Koronawirus: Odmrożenie galerii, HoReCa jeszcze poczeka

zakupy-kobiety-kawa

Ten post dostępny jest także w języku: English

W sobotę rząd przedstawił plan działania na najbliższe miesiące w związku z pandemią koronawirusa. Od 28 listopada przywrócona zostaje działalność sklepów w parkach i galeriach handlowych. Restauracje czy hotele otwarte o otwarciu będą mogły myśleć dopiero kiedy Polska stanie się żółtą strefą.

Etap odpowiedzialności, także dla galerii handlowych

Według polskiego rządu, utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji. Dlatego też o odmrożeniu gospodarki na razie nie może być mowy. Od soboty, 28 listopada, poluzowane zostaną jednak ograniczenia dla parków i galerii handlowych. Sklepy w nich będą mogły zostać otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym i przy maksymalnym obłożeniu 1 osoby na 15 m2.

Na najbliższy miesiąc, nazwany „etapem odpowiedzialności” zostaje utrzymane zamknięcie gastronomii (może działać tylko na wynos) i hoteli (mogą przyjmować wyłącznie osoby na wyjazdach służbowych, medyków i sportowców). Zawieszona jest również działalność kin, parków rozrywki, siłowni, klubów fitness i aquaparków. Utrzymane zostają godziny dla seniorów.

Kiedy wrócą restauracje i hotele?

Nauka zdalna potrwa do świąt, ale dzieci i młodzież do szkół wrócą najwcześniej w drugiej połowie stycznia. Wszystko dlatego, że pomiędzy 4 a 17 stycznia zaplanowano ferie zimowe – w jednym terminie dla całej  Polski. Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, mogą zostać jednak wprowadzone restrykcje, które uniemożliwią zimowe wyjazdy, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

O poluzowaniu restrykcji możemy myśleć najwcześniej po świętach. Patrząc jednak na limity znoszenia obostrzeń wyraźnie widać, że będzie to przebiegało stopniowo. Jeśli średnia liczba nowych przypadków z ostatnich 7 dni osiągnie 19 tys., wówczas w całej Polsce zostaną wprowadzone zasady strefy czerwonej, w kształcie znanym nam z października. Oznaczać to będzie m.in. działanie restauracji nadal w trybie wyłącznie na dowóz i wynos.

Strefa żółta będzie wprowadzona, jeśli średnia nowych przypadków z 7 dni nie będzie przekraczała 9,4 tys. Wtedy będą mogły wrócić wesela (z limitem 50 osób), a limit osób w sklepach zostanie zmniejszony do 1 osoby/7 m2. Przywrócona będzie również działalność restauracji (w godzinach 6-21). Warunkiem powrotu do strefy zielonej (z lokalnymi ograniczeniami) jest średnia nie wyższa niż 3,8 tys. nowych przypadków.

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.