Jak będzie wyglądał polski konsument w 2030?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Dochód statystycznego konsumenta znacząco wzrośnie w 2030 roku. Będzie on rozporządzał realnie o ponad 30% wyższą kwotą niż w 2018 roku.

Równocześnie, udział wydatków konsumpcyjnych w dochodzie zmaleje, co pozytywnie wpłynie na zamożność społeczeństwa. Będzie to sprzyjać konwergencji do zachodnioeuropejskich wzorców konsumpcji, w efekcie czego ponadprzeciętnie wzrosną wydatki na kategorie postrzegane jako „wyższego rzędu”.

Jak będzie wyglądał polski konsument w 2030 roku?

Co więcej, bogacenie się polskiego społeczeństwa znajdzie odzwierciedlenie w relacji pomiędzy wydatkami na kategorie żywnościowe i nieżywnościowe – według prognoz udział usług i towarów nieżywnościowych w wydatkach na towary i usługi konsumpcyjne wzrośnie z 75% w 2018 r. do 77% w 2030 roku.

Ile Polacy będą wydawać na ziemniaki?

Spadająca popularność ziemniaków w wyniku zastępowania ich np. makaronami i ryżem, konwergencja do zachodnioeuropejskich wzorców konsumpcji oraz wzrost popularności usług HoReCa wpłynie na ograniczenie wydatków na ziemniaki do 2030 r.

Ile Polacy będą wydawać na aktywności kulturalne i rekreacyjne?

Nadal systematycznie rosła będzie liczba zwiedzających muzea, odwiedzających teatry, kina oraz liczba imprez masowych co do 2030 r. wpłynie na wzrost przeciętnych miesięcznych wydatków na usługi związane z rekreacją i kulturą o około 2/3.

Więcej informacji na ten temat znajduje się w raporcie PMR: Polski konsument 2030. Analiza i prognoza poszczególnych kategorii konsumpcji w 2030 roku

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *