Alibaba sprzedał towary za 1 bilion $

zakupy-online-klawiatura-wozek

Ten post dostępny jest także w języku: English

Już w 20 roku swojej działalności Alibaba Group przekroczyła sumaryczną wartość transakcji (GMV) w kwocie 1 biliona dolarów.  Alibaba to jedna z największych firm w segmencie e-commerce na świecie i operator platformy AliExpress.

Dwucyfrowe dynamiki wzrostu przychodów

Platformy e-commerce Alibaba zakończyły rok finansowy 2019 (trwał do 31 marca 2020 r.) z ponad 960 milionami użytkowników na całym świecie. Z tego, 760 milionów pochodziło z Chin. Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku liczba użytkowników platform z pochodzących z Chin wzrosła o ponad 70 milionów.

W roku finansowym 2019 przychody spółki wzrosły aż o 35% rok do roku i osiągnęły blisko 72 miliardy $. Pomimo globalnej pandemii COVID-19, w I kwartale 2020 r. Alibaba rosła szybciej niż przewidywali analitycy. Pomiędzy styczniem a marcem 2020 r., Grupa osiągnęła 22% wzrost przychodów.

Alibaba chce mieć 2 mld klientów

Warto podkreślić, że Alibaba z GMV, które przekroczyło 1 bilion $, znacznie wyprzedziło Amazon. Amerykańska firma zanotowała GMV na poziomie blisko trzykrotnie niższym, tzn. 335 miliardów $. Rok finansowy Alibaba i Amazon dotyczą różnych okresów (w przypadku Amazona pokrywa się on z rokiem kalendarzowym 2019), ale różnica w skali działalności jest znacząca.

W kwietniu 2020 r. Alibaba również odnotował stały wzrost sprzedaży w stosunku do marca. Jest to dobra wiadomość dla globalnego biznesu, ponieważ wskazuje, że proces wychodzenia z COVID-19 jest w toku. Alibaba zakończył rok finansowy 2019 z ponad 18,5 miliardów $ wolnych przepływów pieniężnych, co stawia go w bardzo silnej pozycji do realizacji długoterminowego celu 2 mld aktywnych globalnych klientów do 2036 roku.

Alibaba, poprzez portal AliExpress działa również w Polsce. Według szacunków PMR, odpowiada co prawda zaledwie za kilka procent polskiego rynku e-commerce, ale jest najbardziej rozpoznawalnym serwisem zagranicznym w Polsce.

Więcej na temat polskiego rynku e-commerce w najnowszym raporcie PMR: Handel internetowy w Polsce 2020. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2020-2025.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *