Aktualnosci Rynek

Fraud prevention i fraud detection w branży retail

Jak wskazuje raport Sensormatic Shrink Index, oszustwa w handlu są bardzo powszechne, a inwestycja w narzędzia minimalizujące ich odsetek w przestrzeni sklepowej ma naprawdę głęboki sens. Rynek rozwiązań klasy fraud prevention i fraud detection rozwija się coraz mocniej. Pytanie jednak, jak zapobiegać oszustwom i które rozwiązanie sprawdzi się w tym celu najlepiej?

Jak zapobiegać oszustwom?

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

Aby zapobiegać oszustwom, a tym samym zmniejszyć ich skalę, trzeba przede wszystkim poznać ich źródła, a następnie dobrać adekwatne do nich środki przeciwdziałania. Raport Sensormatic wskazuje, że ponad połowa oszustw w handlu zachodzi w przestrzeni sklepowej, a aż jedna czwarta odbywa się przy współudziale pracowników sklepu. Ponieważ jednak nadzór powierzchni sklepowej przez pracowników ochrony jest bardzo kosztowny, właściciele sklepów coraz częściej kierują swoje myśli w stronę zabezpieczeń technicznych. Zabezpieczenia techniczne aż dla 62% badanych stanowią obszar kluczowych inwestycji, podczas gdy tylko 10% respondentów przyznaje, że w ogóle nie inwestuje w tego typu środki ochrony. Zapobiegać oszustwom można na trzy sposoby.

Po pierwsze dzięki monitoringowi. Klienci wiedzą, że w każdym sklepie są bacznie obserwowani przez kamery. Wprawni złodzieje wiedzą jednak, że efektywna obserwacja obrazu z wielu kamer jednocześnie jest niemożliwa. W małych sklepach typu convenience kamer jest przynajmniej kilka, w supermarketach – kilkanaście, a w hipermarketach – ponad 100. Co więcej, ze względów technicznych mało realne jest także przeglądanie tysięcy godzin nagrań post factum. Na przykładzie sieci sklepów Żabka – 4 kamery zainstalowane w jednym sklepie, nagrywające przez 17 godzin dziennie, to 340 godzin nagrań tygodniowo. W skali miesiąca czy roku ta liczba staje się naprawdę imponująca.

Po drugie dzięki analizie danych z systemów kasowych. Jak widać na poniższym wykresie, z danych pochodzących głównie z systemów kasowych i płatniczych, można wyciągnąć naprawdę wiele.

Source: Sensormatic Shrink Index, 2020

Tylko co dalej? Załóżmy, że udało nam się zidentyfikować wzorzec, według którego ten sam klient (to samo ID karty kredytowej) raz dziennie otrzymuje na kartę zwrot niewielkich kwot z tytułu reklamacji. Fraud? Niekoniecznie. Albo w innym przypadku – co miesiąc ze sklepu w jakiś sposób kradzionych jest 10 butelek konkretnego rodzaju whisky. Monitoring nie wskazuje niczego podejrzanego, ale stany magazynowe mówią same za siebie. Fraud? Bez dodatkowych danych nie jesteśmy w stanie tego ostatecznie stwierdzić, a co najważniejsze – udowodnić. Nie wiemy w jaki sposób ginie towar, kto jest za to odpowiedzialny i czy nie jest w to zamieszany nasz własny kasjer. Jak więc widać, same dane, to jednak nie wszystko.

Po trzecie – dzięki wykorzystywanej zarówno w systemach CCTV jak i w narzędziach wykrywania oszustw sztucznej inteligencji, pozwalającej wykrywać podejrzane zachowania. Kamery w sposób automatyczny liczą klientów, identyfikują czy w określonych godzinach ktoś nie pojawił się w zakazanej strefie, sprawdzają czy kasjer nie opuszcza stanowiska pracy. Z kolei systemy BI wychwytują powtarzające się reklamacje i niedokończone transakcje kartą i w ten sposób, spośród wielu danych typują te sytuacje, które wymagają szczególnej uwagi i podjęcia odpowiednich kroków prewencyjnych.

Fraud prevention i fraud protection na miarę potrzeb współczesnego biznesu

Wszystkie opisane powyżej elementy łączy w sobie rozwiązanie opracowane przez Euvic i March Networks. Narzędzie to, co do zasady jest zaawansowanym rozwiązaniem klasy fraud detection. Jego wykorzystanie powoduje jednak, że zarówno pracownicy jak i klienci uświadamiają sobie, że podejrzane zdarzenia są monitorowane, co sprawia, że mimowolnie zaczyna ono pełnić również funkcję systemu klasy fraud prevention.

Jak to działa ono w praktyce? Na poziomie sklepu, kamery wyposażone w oprogramowanie wyspecjalizowane w wykrywaniu oszustw oraz moduł sztucznej inteligencji, zapisują w rejestratorze dokładnie sparametryzowany obraz, typując przy tym fragmenty nagrań, w których AI wykryło podejrzane zachowania.

Równolegle, ta sama sztuczna inteligencja analizuje dane z systemu kasowego, oznaczając transakcje, które z definicji wymagają uwagi (np. zwroty czy zakup alkoholu) oraz transakcje, które w powiązaniu z danymi wizyjnymi są potencjalnie ryzykowne (np. zwrot towaru i brak klienta przy kasie).

Takie transakcje raportowane są np. do kierownika sklepu, dyrektora regionalnego lub zespołu Konsultantów Śledczych, którzy dodatkowo przeglądają zdarzenia i oceniają je pod kątem potencjalnych oszustw.

Jak taki przegląd wygląda? Konsultant (osoba doświadczona w wykrywaniu i analizowaniu oszustw sklepowych) przegląda transakcje i ogląda odpowiadający im zapis z kamer. Ocenia poziom prawdopodobieństwa dokonania oszustwa, sprawdza możliwość współudziału pracownika sklepu w takim zdarzeniu i identyfikuje potencjalne wzorce, które wykorzystywane są jako podstawa do działań prewencyjnych, również w innych sklepach.

W czym tkwi unikatowość tego rozwiązania? Wykorzystana w nim sztuczna inteligencja pozwala łączyć dane z dwóch różnych światów (obraz i dane transakcyjne), zapewnia narzędzia umożliwiające podejmowanie działań na każdym poziomie (sklep, region, centrala) a także gwarantuje zdalne wsparcie eksperckie w obszarze oszustw sklepowych.

Platforma March Networks z jednej strony umożliwia podłączanie do systemu nadzoru istniejących już kamer, a z drugiej pozwala bezpiecznie zarządzać obrazami CCTV oraz danymi na poziomie dowolnie złożonych struktur organizacyjnych.

Podsumowanie

Inwestycja w systemy typu fraud prevention i fraud protection ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Jak bowiem wskazuje jeden z ajentów Żabki w wywiadzie udzielonym Kulturze Liberalnej, oszustwa i to właśnie często te, dokonywane przez własnych pracowników, mogą doprowadzić przedsiębiorstwo nawet do bankructwa.

Biorąc pod uwagę koszty, które trzeba ponieść wdrażając tego typu systemy oraz koszty, których to wdrożenie pozwoli uniknąć zdecydowanie mogę stwierdzić, że jest to “gra warta świeczki”.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Aktualnosci Rynek Trendy

Państwo chce konsolidować sektor rolno-spożywczy

post-image

W Ministerstwie Aktywów Państwowych (MEP) trwają prace nad połączeniem firm z sektora rolno-spożywczego, które znajdują się pod nadzorem państwa. W ten sposób ma powstać Narodowy Holding Spożywczy (NHS).

W czerwcu wybór spółek do holdingu

Konsolidacja odbywać się to będzie w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która jest obecna na kilku rynkach, m.in. cukru, skrobi i zboża. Celem jest stworzenie silnego holdingu rolno-spożywczego i wejście w nowe segmenty działalności. Ideą konsolidacji podjętej przez MEP jest, by “z jednej strony konsumenci zyskali konkurencyjne ceny, z drugiej zaś, by rolnicy i wytwórcy otrzymywali dobrą zapłatę za swoje produkty”.

Obecnie analizowanych jest 48 spółek, które mogłyby wejść w skład holdingu. Plan przewiduje, że w czerwcu mają zostać wybrane te, które będą podlegać konsolidacji. Do końca roku powinny natomiast zostać przeprowadzone dokładniejsze badania i analizy dotyczące wybranych podmiotów.

Powstanie państwowa sieć sklepów?

Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprzecza, by państwo planowało tworzyć sieć sklepów spożywczych lub warzywniaków. Z…

Read More
Aktualnosci Rynek

Robotyzacja w branży retail & logistics – przegląd na rok 2020, cz. II

post-image

O tym, co robotyzacja ma do zaoferowania segmentowi retail w 2020 roku, w drugiej części artykułu, pisze Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w firmie Euvic IT.

Roboty mobilne

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

Roboty mobilne w ostatnim czasie masowo wypierają człowieka z przestrzeni magazynowych. Magazynierów brakuje w całej Polsce, a magazyny zlokalizowane często na peryferiach miast lub wręcz w polu, borykają się z zapewnieniem obsady. Szczególnie w okresach wakacyjnych, świątecznych czy w sezonie grypowym. Stosunkowo wysokie wynagrodzenia, regulowane przepisami prawa dotyczącymi pracy w godzinach nocnych czy w dni świąteczne, a także ryzyko utraty obsady – wszystko to powoduje, że zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego zdają się mieć przed sobą najlepsze lata.

Wśród rozwiązań mobilnych w handlu i logistyce możemy wyróżnić następujące grupy:

  • Transport P2P (Point-to-Point) – wózki typu AMR wożące po hali magazynowej kosze, jeżdżące półki z asortymentem włożonym…
Read More
Aktualnosci Rynek

Glovo rośnie w dowozie posiłków

post-image

Aplikacja mobilna Glovo, która specjalizuje się w dostawach na życzenie, właśnie przekroczyła 1 milion pobrań w Polsce (App Store i Google Play). Chociaż przy pomocy Glovo można zamówić szeroką gamę produktów, jest powszechnie wykorzystywana do dostaw jedzenia.

Glovo w Polsce: 1 mln pobrań aplikacji

Glovo działa w Polsce od lipca 2019 r., po przejęciu PizzaPortal.pl. Ideą aplikacji jest możliwość zamówienia “czegokolwiek”, a dostawa ma miejsce w  mniej niż godzinę. Glovo posiada w Polsce ponad 2,7 tys. punktów partnerskich, w tym restauracje McDonald’s i KFC oraz sklepy Biedronka i Carrefour. Aplikacja działa w 30 miastach w Polsce, ale Glovo zapowiada systematyczne poszerzanie oferty i rozwój wszystkich kategorii zamówień. Ogółem, na całym świecie z aplikacji korzysta około 2,6 mln użytkowników miesięcznie. Jest ona dostępna w 22 krajach i około 550 miastach.

Najliczniejszą grupę użytkowników Glovo w Polsce stanowią osoby w wieku 26-35 lat. Nieznacznie częściej są to kobiety. Jak informuje…

Read More
Aktualnosci Rynek

Tesco rozwija usługę click & collect

post-image

Sieć Tesco rozwija działalność w segmencie e-commerce. W maju spółka dodała pięć nowych miast odbioru dla usługi “Zamów i odbierz” (click & collect).

14 punktów click & collect

Nowe lokalizacje, w których dostępna jest usługa to Częstochowa, Zielona Góra, Opole, Kielce i Jelenia Góra. Dzięki poszerzeniu sieci punktów odbioru, obecnie możliwa jest obsługa 15% klientów więcej w ramach takiego rozwiązania. Ogółem, obecnie opcja click & collect dostępna jest w 14 sklepach Tesco na terenie całego kraju. Tygodniowo z takich zakupów korzysta około 2 tys. klientów. Sieć zapowiada, że wkrótce wprowadzi kolejne nowości, poszerzające zakres usług.

Zakupy dokonane w opcji “Zamów i odbierz” mogą być odebrane w sklepie lub dostarczone do domu przez firmę taksówkarską współpracującą z Tesco. Przy realizacji zamówienia poprzez taxi, zapłata musi być dokonana online. W przypadku odbioru w sklepie, możliwa jest płatność przy odbiorze.

Tesco przechodzi do fazy wzrostu

Ostatni rok upłynął spółce na przebudowywaniu swojego modelu…

Read More
Aktualnosci Rynek

Robotyzacja w branży retail & logistics – przegląd na rok 2020, cz. I

post-image

Jeśli chodzi o nasycenie robotami, polski rynek plasuje się niestety w ogonie rankingów, co jest dość zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby polskie PKB (gdzie mamy 22 miejsce na świecie) czy Human Development Index (Polska z 32 miejscem na świecie).

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

W 2014 roku roboforum.pl pisało, że „Polska, z wartością wskaźnika na poziomie 18, znajduje się w dolnej części rankingu. Wyższą gęstością robotyzacji od Polski odznaczają się nie tylko kraje należące pod tym względem do czołówki, ale także kraje o podobnym poziomie rozwoju, jak np. Węgry czy Słowacja. Średnia gęstość robotyzacji w Europie jest 4,4 razy wyższa niż w Polsce (w porównaniu do roku poprzedniego Polska zmniejszyła dystans do Europy o 1,1 pkt.), z kolei średnia wartość ogólnoświatowa jest wyższa o ponad 3 razy”. Od 2014 roku sporo się jednak zmieniło. Według IFR, 74% nowych…

Read More
Aktualnosci Rynek

Sieć Camaieu wychodzi z Polski

post-image

Sieć odzieżowa Camaieu, specjalizująca się w ubraniach dla kobiet, wychodzi z rynku polskiego. Strona internetowa spółki przestała już przyjmować zamówienia, a sklepy stacjonarne mają zostać zamknięte wraz z końcem czerwca.

Camaieu szuka inwestora

Jeszcze w 2018 r. Camaieu prowadziło w Polsce około 40 sklepów stacjonarnych. Sieć notowała jednak ujemną dynamikę sprzedaży w ostatnich latach, a liczba sklepów sukcesywnie spadała. Obecnie wynosi ona 25. Ogółem, sieć prowadzi około 1 tys. sklepów w 18 krajach, z czego ponad połowa zlokalizowana jest we Francji.

Pandemia COVID-19 i zamknięcie sklepów w galeriach handlowych wpłynęły na pogorszenie się sytuacji spółki, ale już wcześniej borykała się ona z problemami finansowymi. Jak informuje Business Insider, spółka planowała od wiosny wdrażać plan restrukturyzacji, który miał obejmować zamknięcie 125 sklepów we Francji i krajach francuskojęzycznych. Teraz znalazła się we Francji pod zarządem komisarycznym i poszukuje inwestora.

Jak koronawirus wpłynie na plany rozwojowe spółek?

Camaieu to niejedyna sieć odzieżowa, która…

Read More