Koronawirus: Zamknięte galerie handlowe oraz inne restrykcje

covid

Ten post dostępny jest także w języku: English

4 listopada 2020 r. w związku z bardzo szybko rosnącą liczbą zdiagnozowanych zakażeń koronawirusem, rząd w Polsce zdecydował się wprowadzić kolejne restrykcje mające na celu zahamowanie wzrostu liczby zachorowań. Kluczową zmianą jest zamknięcie sklepów w galeriach handlowych oraz limity klientów w placówkach handlowych. Wszystkie zmiany wchodzą w życie już od soboty, 7 listopada.

Żółte światło dla handlu detalicznego

Podobnie jak na wiosnę, rząd zapowiedział zamknięcie sklepów w galeriach handlowych, z wyłączeniem sklepów: spożywczych, kosmetycznych, z chemią gospodarczą, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, remontowo-budowlanych, z artykułami dla zwierząt, prasą oraz usługi.

Rząd modyfikuje także limity klientów w sklepach. W małych placówkach, o powierzchni do 100 m2, będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 m2. (dotychczas limit klientów w takich sklepach wynosił pięciokrotność liczby kas). W większych sklepach (powierzchnia powyżej 100 mkw.) limit pozostanie utrzymany na poziomie 1 klienta na 15 m2.

Ogłoszone restrykcje wejdą w życie od soboty 7 listopada. Będą obowiązywać prawie miesiąc, do 29 października. Jednak rząd nie wyklucza ich przedłużenia.

Restauracje dalej zamknięte

Dodatkowo działalność hoteli została ograniczona do przyjmowania tylko gości przebywających w podróży służbowej oraz zostało przedłużone zamknięcie placówek gastronomicznych, tzn. restauracje, puby i kawiarnie dalej będą mogły świadczyć działalność wyłącznie w trybie na wynos (na wynos i dowóz).

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, kolejnym krokiem będzie całkowity lockdown, – Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju, to włączamy „ostry hamulec” bezpieczeństwa. Jeśli będzie w granicy 70-75 przypadków, to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.