Aktualnosci Rynek Trendy

Hipermarkety jeszcze długo będą popularne

Choć kanał hipermarketów jest w porównaniu z innymi kanałami nowoczesnymi w zasadzie w stagnacji, a niektóre marki nawet są w impasie, to jednak wciąż są to sklepy popularne i odwiedzane przez wielu Polaków. Sieci dyskontowe jak Biedronka czy Lidl, czy ostatnio najmodniejsze sklepy convenience nie posiadają pełnej oferty produktów spożywczych. Osoby bardziej zainteresowane gotowaniem i tak bez sklepów specjalistycznych, czy dużych supermarketów i hipermarketów nie mogą się obejść, jak pokazują dane PMR zawarte w raporcie „Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2018. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2018-2023”.

Ciekawe jest to, że to właśnie hipermarkety najczęściej są uważane za sklepy do dokonywania zakupów uzupełniających, względem codziennych zakupów we wspomnianych powyżej formatach, czy nawet sklepach małego formatu. Warto dodać, że zmiany typu zakaz handlu w niedzielę spowodowały, że część konsumentów wybiera się na duże zakupy wyłącznie do formatu sklepów, gdzie są w stanie zrobić zakupy kompleksowe.

Sklepy te z racji większej powierzchni dysponują bogatszą ofertą, większą ilością produktów oraz różnorodnością marek. Choć dyskonty brylują w ofertach czasowych, to jednak podobne produkty na stałe są dostępne w hipermarketach. Dodatkowo, to hipermarkety są wykorzystywane jako swoiste „magazyny” dla e-sklepów, jak ma to miejsce chociażby w Tesco.

 

Bardzo ciekawą obserwacją jest także to, że to właśnie hipermarkety jako pierwsze zaczęły wprowadzać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w celu przyciągnięcia klientów. Bardzo ciekawym jest tu przykład Carrefour Pro – zdjęcia w tym artykule właśnie przedstawiają ten sklep. Choć jest to sklep małego formatu jak na hipermarket, raczej coś pomiędzy hipermarketem kompaktowym, a dużym supermarketem, to testowane jest tu kilka rozwiązań zupełnie nowoczesnych jak na naszym rodzimym rynku.

Pierwszą taką nowością jest brak linii kas na „wyjściu” ze sklepu. Ta linia kas jest zupełnie z boku i po zapłaceniu trzeba i tak przejść przez fragment sklepu. Czy ma to sens? Jak dla mnie ma, zwłaszcza, że sklep chce aby płatności były wykonywane zdalnie, a wtedy sama kasa nie jest potrzebna – skanujemy produkty i płacimy za nie w aplikacji. Generalnie sklep stara się aby konsumenci jak najwięcej zamawiali w e-sklepie, co widać po ilości wielkich monitorów dotykowych, praktycznie na końcu, czy początku każdej alejki i dodatkowo w jednym centralnym miejscu. Może to także służyć jednemu, tzn. sklep nie posiada szerokiej oferty produktów z kategorii non-food jak na hipermarket, a e-commerce ma pozwolić na zakup pełnego asortymentu. Inną ciekawostką, która nie jest popularna, a na pewno nie w tej formie, to wyspa gastronomiczna na samym środku sklepu, gdzie kucharze przygotowują produkty na bieżąco.

 

Hipermarkety mają jeszcze jeden atut – powierzchnię. Są w stanie dużo zaoferować i zmienić, nie tak jak w popularnej Biedronce, gdzie dodanie nowego asortymentu jest problematyczna. Rosnąca moda na informację o produkcie (dokładne miejsce pochodzenia, kto go przetworzył i w jaki sposób – duże monitory), produkty świeże (hodowle ziół i części warzyw bezpośrednio w sklepie – hydroponika), żywność convenience (rozszerzona oferta także gastronomiczna, czy możliwość odgrzania posiłku z lady) powoduje, że miejsce w sklepie staje się kluczowe, a formaty mniejsze nie będą w stanie zaoferować tego wszystkiego i w takim stopniu jak hipermarkety.

Podsumowując, choć hipermarkety mają problemy i na pewno część zniknie z mapy, to jednak ten format wciąż posiada wiele atutów, które mogą przyciągnąć Polaków. Tymi atutami są nie tylko nowoczesne rozwiązania, czy najszerszy wybór produktów, ale także najatrakcyjniejsza cena, jak pokazują niezależne badania koszyków stawiając Auchan czy Kaufland na pierwszych miejscach.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Aktualnosci Rynek Trendy

Carrefour wycofuje ze sprzedaży jednorazowe talerze i plastikowe sztućce

post-image

Carrefour zdecydował się zrezygnować ze sprzedaży jednorazowych talerzy i plastikowych sztućców. Dodatkowo, sieć wprowadziła do sprzedaży w swoich sklepach biodegradowalne produkty higieniczne marki własnej.

 

Ekologiczne alternatywy w Carrefour

Carrefour postanowił wycofać ze sprzedaży jednorazowe talerze i plastikowe sztućce. Produkty te objęte są przepisami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (2019/904 z 5 czerwca 2019 r.) w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Dyrektywa przewiduje zakaz obrotu produktami plastikowymi jednorazowego użytku, które mają zamienniki bezpieczne dla środowiska (m.in. plastikowe patyczki higieniczne, plastikowe sztućce). Zakaz ma wejść w życie w lipcu 2021 r.

Dodatkowo sieć wprowadziła do sprzedaży płatki i patyczki higieniczne posiadające certyfikaty Ecocert i GOTS.

Sieci spożywcze redukują zużycie plastiku

Carrefour, podobnie jak inne sieci spożywcze, realizuje też szereg innych działań na rzecz ochrony środowiska. W zeszłym roku sklepy Carrefour wprowadziły możliwość pakowania owoców, warzyw i innych produktów na wagę do własnych opakowań przyniesionych przez klienta. W…

Więcej
Aktualnosci Dane i Analizy Trendy

Do 2025 roku sprzedaż internetowa będzie odpowiadać za ponad 15% rynku artykułów kosmetycznych w Polsce

post-image

Sprzedaż internetowa od kilku lat zachowuje najwyższe dynamiki wzrostu wśród wszystkich kanałów rynku artykułów kosmetycznych, co w najbliższych latach nie ulegnie zmianie. W kolejnych latach kanał ten będzie rósł ponad trzykrotnie szybciej niż cały rynek kosmetyczny, średniorocznie wzrastając o 9,5% w latach 2020-2025, jak pokazuje raport PMR „Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”.

W 2019 r. sprzedaż internetowa artykułów kosmetycznych osiągnęła wartość 2,6 mld zł, odpowiadając za prawie 11% udziału w całym rynku handlu detalicznego artykułami kosmetycznymi. Według prognoz PMR, udział ten wzrośnie do prawie 16% w 2025 roku.

Na wysoki wzrost dynamiki kanału internetowego ma wpływ obecność wszystkich największych graczy w kanale online, czy też wzrost popularności sklepów już działających. W 2019 r. sklep internetowy uruchomił ostatni z największych graczy na rynku – Hebe. Rośnie również popularność sklepów internetowych innych największych sieci w…

Więcej
Aktualnosci Rynek

Lewiatan rozpoczął testy z samoobsługowym konceptem

post-image

Pierwszy samoobsługowy sklep sieci Lewiatan, a właściwie maszyna vendingowa, ruszył w ostatnich dniach stycznia w Krakowie. Ponieważ „sklep” ten jest samoobsługowy, będzie on być czynny 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. W tym również w święta oraz niedziele niehandlowe.

Pierwsza samoobsługowa maszyna Lewiatana postawiona została przed sklepem sieci, działającym w Krakowie Placówka oferuje blisko 200 indeksów produktowych, w tym m.in. napoje, słodycze i przekąski, nabiał, mięso paczkowane, pieczywo, dania gotowe. Jak również gorącą kawę, herbatę, czy czekoladę z automatu. Jednak ze względu na brak możliwości zweryfikowania wieku klienta w asortymencie nie ma natomiast alkoholu.

Obsługa maszyny vendingowej odbywa się poprzez multimedialny panel dotykowy. Z kolei zamówiony produkt jest wprowadzany do specjalnej windy za pomocą taśmociągu, A zgromadzone zakupione produkty są dostarczone do okienka, w którym wydawane są zakupy.

Nowy „sklep” nie zastąpi wizyty w sklepie pełno asortymentowym

W maszynie znajdują się zarówno produkty znanych marek, jak i są promowane produkty…

Więcej
Rynek

Kolejny sklep Primark w Polsce?

post-image

Sieć odzieżowa Primark planuje otwarcie swojego pierwszego sklepu w Polsce wiosną tego roku w Galerii Młociny w Warszawie. W międzyczasie pojawiły się już informacje o kolejnym planowanym otwarciu Primark w Polsce – w Poznaniu.

 

Primark wchodzi do Polski

Długo wyczekiwana w Polsce sieć odzieżowa Primark zapowiedziała otwarcie swojego pierwszego sklepu w kraju, w Galerii Młociny w Warszawie wiosną 2020 r. W międzyczasie pojawiły się także informacje o kolejnej lokalizacji – w Poznaniu w Galerii Posnania. Sklep ma zostać otwarty w 2021 r.

Posnania to galeria handlowa otwarta w Poznaniu w 2016 r., odwiedzana rocznie przez ponad 12 milionów osób.

Rynek odzieży i obuwia w Polsce z perspektywami wzrostu

Jak wynika z danych PMR, w 2018 r. rynek odzieży i obuwia w Polsce był wart blisko 37 mld zł i wzrósł o 4,5% w porównaniu z poprzednim rokiem. Szacujemy, że w 2019 r. rynek ten wzrósł z podobną dynamiką. Jest to wciąż rynek perspektywiczny, co…

Więcej
Aktualnosci Badania konsumenckie

Klub Rossmann liderem wśród aplikacji mobilnych drogerii

post-image

Zdecydowanie najpopularniejszą aplikacją wśród drogerii kosmetycznych jest ta sieci Rossmann – aż 94% badanych posiada ją na telefonie. Aplikacje innych sieci są już zdecydowanie mniej popularne.

Według badania zrealizowanego przez PMR w grudniu 2019 r. na celowej grupie Polaków, którzy w ciągu 30 dni poprzedzających badanie dokonali zakupu kosmetyków, Rossmann jest najpopularniejszą aplikacją marek lub sklepów kosmetycznych wśród Polaków.

Wśród badanych, którzy mają zainstalowane na swoim telefonie aplikacje kosmetyczne aż 94% deklaruje posiadanie aplikacji sieci Rossmann. Z aplikacji częściej korzystają kobiety i osoby w wieku 55 oraz te z wyższym wykształceniem.

Aplikacje innych sieci są już zdecydowanie mniej popularne

Sieć jest bezkonkurencyjna swojej kategorii w zakresie popularności wśród konsumentów. Kolejną najchętniej instalowaną aplikacją jest ta sieci Hebe, którą posiada na swoim telefonie 15% respondentów. Z kolei z aplikacji mobilnych Sephory, Douglasa, czy Drogerii korzysta poniżej 15% respondentów.

Rossmann umacnia swoją pozycję wśród aplikacji mobilnych sieci kosmetycznych

Aplikacja sieci Rossmann zanotowała znaczący wzrost w stosunku do…

Więcej
Aktualnosci Rynek

L’Osteria wchodzi do Polski

post-image

L’Osteria, niemiecka sieć włoskich restauracji planuje wejście na polski rynek. Sieć obecna jest już w ośmiu krajach w Europie.

L’Osteria – sieć włoskich restauracji, która posiada już ponad 120 lokali w Europie planuje wejście na polski rynek. Sieć obecna jest już w ośmiu krajach w Europie. W rodzimych Niemczech, Francji, Austrii, Czechach, Luksemburgu, Szwajcarii, Holandii oraz Anglii.

Sieć rozwija swoje lokale w trzech konceptach. Są to zarówno wolnostojące restauracje wraz z parkingiem oraz placem zabaw dla dzieci, jak i restauracje zlokalizowane w centrach miasto powierzchni blisko 450-600 m2. Swoją ekspansję na nowych rynkach, w tym w Polsce sieć planuje przeprowadzić przy udziale partnerów franczyzowych.

To nie jest pierwsza sieć gastronomiczna, która rozważa wejście na polski rynek. O podobnych planach poinformowała w połowie 2019 r. sieć Pesto Cafe. Pesto Cafe, ukraińska sieć gastronomiczna również rozwija koncept oparty na kuchni włoskiej. Sieć dotąd otworzyła jeden sklep w Polsce, w warszawskiej Galerii Młociny.

Czy jest miejsce…

Więcej