Inteligentny regał, czyli magazyn konsygnacyjny w handlu

Ten post dostępny jest także w języku: English

Magazyny konsygnacyjne (w skrócie wyodrębnione w siedzibie przedsiębiorstwa magazyny dostawców) początkowo wykorzystywane były głównie w obrocie międzynarodowym i tak też zresztą są współcześnie rozumiane w świetle ustawy o VAT. Źródła ich powstania należy szukać w przemyśle, gdzie od zawsze występował problem zapewnienia ciągłości dostaw surowców i komponentów. W ostatnich latach magazyny konsygnacyjne nieustannie jednak zyskują na popularności, także w obrocie krajowym i – co znamienne – szturmem zdobywają uznanie branży handlowej.

Bartłomiej Łatka, Ekspert ds. retail i logistyki

Powodów jest przynajmniej kilka:

  1. Podatki

Kluczowa jest tutaj charakterystyka umowy składu konsygnacyjnego, dzięki której przyjmuje się, że własność dostarczanego towaru przechodzi na odbiorcę nie w momencie dostawy do siedziby odbiorcy, leczy dopiero po fizycznym wydaniu składowanego towaru z magazynu konsygnacyjnego. Choć początkowo urzędy skarbowe kwestionowały przepisy w tym zakresie, to w 2018 roku NSA wydał prawomocne orzeczenie, według którego, w przypadku wykorzystania mechanizmu składu konsygnacyjnego, można naliczać VAT okresowo.

  1. Optymalizacja gotówki

Odbiorcy, którzy chcą zapewnić sobie ciągłość dostaw, muszą zakładać bufory oraz minima logistyczne – a te trzeba finansować. Dzięki magazynom konsygnacyjnym, faktury wystawiane są dopiero w momencie pobrania towaru do dalszego wykorzystania, a koszt bufora przerzucany jest na dostawców.

  1. Optymalizacja logistyki

Minima logistyczne w dużo większym stopniu dotykają dostawców, którzy dzięki magazynowi konsygnacyjnemu mogą istotnie obniżać ponoszone przez siebie koszty transportu oraz produkcji. Z drugiej strony, przerzucenie odpowiedzialności za dotrzymanie minimów logistycznych zmniejsza nakład pracy poświęcanej przez odbiorcę na koordynację dostaw.

Kompleksowe wsparcie technologiczne

Praktyka tworzenia składów konsygnacyjnych wykuwa się w bólach, głównie z powodu obaw związanych z niejasnością polskiego prawa podatkowego w tym zakresie i możliwej jego wielorakiej interpretacji przez urzędników. Największym wyzwaniem jest zapewnienie rozliczalności wszystkich produktów wchodzących i wychodzących z obcego magazynu, czego nie da się zrobić bez systemu informatycznego.

Wyzwanie to przedstawia się następująco: dostawca musi zapewnić identyfikację wszystkich towarów w obcym magazynie (do którego na ogół nie ma wstępu) i automatycznie, na podstawie ruchów w tymże magazynie, generować dokumenty księgowe (faktury, WZ, PZ).

Kompleksowo podchodzi do tematu Etisoft Smart Solutions. Na oferowane przez tę spółkę rozwiązanie składają się kody RFiD, którymi znakowane są jednostki logistyczne. Kody te dostarczane są do dostawców, którzy wysyłając dostawy do odbiorcy oznaczają produkty otrzymanymi kodami. Opcjonalnie istnieje również możliwość stałego oznakowania koszy, w których przechowywane są towary w magazynie konsygnacyjnym (jak na zdjęciu).

Faktem jest, że pojedynczy tag RFiD kosztuje mniej niż 50 groszy a pozwala zaoszczędzić konkretne minuty pracy. W magazynie rozmieszczone są anteny, które w określonych interwałach czasowych zliczają kody RFiD, aby następnie na tej podstawie aktualizować stany magazynowe. Jeśli system stwierdzi, że pojemnik z określonym tagiem opuścił magazyn, wygenerowane zostaną odpowiednie dokumenty oraz zaktualizowane zostaną dane do faktury . Jednocześnie, dostawca może na bieżąco monitorować stany magazynowe i dynamicznie zarządzać dostawami czy produkcją określonego asortymentu.

Dodatkową funkcją systemu Etisoft SMS (Stock Management System) jest lokalizowanie przestrzenne konkretnych pudełek – zarówno na mapie regałów, jak i poprzez sygnał dźwiękowy wysyłany z ręcznego kolektora.

Na zdjęciu poniżej opcjonalna wersja inteligentnego regału z mobilną anteną RFiD – rozwiązanie to poprawia rozdzielczość skanowania na regałach o dużej gęstości upakowania.

Podsumowanie

Dzisiejszy retail potrzebuje inteligentnych rozwiązań. Wdrażanie usprawnień, również w przestrzeni magazynowej, wymaga technologicznego wsparcia. Wykorzystanie możliwości oferowanych przez technologię w tym obszarze (i nie tylko) traktować należy jednak jako inwestycję, a nie wydatek. To inwestycja w sprawne działanie firmy, w szybszą i wydajniejszą obsługę klienta, w lepsze zarządzanie dostawami czy produkcją. To inwestycja, która nie tylko szybko się zwróci, ale przede wszystkim procentować będzie na lata.

Autorem artykułu jest Bartłomiej Łatka, Ekspert ds. retail i logistyki.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *