie łączyć rolę prezesa ze swoją dotychczasową funkcją dyrektora działu HR w Polsce oraz regionie Europy Północno-Wschodniej. Nowa prezes z firmą związana jest od 2015 roku, kiedy przejęła obowiązki dyrektora działu HR w Polsce i regionie Europy Północno-Wschodniej. Posiada ona dwudziestoletnie doświadczenie pracy w międzynarodowych organizacjach, z czego większość na stanowiskach kierowniczych.

Na stanowisku zastąpiła ona dotychczasowego prezesa – Janusza Gołębiowskiego, który po blisko 25 latach pracy w firmie przeszedł na emeryturę. Od 2006 roku sprawował tę funkcję, łącząc zadania dyrektora finansów i administracji.

Więcej
Koronawirus

Koronawirus: rząd wprowadza kolejne restrykcje

post-image

31 marca 2020 r. w związku z epidemią koronawirusa w Polsce, rząd ogłosił wprowadzenie kolejnych restrykcji mających na celu zahamowanie wzrostu liczby zachorowań. Wprowadzono m.in. limit osób mogących jednocześnie przebywać w sklepie i zamknięto w weekendy sklepy budowlane.

 

Mniej osób w sklepach, sklepy budowlane zamknięte w weekend

W związku z pojawieniem się koronawirusa w Polsce, rząd w połowie marca zaczął wprowadzać ograniczenia mające na celu spowolnienie rozwoju epidemii. Zamknięte zostały placówki oświatowe, następnie ograniczono działalność lokali gastronomicznych do świadczenia usług jedynie w dowozie lub na wynos, a wszystkie sklepy w galeriach handlowych, poza spożywczymi, aptekami i drogeriami, zostały zamknięte.

31 marca ogłoszono kolejne ograniczenia w działalności sklepów i placówek usługowych m.in.:

 • w sklepach i punktach usługowych mogą przebywać maksymalnie trzy osoby na kasę (wszystkie kasy, łącznie z tymi nieczynnymi),
 • na targowiskach i bazarach obowiązuje zasada – trzech klientów na punkt handlowy,
 • w placówkach pocztowych mogą przebywać dwie osoby na stanowisko pocztowe/okienko,
 • wielkopowierzchniowe…
Więcej
Koronawirus Rynek

Koronawirus: branża HoReCa w coraz gorszej sytuacji

post-image

14 marca 2020 wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego i ogłoszono szereg restrykcji mających na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa (SARS-CoV2, Covid-19) w kraju. Branża HoReCa z dnia na dzień znalazła się w zupełnie innej rzeczywistości – działalność placówek gastronomicznych została ograniczona jedynie do świadczenia usług dowozu i na wynos. 24 marca wprowadzone restrykcje zostały przedłużone do 11 kwietnia 2020 r.

 

Lokale gastronomiczne zamknięte dla gości

14 marca 2020 r. wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego i ogłoszono szereg restrykcji obejmujących m.in. przywrócenie kontroli granicznych, zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski (z wyjątkami), czy zawieszenie międzynarodowych połączeń lotniczych (później także krajowych; z wyjątkiem lotów czarterowych) i kolejowych.

Działalność restauracji, pubów, barów i innych placówek gastronomicznych została ograniczona jedynie do możliwości dostarczania jedzenia w dowozie i na wynos.

Przyszłość HoReCa uzależniona od czasu trwania restrykcji

Przed dotarciem epidemii koronawirusa do Polski, PMR prognozował około 5% r/r wzrost wartości rynku HoReCa w 2020 r. (przy sztucznym…

Więcej