Aktualnosci Koronawirus Rynek Trendy

Jak branża odzieżowa radzi sobie z wyzwaniami wywołanymi epidemią koronawirusa?

Zamknięcie centrów handlowych spowodowało, że przychody największych firm odzieżowych spadły. Jak szacują detaliści, w tym roku sprzedaż w sieciach odzieżowych nie wróci już do poziomu sprzed epidemii COVID-19. Z powodu zamkniętych sklepów, sprzedaż przenosi się do internetu. Czy wzrosty w e-commerce zamortyzują znacząco zmniejszające się przychody ze sklepów stacjonarnych?

Rynek odzieży i obuwia odczuje kryzys najbardziej

Rynek odzieży i obuwia zostanie dotknięty kryzysem wywołanym epidemią COVID-19 najdotkliwiej, wśród innych segmentów rynku handlu detalicznego. Należy się spodziewać ujemnej dynamiki rynku w 2020 roku, spadek wartości rynku w najlepszym  wypadku zostanie odnotowany na poziomie -7,1%. Rok ten będzie jednym z najgorszych dla rynku detalicznego odzieży i obuwia, w ostatnich latach (2015-2019) rynek ten rósł średniorocznie o 4,7%.

Liderzy rynku odnotowują znaczące straty

Epidemia koronawirusa boleśnie odbiła się na wynikach dużych sieci odzieżowych. Lider rynku obuwniczego w Polsce – CCC w pierwszym kwartale 2020 r. (styczeń-marzec) osiągnął w Polsce przychody ze sprzedaży o wartości 274,5 mln zł, czyli o 33% niższe w porównaniu do roku poprzedniego.

Zakaz bądź znaczne ograniczenie handlu w centrach handlowych wpłynęły na spadek przychodów, głównym kanałem sprzedaży w marcu stał się internet. Grupa odnotowała dynamiczny przyrost udziału przychodów w tym kanale dystrybucji z poziomu 28% do 43% a tym, odnotowując wzrost przychodów e-commerce o 39%.

Przychody grupy LPP w pierwszym kwartale 2020 r. (luty-kwiecień) ze sprzedaży na wszystkich rynkach, na których obecna jest Grupa wyniosły 1 821 mln zł, odnotowując spadek sprzedaży o 35% r/r. Z kolei sprzedaż w kanale e-commerce odnotowała wzrost o 129%, osiągając sprzedaż o wartości 174 mln zł.

Dodatkowo Spółka poinformowała, że ze względu na zamknięcie prawie wszystkich salonów stacjonarnych w kwietniu z powodu COVID-19, odnotowała znaczący wzrost sprzedaży w e-commerce w tym miesiącu, wynoszący 270% r/r.

Wojas poinformował, że wielkość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży osiągniętych przez jego grupę kapitałową w kwietniu 2020 roku wyniosła 8,78 mln zł i była niższa o 64% r/r. Z kolei w okresie styczeń-kwiecień 2020 skonsolidowane przychody ze sprzedaży były niższe o 18% w stosunku do przychodów osiągniętych w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Z kolei spółka VRG, właściciel marek Vistula, Wólczanka, Deni Cler, Bytom osiągnęła przychody ze sprzedaży detalicznej zrealizowane w segmencie odzieżowym wyniosły w okresie styczeń – marzec 2020 roku blisko 117,3 mln zł  i były niższe o ponad 11,% od osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Konsumenci nie rzucili się tłumnie na sklepy

Po blisko 1,5 miesięcznej przerwie w działaniu detaliści obserwują znaczne spadki w odwiedzalności ich sklepów oraz dalszym ciągu spadków w przychodach.

W pierwszym tygodniu po ponownym otwarciu sklepów w galeriach handlowych, czyli w okresie od 4 do 9 maja 2020 r. spółka Intersport odnotowała 46% spadek obrotów r/r w sklepach porównywalnych oraz o 45% mniejszy traffic. Z kolei dynamika sprzedaży internetowej wciąż odnotowuje znaczące wzrosty, odnotowując w tym okresie 107% wzrost.

Ruch w CCC w pierwszym tygodniu po otwarciu galerii handlowych spadł o 50%, z czego największy spadek widoczny jest w największych galeriach. Z drugiej strony detalista wskazuje na zadowalający współczynnik konwersji, tzn. procent osób odwiedzających sklep, którzy dokonali zakupów. Co więcej, sieć notuje większą ilość produktów na paragonie.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Aktualnosci Rynek Trendy

Państwo chce konsolidować sektor rolno-spożywczy

post-image

W Ministerstwie Aktywów Państwowych (MEP) trwają prace nad połączeniem firm z sektora rolno-spożywczego, które znajdują się pod nadzorem państwa. W ten sposób ma powstać Narodowy Holding Spożywczy (NHS).

W czerwcu wybór spółek do holdingu

Konsolidacja odbywać się to będzie w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która jest obecna na kilku rynkach, m.in. cukru, skrobi i zboża. Celem jest stworzenie silnego holdingu rolno-spożywczego i wejście w nowe segmenty działalności. Ideą konsolidacji podjętej przez MEP jest, by “z jednej strony konsumenci zyskali konkurencyjne ceny, z drugiej zaś, by rolnicy i wytwórcy otrzymywali dobrą zapłatę za swoje produkty”.

Obecnie analizowanych jest 48 spółek, które mogłyby wejść w skład holdingu. Plan przewiduje, że w czerwcu mają zostać wybrane te, które będą podlegać konsolidacji. Do końca roku powinny natomiast zostać przeprowadzone dokładniejsze badania i analizy dotyczące wybranych podmiotów.

Powstanie państwowa sieć sklepów?

Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprzecza, by państwo planowało tworzyć sieć sklepów spożywczych lub warzywniaków. Z…

Read More
Aktualnosci Rynek

Robotyzacja w branży retail & logistics – przegląd na rok 2020, cz. II

post-image

O tym, co robotyzacja ma do zaoferowania segmentowi retail w 2020 roku, w drugiej części artykułu, pisze Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w firmie Euvic IT.

Roboty mobilne

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

Roboty mobilne w ostatnim czasie masowo wypierają człowieka z przestrzeni magazynowych. Magazynierów brakuje w całej Polsce, a magazyny zlokalizowane często na peryferiach miast lub wręcz w polu, borykają się z zapewnieniem obsady. Szczególnie w okresach wakacyjnych, świątecznych czy w sezonie grypowym. Stosunkowo wysokie wynagrodzenia, regulowane przepisami prawa dotyczącymi pracy w godzinach nocnych czy w dni świąteczne, a także ryzyko utraty obsady – wszystko to powoduje, że zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego zdają się mieć przed sobą najlepsze lata.

Wśród rozwiązań mobilnych w handlu i logistyce możemy wyróżnić następujące grupy:

  • Transport P2P (Point-to-Point) – wózki typu AMR wożące po hali magazynowej kosze, jeżdżące półki z asortymentem włożonym…
Read More
Aktualnosci Rynek

Glovo rośnie w dowozie posiłków

post-image

Aplikacja mobilna Glovo, która specjalizuje się w dostawach na życzenie, właśnie przekroczyła 1 milion pobrań w Polsce (App Store i Google Play). Chociaż przy pomocy Glovo można zamówić szeroką gamę produktów, jest powszechnie wykorzystywana do dostaw jedzenia.

Glovo w Polsce: 1 mln pobrań aplikacji

Glovo działa w Polsce od lipca 2019 r., po przejęciu PizzaPortal.pl. Ideą aplikacji jest możliwość zamówienia “czegokolwiek”, a dostawa ma miejsce w  mniej niż godzinę. Glovo posiada w Polsce ponad 2,7 tys. punktów partnerskich, w tym restauracje McDonald’s i KFC oraz sklepy Biedronka i Carrefour. Aplikacja działa w 30 miastach w Polsce, ale Glovo zapowiada systematyczne poszerzanie oferty i rozwój wszystkich kategorii zamówień. Ogółem, na całym świecie z aplikacji korzysta około 2,6 mln użytkowników miesięcznie. Jest ona dostępna w 22 krajach i około 550 miastach.

Najliczniejszą grupę użytkowników Glovo w Polsce stanowią osoby w wieku 26-35 lat. Nieznacznie częściej są to kobiety. Jak informuje…

Read More
Aktualnosci Rynek

Tesco rozwija usługę click & collect

post-image

Sieć Tesco rozwija działalność w segmencie e-commerce. W maju spółka dodała pięć nowych miast odbioru dla usługi “Zamów i odbierz” (click & collect).

14 punktów click & collect

Nowe lokalizacje, w których dostępna jest usługa to Częstochowa, Zielona Góra, Opole, Kielce i Jelenia Góra. Dzięki poszerzeniu sieci punktów odbioru, obecnie możliwa jest obsługa 15% klientów więcej w ramach takiego rozwiązania. Ogółem, obecnie opcja click & collect dostępna jest w 14 sklepach Tesco na terenie całego kraju. Tygodniowo z takich zakupów korzysta około 2 tys. klientów. Sieć zapowiada, że wkrótce wprowadzi kolejne nowości, poszerzające zakres usług.

Zakupy dokonane w opcji “Zamów i odbierz” mogą być odebrane w sklepie lub dostarczone do domu przez firmę taksówkarską współpracującą z Tesco. Przy realizacji zamówienia poprzez taxi, zapłata musi być dokonana online. W przypadku odbioru w sklepie, możliwa jest płatność przy odbiorze.

Tesco przechodzi do fazy wzrostu

Ostatni rok upłynął spółce na przebudowywaniu swojego modelu…

Read More
Aktualnosci Rynek

Robotyzacja w branży retail & logistics – przegląd na rok 2020, cz. I

post-image

Jeśli chodzi o nasycenie robotami, polski rynek plasuje się niestety w ogonie rankingów, co jest dość zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby polskie PKB (gdzie mamy 22 miejsce na świecie) czy Human Development Index (Polska z 32 miejscem na świecie).

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

W 2014 roku roboforum.pl pisało, że „Polska, z wartością wskaźnika na poziomie 18, znajduje się w dolnej części rankingu. Wyższą gęstością robotyzacji od Polski odznaczają się nie tylko kraje należące pod tym względem do czołówki, ale także kraje o podobnym poziomie rozwoju, jak np. Węgry czy Słowacja. Średnia gęstość robotyzacji w Europie jest 4,4 razy wyższa niż w Polsce (w porównaniu do roku poprzedniego Polska zmniejszyła dystans do Europy o 1,1 pkt.), z kolei średnia wartość ogólnoświatowa jest wyższa o ponad 3 razy”. Od 2014 roku sporo się jednak zmieniło. Według IFR, 74% nowych…

Read More
Aktualnosci Rynek

Sieć Camaieu wychodzi z Polski

post-image

Sieć odzieżowa Camaieu, specjalizująca się w ubraniach dla kobiet, wychodzi z rynku polskiego. Strona internetowa spółki przestała już przyjmować zamówienia, a sklepy stacjonarne mają zostać zamknięte wraz z końcem czerwca.

Camaieu szuka inwestora

Jeszcze w 2018 r. Camaieu prowadziło w Polsce około 40 sklepów stacjonarnych. Sieć notowała jednak ujemną dynamikę sprzedaży w ostatnich latach, a liczba sklepów sukcesywnie spadała. Obecnie wynosi ona 25. Ogółem, sieć prowadzi około 1 tys. sklepów w 18 krajach, z czego ponad połowa zlokalizowana jest we Francji.

Pandemia COVID-19 i zamknięcie sklepów w galeriach handlowych wpłynęły na pogorszenie się sytuacji spółki, ale już wcześniej borykała się ona z problemami finansowymi. Jak informuje Business Insider, spółka planowała od wiosny wdrażać plan restrukturyzacji, który miał obejmować zamknięcie 125 sklepów we Francji i krajach francuskojęzycznych. Teraz znalazła się we Francji pod zarządem komisarycznym i poszukuje inwestora.

Jak koronawirus wpłynie na plany rozwojowe spółek?

Camaieu to niejedyna sieć odzieżowa, która…

Read More