Koronawirus: ostatnie informacje z rynku detalicznego

Ten post dostępny jest także w języku: English

Sytuacja związana z wpływem epidemii COVID-19 rozwija się z godziny na godzinę. W chwili obecnej (stan na 19 marca 2020 r.) zakażonych w Polsce jest 325 osób, pięć osób zmarło. Epidemia i środki służące jej przeciwdziałaniu uderzają także w rynek detaliczny – poniżej zbiór najważniejszych informacji z ostatnich dni.

Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

Polski rząd ogłosił wart 212 mld zł program pomocowy dla gospodarki i przedsiębiorców dotkniętych przez obecny kryzys związany z epidemią COVID-19. Chociaż wbrew zapowiedziom jego elementem nie jest uchylenie zakazu handlu w niedzielę, to dobrą wiadomością dla sieci handlowych jest odsunięcie wejścia w życie podatku od sprzedaży detalicznej przynajmniej do stycznia 2021 r.

Non-food cierpi najmocniej

Zdecydowana większość sklepów z artykułami przemysłowymi na czas epidemii musi pozostać zamknięta. Detaliści robią wszystko by zwiększyć sprzedaż internetową – oferując darmowe lub tańsze dostawy oraz wydłużając czas na zwroty. Jednak sam e-commerce nie wystarczy by wyrównać straty. W związku z epidemią koronawirusa, właściciele polskich marek odzieżowych, obuwniczych, akcesoryjnych i innych założyli Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług, by razem podejmować działania, które przyczynią się do ratowania polskich firm. Związek wypracował wspólne postulaty, z którymi zwrócił się w liście do minister rozwoju. Są to m.in. przywrócenie handlu w niedziele, pozwolenie na skrócenie czasu pracy i zmniejszenie wynagrodzeń pracowników czy odłożenie płatności VAT.

Ograniczenia liczby osób w sklepie

By uniknąć natłoku klientów w sklepach, sieci wprowadzają ograniczenia dotyczące liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać w sklepie. Takie decyzje podjęły m.in. Biedronka, Żabka czy Lewiatan. Ograniczenia wprowadzają także sieci marketów budowlanych, których sklepy nie zostały zamknięte po ograniczeniu funkcjonowania galerii handlowych.

Premie za obecność w pracy

By uniknąć problemów z brakiem pracowników, którzy mogliby udać się na urlop wychowawczy, zdrowotny lub na żądanie, sieci detaliczne oferują pracownikom premie za obecność. Taką decyzję podjęły m.in. Biedronka, Lidl i Aldi. Najwyższe premie oferuje Aldi, gdzie sięgają one 1 tys. zł brutto.

Wpływ epidemii na rynek handlu detalicznego oraz kroki podejmowane przez poszczególnych detalistów śledzimy na bieżąco w PMR Retail Insight: Poland.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *