IKEA rozpoczęła walkę ze smogiem

Ten post dostępny jest także w języku: English

IKEA pracuje nad oczyszczającą powietrze zasłoną, jak poinformowała w zeszłym tygodniu w komunikacie prasowym. Zasłona oczyszczająca powietrze pojawi się w sklepach IKEA w 2020 r. i będzie dostępna we wszystkich krajach w których obecna jest sieć.

Zasłona GUNRID jest rezultatem współpracy sieci z naukowcami oraz ekspertami z zakresu jakości powietrza. Dzięki cienkiej powłoce mineralnej pokrywającej materiał, przy kontakcie ze światłem substancje zanieczyszczające powietrze zostają rozbijane. Technologia działa na zasadzie podobnej jak fotosynteza, a sam proces może zostać zapoczątkowany zarówno przez światło naturalne, jak i sztuczne. W przyszłości podobną technologię IKEA zamierza zastosować także w połączeniu z innymi tekstyliami, uzupełniając je również o funkcję oczyszczania powietrza.

Jak podkreśla sieć jest to pierwszy produkt wykorzystujący metodę fotosyntezy, w którym światło jest istotnym czynnikiem wywołującym zachodzenie reakcji chemicznych.

Produkt ten ma duży potencjał w kraju, w którym ponad 160 dni w roku są przekraczane normy jakości powietrza. Co więcej, co roku ponad 44 tys. Polaków przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza według danych Europejskiej Agencji Środowiska.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *