Koronawirus już w Polsce – przegląd sytuacji

mycie rąk pod kranem

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ubiegły tydzień przyniósł pojawienie się pierwszych przypadków COVID-19 w Polsce. Według stanu na godzinę 12:30, 9 marca jest ich już 16 i są rozproszone na terenie całego kraju. Tym samym pierwszy z przewidywanych przez PMR scenariuszy zaczyna się już materializować.

Konsumenci na razie spokojni

Z wyników badania przeprowadzonego przez SW Research dla Rzeczpospolitej wynika, że jedynie 20% respondentów planuje robienie zapasów w związku z epidemią. Takich planów nie ma 68%. Częściej robienie zapasów deklarują kobiety, osoby w wieku 35-49 lat, z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy najmniejszych miast. Jednocześnie przedstawiciele sieci handlowych zapewniają, że są przygotowane na zwiększony popyt i utrudnienia w dostawach. Detaliści przygotowują się m.in. poprzez silniejsze zatowarowanie magazynów centralnych – taką decyzję podjął np. Top Market.

Zyskuje internet

Część konsumentów stara się jednak unikać zatłoczonych miejsc, takich jak sklepy spożywcze. Osoby chcące zamówić artykuły spożywcze z dostawą do domu muszą liczyć się z utrudnieniami. Praktycznie żaden sklep internetowy z żywnością nie ma wolnych terminów dostawy na następny dzień, podczas gdy w normalnej sytuacji nie ma z tym problemu.

Inne artykuły PMR dotyczące wpływu epidemii koronawirusa na polski rynek:

Scenariusze wpływu epidemii koronawirusa na rynek spożywczy w Polsce
Kilka statystyk o koronawirusie
Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla polskich przedsiębiorstw?

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.