Koronawirus: HoReCa i galerie handlowe ponownie otwarte

Otwarte drzwi

Ten post dostępny jest także w języku: English

Podczas dzisiejszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim ogłoszono kalendarz nowych obostrzeń epidemicznych, które mają wejść w życie tuż po majówce. Luzowanie obostrzeń odbędzie się w skali ogólnopolskiej, bez zastosowania regionalizacji.

Galerie handlowe odmrożone jako pierwsze

Już od 4 maja otwarte zostaną galerie handlowe oraz markety budowlane  w limicie jedna osoba na 15 m². Warto wspomnieć, że galerie handlowe, a także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni sprzedaży i usług powyżej 2 tys. m² zostały zamknięte 27 marca. Wyjątek stanowiły sklepy spożywcze, drogerie, apteki, a także salony prasowe. Szacowana kwota zadłużenia całego sektora handlu zbliża się do 90 mld zł, co oznacza roczny koszt samych odsetek na poziomie 3,2 mld zł.

Przeskok w branży HoReCa

Następne w kolejności będą hotele, które zaczną funkcjonować 8 maja z 50% obłożeniem, z zamkniętą strefą gastronomiczną i spa. Do tej pory możliwa była działalność tylko i wyłącznie hoteli robotniczych oraz noclegów świadczonych w ramach podróży służbowych. 15 maja powrócą do łask również ogródki gastronomiczne, natomiast wszelkie inne usługi gastronomiczne, obowiązujące również wewnątrz lokali wznowią działalność dopiero 29 maja z zastosowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego oraz z 50% obłożeniem. Jest to duży przeskok dla restauracji, które w przeciągu ostatnich miesięcy serwowały posiłki wyłącznie na wynos.

Dodatkowo od 15 maja zniesiony zostanie nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu, przy zachowaniu dystansu 1,5 metra. Wszystkie zmiany wprowadzane są w odpowiednim tempie, obejmującym dwutygodniowe okresy, które mają na celu ich stopniową obserwację. Zdaniem ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, cała działalność gospodarcza z zachowaniem reżimu sanitarnego powinna zostać odblokowana 1 czerwca.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *