Koniec kultowego katalogu IKEA

katalogi-ikea

Ten post dostępny jest także w języku: English

IKEA ogłosiła właśnie, że po 70 latach od pierwszej edycji wycofuje swój kultowy katalog, zarówno w wersji drukowanej, jak i digitalowej. Oznacza to, że wydana latem 2020 r. edycja katalogu będzie ostatnią.

Decyzja podyktowana jest chęcią sieci, by stać się bardziej „cyfrowym i dostępnym biznesem”. Ikea zauważyła również, że katalog jest obecnie rzadziej wykorzystywany, ze względu na zmiany w zachowaniach konsumenckich i sposobie użytkowania mediów. Jest więc bardzo prawdopodobne, że w miejsce katalogu sieć wprowadzi nowe, bardziej zdigitalizowane narzędzia. IKEA podkreśla, że ciągle szuka nowych kanałów, sposobów i formatów komunikacji z klientem.

Rekordowy nakład katalogu IKEA

Pierwszy katalog IKEA został wydany w 1951 r., a jego składem zajmował się osobiście założyciel sieci, Ingvar Kamprad. Opublikowany został wyłącznie w języku szwedzkim w 285 tys. egzemplarzy. Liczył 68 stron. Wersja internetowa katalogu została wdrożona w 2000 r. Rok 2016 r. był rekordowym pod względem dystrybucji katalogu. Został on wydany w 200 mln egzemplarzy w 32 językach i był dystrybuowany w 50 krajach.

Jesienią 2021 r. IKEA planuje wydać jeszcze jubileuszową edycję katalogu, upamiętniającą jego historię.

Zdjęcie: Ikea.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.