HalfPrice- nowy koncept Grupy CCC

wnętrze sklepu CCC

Ten post dostępny jest także w języku: English

CCC postanowiło otworzyć nową sieć handlową w kategorii off-price, która oferuje między innymi odzież, obuwie, akcesoria, kosmetyki, zabawki oraz elementy wyposażenia i dekoracji domu. Pierwsze sklepy zadebiutowały we Wrocławiu, Szczecinie, Warszawie, Polkowicach oraz w Tychach.

Sklepy HalfPrice to nowoczesny koncept, który ma za zadanie wzbogacić ofertę galerii handlowych. Strategia sieci opiera się na rozszerzaniu gamy produktów, która cechuje się wysokiej jakości produktami. Debiut marki miał miejsce we wrocławskiej Wroclavii, szczecińskiej Galaxy, Galerii Północnej w Warszawie, tyskim Gemini Park oraz w polkowickim Parku Handlowym. Oprócz tego na maj zaplanowane są otwarcia w Opolu, Zabrzu, Kielcach, Olsztynie i Bielsku- Białej. Do końca roku HalfPrice ma ruszyć w około 60 lokalizacjach w Polsce. Jesienią natomiast ma powstać także platforma internetowa sklepu.

CCC optymalizuje stacjonarne sklepy

W ubiegłym roku sieć CCC postanowiła dostosować się do trendów rynkowych i zaczęła zmianę strategii, która opiera głównie na cyfryzacji sklepów stacjonarnych. Postawiono na hybrydową formułę, która angażuje klienta zarówno w zakupy offline, jak i online. Dodatkowym działaniem było zmniejszenie ilości placówek, a także zmiana ich powierzchni. W 2020 roku ograniczono metraż 15 sklepów, natomiast w tym roku planowana jest zmiana aż w kilkudziesięciu lokalizacjach.

– Tworząc HalfPrice korzystaliśmy z potencjału oraz doświadczenia Grupy CCC. Od dłuższego czasu optymalizujemy sieć stacjonarną CCC. Zmniejszamy liczbę sklepów pod tym szyldem, a także ich format do 500-800 m², a jednocześnie pracujemy nad tym, by stawały się one coraz bardziej cyfrowe. Nie oznacza to jednak, że rezygnujemy z najmu. Tę przestrzeń handlową, wydzieloną w ramach restrukturyzacji CCC, przeznaczamy właśnie na HalfPrice. Pozwoli nam to zwiększyć przychód z metra kwadratowego, a klientom dostarczyć bogatą, interesującą ofertę – powiedział Karol Semik, Dyrektor Ekspansji Grupy CCC.

Okiem eksperta PMR:

Magdalena Filip

Senior Retail Analyst

Koncept off-price jest bardzo dobrze odbierany przez konsumentów. W Polsce nowa sieć grupy CCC będzie – w różnych zakresach – konkurować zarówno z centrami outletowymi, dyskontami niespożywczymi czy sklepami sieci Flying Tiger czy TK Maxx. Ze względu właśnie na zapowiadaną ofertę z wielu segmentów, dostępność markowych produktów (tu sporo będzie zależało od doboru marek) jak i pierwsze otwarcia w centrach handlowych najbliżej na ten moment wydaje się nowy koncept tej ostatniej sieci (która na koniec 2020 r. liczyła 46 sklepów w większych miastach). Z kolei patrząc na liczbę placówek dyskontów niespożywczych (łącznie ok 2 025 lokalizacji na koniec 2020 r. ), na pewno też trzeba się liczyć z konkurencją ze strony tego kanału.
Dyskonty niespożywcze bazują na szybkim rozwoju sieci sprzedaży, niskich cenach, różnorodnym asortymencie. Co więcej, operują one krótkimi i zmiennymi ofertami, które zachęcają żeby często wstępować do sklepów. W efekcie, ponad 8 na 10 Polaków zna sieć sklepów Pepco, 57% zna sieć KiK zaś 32% TXM, wynika z badania przeprowadzonego przez PMR w kwietniu 2021 r. Marki nowych sieci dyskontowych też szybko zyskały rozpoznawalność. Niemal 3 na 10 badanych zna szyld Action zaś Dealz i Tedi kojarzy jeden na pięciu respondentów.

Warto zauważyć, że swój pierwszy niespożywczy outlet otworzyła niedawno sieć Lidl. Wszystkie te koncepty wychodzą naprzeciw wrażliwości cenowej konsumentów, która w okresach niepewności wzrasta.

Koncept daje grupie szansę na dywersyfikację portfolio produktów i uniezależnienie się od popytu wyłącznie na obuwie oraz na ożywienie sprzedaży stacjonarnej, zachęcenie klientów do częstego zaglądania do sklepów, wzmocnienie nieinternetowej części biznesu grupy CCC.

Więcej o CCC:

Grupa CCC zadecydowała, jak będzie wyglądać strategia rozwoju firmy w ciągu najbliższych kilku lat – chce, żeby e-commerce generował 60% przychodów firmy

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *