Koronawirus: Żółta strefa w całym kraju, wracają godziny dla seniorów

koronawirus dystans spoleczny

Ten post dostępny jest także w języku: English

W ostatnich dniach liczba zdiagnozowanych w Polsce przypadków koronawirusa rośnie bardzo i szybko i wynosi około 4-5 tys. dziennie. W związku z tym wraca część ograniczeń, w tym m.in. godziny dla seniorów. Żółta strefa została rozszerzona na cały kraj. W chwili obecnej nie ma mowy o lockdownie takim, jak na wiosnę, ale przy rosnącej liczbie zachorowań sytuacja może ulec zmianie.

Żółta strefa w całej Polsce

Już od jakiegoś czasu w ramach walki z koronawirusem wydzielane były powiaty z najwyższą liczbą zdiagnozowanych zachorowań w ciągu ostatnich dwóch tygodni. W strefach żółtych i czerwonych obowiązywały dodatkowe restrykcje. Od soboty, 10 października, żółtą strefą objęty został cały kraj (za wyjątkiem powiatów w czerwonej strefie, których w chwili obecnej jest 38, w tym sześć miast). Wszystko dlatego, że zgodnie z ostatnią nowelizacją, żółta strefa objęłaby ponad 100 powiatów w Polsce, tj. jedną trzecią wszystkich.

Wraca obowiązek zakrywania nosa i ust nie tylko w przestrzeni zamkniętej, ale również na powietrzu. Wyłączone są z tego lasy, parki czy plaże. W porównaniu z wakacjami, zaostrzone zostają restrykcje dla gastronomii.

Wracają godziny dla seniorów

W strefie czerwonej lokale gastronomiczne mogą działać wyłącznie w godzinach 6-22, z wyjątkiem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu. Dodatkowo, w strefie żółtej na 4 m kw. w restauracji może przypadać tylko 1 osoba. Od 17 października, maksymalna liczba gości podczas imprez okolicznościowych (w tym wesel) to 75 w strefie żółtej  i 50 w strefie czerwonej. Został utrzymany, do odwołania, zakaz działalności dyskotek i klubów nocnych. Dodatkowo, wprowadzono zakaz udostępniania miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub innych zamkniętych przestrzeniach.

Od 15 października wracają także godziny dla seniorów. Obowiązywać one będą w godzinach 10-12 dla osób powyżej 60 roku życia w sklepach spożywczych, aptekach  i drogeriach.

Na zmieniającą się sytuację szybko reaguje branża, w tym m.in. Biedronka. Sieć wraca do Akcji24 prowadzonej na wiosnę. Już w weekend 40 sklepów w Polsce działało w trybie całodobowym, w 650 otwartych było do godziny 23.30. „’Wydłużenie godzin otwarcia sklepów wpłynie na mniejszą liczbę klientów w jednym momencie, co zwiększy bezpieczeństwo zakupów zarówno dla klientów, jak i pracowników” – argumentuje Biedronka w komunikacie.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.