Marki premium coraz chętniej otwierają się na Polskę

pani z torbami na zakupy w rękach

Ten post dostępny jest także w języku: English

Według danych PMR, w 2018 r. wartość rynku odzieży i obuwia w wyższym i luksusowym segmencie cenowym wyniosła ponad 6 mld zł, osiągając prawie 1/5 rynku modowego w Polsce. Pozytywnie na rozwój tej kategorii wpływa m.in. rosnący dochód rozporządzalny, przekładający się na wzrost wydatków na droższe artykuły modowe. Co za tym idzie, coraz chętniej marki premium otwierają swoje sklepy w Polsce.

Kolejne marki premium otwierają się na Polskę

We wrześniu 2018 r. w Warszawie został otwarty pierwszy butik marki należącej do grupy Giorgio Armani – Armani Exchange. Butik także położony w Galerii Mokotów a swoją ofertę kieruje do młodszego pokolenia.

Również w październiku 2018 r. w Warszawie został otwarty pierwszy butik Chanel Fragrance & Beauty Boutique z asortymentem kosmetycznym i perfumeryjnym, usytuowany w Galerii Mokotów. Obok kosmetyków w asortymencie sklepu znajdują się także akcesoria, w tym także okulary przeciwsłoneczne.

Po debiucie w 2017 roku Victoria’s Secret w kwietniu zeszłego roku otworzyła kolejny pełnoasortymentowy butik marki w kraju. Drugi sklep również działa w Warszawie, w Złotych Tarasach. Do tej pory w tej lokalizacji dostępny był niepełny asortyment marki m.in. kosmetyki oraz akcesoria. Z końcem sierpnia ubiegłego roku Victoria’s Secret wkroczyła na polski rynek, otwierając pierwszy oficjalny sklep z pełnym asortymentem w Centrum Handlowym Arkadia w Warszawie. Marka wcześniej już była obecna na rynku w dwóch warszawskich sklepach w mniejszym koncepcie oferującym akcesoria i torebki.

W najbliższym czasie też można spodziewać się nowych debiutów, tylko do końca roku otwarcie pierwszych sklepów zapowiedzieli m.in.: Hermes – luksusowa marka z obuwiem i akcesoriami. Według doniesień prasowych nowy sklep zostanie otwarty w okolicach września w Hotelu Europejskim w Warszawie.

Warszawa zagłębiem marek luksusowych

Mimo rosnącego zainteresowania polskim rynkiem wśród luksusowych marek w Polsce nadal trudno się doszukiwać ulic na miarę Pól Elizejskich w Paryżu, Via Condotti w Rzymie czy choćby ulicy Paryskiej w Pradze, skupiających najbardziej znanych projektantów na świecie. Centrum handlowe Vitkac predestynuje do bycia takim luksusowym skupiskiem, mając w zasobach takie marki jak: Gucci, Louis Vuitton czy Yves Saint Laurent. Co więcej, w domu towarowym w ostatnim czasie dużo dzieje się także, tylko w 2018 r. wzbogaciło się o 18 nowych sklepów. W obiekcie pojawiły się takie marki, jak Burberry, które z Polski na kilka lat zniknęło, Alexander McQueen, Margiela czy Stella McCartney. W 2019 r. ruszyły już także salony jak: Moncler, Balmain czy Red Valentino, a do końca roku mają się także pojawić m.in.: Chloe, Givenchy czy Dolce & Gabbana.

1/5 rynku modowego to produkty z wyższej i luksusowej półki cenowej

Według danych PMR, w 2018 r. wartość rynku odzieży i obuwia w wyższym i luksusowym segmencie cenowym wyniosła ponad 6 mld zł, osiągając prawie 1/5 rynku modowego w Polsce. Co więcej, w ostatnich latach segment wyższy i luksusowy odnotował wzrost rzędu 3 p.p. Pozytywnie na rozwój tej kategorii wpływają takie czynniki jak rosnący dochód rozporządzalny, przekładający się na wzrost wydatków na droższe artykuły modowe, rosnąca świadomość konsumentów, ich zamiłowanie do luksusowych marek oraz atrakcyjność Polski wśród zagranicznych turystów, którzy przy okazji kupują artykuły modowe.

Analiza została przeprowadzona na potrzeby raportu PMR: Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

O autorze

 

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Analityk z ponad trzyletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.