Fusion shoppers: narodziny nowej generacji konsumentów

store

Ten post dostępny jest także w języku: English

Według najnowszych danych DS Smith, pojawił się nowy rodzaj klienta – „fushion shopper”, który dokonuje zakupów w kilku kanałach; w sklepach stacjonarnych, online oraz w systemie click&collect. Ponad połowa Polaków (52%) nadal woli robić zakupy w sklepach niż w Internecie lub za pośrednictwem click&collect. Co więcej, click&collect jest najmniej lubianą metodą zakupów dla połowy respondentów, ponieważ pozbawia ich przyjemnego doświadczenia robienia zakupów w prawdziwym sklepie, a jednocześnie muszą udać się do sklepu, aby odebrać produkt.

Ograniczenia związane z pandemią COVID-19 spowodowały zmianę zachowań konsumenckich i pojawienie się nowego rodzaju kupujących, tzw. fusion shopper. Potwierdzają to wyniki badań DS Smith, z których wynika, że Polacy sześć razy w miesiącu robią zakupy w sklepach fizycznych, cztery razy w Internecie i trzy razy za pośrednictwem usługi click&collect. Warto również zauważyć, że w Polsce znacznie rozwinął się system odbioru paczek w paczkomatach – według ostatnich badań Kantar, 89% kupujących preferuje tę formę dostawy. W związku z tym rośnie również liczba paczkomatów – w 2021 roku spodziewany jest wzrost o 46%.

W rezultacie, jak wynika z badania, mniej niż jedna trzecia Polaków (32%) twierdzi, że zakupy online są ich ulubioną metodą, a połowa Polaków twierdzi, że click&collect jest ich najmniej lubianą metodą kupowania. Jednocześnie Polacy nadal w większości wolą kupować w sklepach stacjonarnych, ale pandemia zmniejszyła cierpliwość i chęć klientów do spędzania czasu w zatłoczonych miejscach. Konkretnie:

  • 58% Polaków nie lubi robić zakupów w zatłoczonych placówkach;
  • 42% nie lubi czekać w długich kolejkach;
  • 29% nie chce czekać w kolejce dłużej niż 10 minut.
  • dla 55% zakupy w sieci są mniej stresujące niż zakupy w sklepach.

W badaniu podkreślono również główne wady click&collect. Na pierwszym miejscu wśród powodów podawanych przez konsumentów znalazły się: niedogodności związane z dojazdem do sklepu w celu odebrania towaru (26%), konieczność oczekiwania na odbiór produktu (23%) oraz wątpliwości co do jakości zakupionych produktów (31%).

Klienci są szczególnie poirytowani nieodpowiednim opakowaniem podczas zakupów online, co często powoduje, że towar dociera do nich uszkodzony (18%), muszą płacić za dostawę (28%), nie mogą dotknąć przedmiotu przed zakupem (41%) i nie są pewni jakości produktu (41%).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *