Maczfit i Żabka – małżeństwo dobrych partii?

Ten post dostępny jest także w języku: English

8 marca 2021 roku Żabka Polska oraz właściciele marki Maczfit, jednej z wiodących firm w segmencie cateringu dietetycznego w Polsce, poinformowali o podpisaniu umowy, której następstwem będzie włączenie spółki Maczfit Foods Sp. z o.o. w strukturę tworzącej się Grupy Żabka. Żabka zostanie bowiem większościowym udziałowcem firmy.

Maczfit powstał w 2015 roku, założony przez Macieja Lubiaka, sportowca, restauratora i przedsiębiorcy, który pozostanie mniejszościowym udziałowcem oraz prezesem spółki.

W ciągu ostatnich 2 lat Maczfit skokowo zwiększył skalę działania, wchodząc na nowe rynki oraz rozszerzając swoją nowoczesną ofertę. Nasza inwestycja pozwoliła na dostosowanie mocy produkcyjnych, zwiększenie zatrudnienia, a także znaczące poprawienie rentowności spółki. Mam nadzieję, że dołączenie do wiodącej polskiej grupy handlowej, jaką jest Żabka, pozwoli Maczfitowi kontynuować wyśmienite tempo wzrostu – mówi Piotr Noceń, partner zarządzający funduszu Resource Partners (Fundusz w 2018 r. poszerzył swój portfel o pakiet większości udziałów w Maczfit Foods.)

Okiem eksperta PMR:

Magdalena Filip

Senior Retail Analyst

Gastronomia w pudełku i ze sklepowej półki

Inwestycja sieci Żabka w Maczfit podkreśla dwa trendy, co do których, spodziewamy się, że w najbliższych latach będą nadal nabierać na sile: sklepowej gastronomii oraz diet pudełkowych. Mimo pandemii COVID-19, segment cateringów dietetycznych notuje wzrosty (jako właściwie jedyny segment z sektora cateringu dotkniętego ograniczeniami w związku z COVID-19) i przyciąga nowych graczy (m.in. Mihiderka, Sfinks). Według Maczfit, w Polsce w połowie 2020 r. do klientów trafiało ogółem około 80 tys. zestawów posiłków w ramach diet pudełkowych (w październiku Maczfit szacował, że sam produkuje 30 tys. pojedynczych posiłków dziennie). Jednocześnie, około 70% posiłków jest dostarczanych przez małe firmy, które posiadają po 200-300 abonamentów. Z badań przeprowadzonych przez Pomelo Catering tylko w 2020 roku, liczba Polaków korzystających z diet pudełkowych wzrosła o 35% a szczyt ich popularności zdaniem jej założyciela dopiero przed nami.

Rośnie także konkurencja ze strony sklepowej gastronomii, co okres zamkniętych lokali gastronomicznych i szybki przyrost sklepów w kanale convenience, w którym działa Żabka, jedynie nasilił. Według danych PMR, był on najszybciej rosnącym kanałem rynku spożywczego w Polsce w 2020 r., z dynamiką na poziomie blisko 10%, wyższą niż dyskonty czy supermarkety proximity. Sklepy convenience – w odpowiedzi na mniejszą mobilność społeczną, rzadsze lecz większe zakupy Polaków – zaczęły uzupełniać ofertę gastronomiczną swoich sklepów właśnie o dania gotowe.  Sieć Żabka poza rozwojem konceptu gastronomicznego Żabka Cafe, poszerza ofertę dań gotowych pod marką własną (Dobra karma, Szamamm, testowo Le’Frog). Dania gotowe dla ogólnopolskiej sieci sklepów spożywczych we współpracy z Eurocash będzie produkowała także grupa restauracyjna Sfinks. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PMR w listopadzie 2020 na próbie reprezentatywnej, 56%badanych gotowe dania kupione w sklepie traktuje jako zamiennik samodzielnego posiłku a 39% wierzy, że w przeciągu najbliższych 3 lat sklepy spożywcze będą silną konkurencją dla barów fast food.

Na rozdrobnionym rynku cateringu dietetycznego, inwestycja ze strony sieci Żabka stwarza dla Maczfit szansę wzięcia aktywnego udziału w konsolidacji rynku diet pudełkowych czy odciążenia w zakresie kosztownej logistyki (np. przez możliwość skokowego rozwoju w zakresie punktów odbioru). Z kolei dla Żabki jest to szansa poszerzenia menu o posiłki utożsamiane ze zdrowym odżywianiem, zbilansowane w zakresie liczby kalorii i składników odżywczych.

More information in the PMR report: HoReCa market in Poland 2021.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.