Koronawirus: rząd znosi kolejne zakazy

Ten post dostępny jest także w języku: English

13 maja 2020 r. rząd przedstawił plan znoszenia kolejnych restrykcji na najbliższe dwa tygodnie. W pierwszej kolejności będziemy mogli pójść do fryzjera oraz restauracji i kawiarni. Następnym krokiem będzie „odmrażanie” szkół.

W przyszły poniedziałek, 18 maja, będzie można:

Skorzystać z usług salonów kosmetycznych i zakładów fryzjerskich przy zachowaniu odpowiednich  zasad: obowiązek zakrywania ust i nosa przez klientów i obsługę (w przypadku wizyty w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala), używanie ręczników jednorazowych, przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę – klient nie może czekać na usługę w poczekalni.

Pójść do lokalu gastronomicznego z obowiązywaniem następujących reguł: limit klientów (1 klient na 4m2), dezynfekcja stolików po każdym kliencie, będzie musiała być zachowana 2-metrowa odległość między stolikami, goście lokalu mogą zdjąć maseczki po zajęciu miejsc przy stolikach. Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno w środku lokalu, jak i w ogródku restauracyjnym.

Dodatkowo wprowadzono także, m.in.::

  • Zmniejszenie limitów osób uczestniczących w uroczystościach religijnych. Na jednego uczestnika mszy musi przypadać 10 m2, a nie jak do tej pory 15 m2.
  • Zmniejszenie limitów osób w pojazdach komunikacji miejskiej. Będzie mogło być zajęte 30% wszystkich miejsc (siedzących i stojących) w danym pojeździe.
  • Mniej restrykcyjne zasady obowiązujące w obiektach sportowych.
  • Częściowe odblokowanie działalności kulturalnej i artystycznej, m.in.: wznowienie działania kin plenerowych, wznowienie pracy na planach filmowych. Powrócą także indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.
  • Od 25 maja do szkół będą mogły wrócić dzieci w klasach 1-3, będą dla nich prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w niewielkich grupach. Powrót dzieci do szkół ma być dobrowolny.
  • Również od 25 maja konsultacje z nauczycielami dla uczniów szkół podstawowych i średnich, czekających na egzaminy. W późniejszym czasie konsultacje mają być możliwe dla wszystkich pozostałych uczniów.
  •  Na uczelnie, również od 25 maja, mają powrócić studenci. Zajęcia mają być prowadzone dla studentów ostatnich lat studiów oraz wtedy, gdy nie da się ich zrealizować zdalnie.

Wszystkie wytyczne sanitarne dla poszczególnych branż można znaleźć na stronie Ministerstwa.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.