Maspex chce przejąć CEDC

Maspex

Ten post dostępny jest także w języku: English

W wyniku podpisania umowy warunkowej z Roust Corporation grupa Maspex będzie mogła przejąć spółkę zależną CEDC. Dzięki tej transakcji Maspex będzie miał szansę stać się liderem rynku wysokoprocentowych alkoholi w Polsce. Aby jednak doszło do przejęcia, firmy muszą otrzymać zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

CEDC to spółka zależna należąca do Roust Corporation, która zajmuje się dystrybucją wysokoprocentowych alkoholi w Polsce oraz jest importerem zagranicznych alkoholi. Ilościowy udział spółki na polskim rynku wynosi 47%. W ofercie CEDC znajdują się takie marki wódki jak Żubrówka, Soplica, Absolwent i Bols oraz wina marek Carlo Rossi, Barefoot i Gancia. Dodatkowo firma jest dystrybutorem alkoholi kolorowych, m.in. Grant’s, Jȁgermeister, Aperol oraz Remy Martin.

Spółka prowadzi produkcję w zakładach w Obornikach i Białymstoku, a wyniki sprzedaży w 2020 r. sięgnęły 5,7 mld zł. Produkty CEDC pojawiają się w prawie 100 krajach, chociaż niespełna 10% sprzedaży dotyczy rynków zagranicznych.

Maspex na rynku alkoholi

Po przejęciu Maspex chce zainwestować w stworzenie nowoczesnego zaplecza produkcyjnego, którego działalność będzie możliwa dzięki kompetencjom pracowników spółki CEDC. Zdaniem Krzysztofa Pawińskiego, współwłaściciela i CEO Grupy Maspex nowe przejęcie, które jest już 20 akwizycją firmy, pozwoli na podwojenie obrotów. Dzięki transakcji kultowe polskie marki będą należeć do jednej firmy, a to umocni pozycję Maspexu na rynku. Umożliwi to także powstanie największej polskiej grupy spożywczej, której obroty mogą sięgnąć nawet 11 mld zł.

Jak wyjaśnia Roustam Tariko, główny akcjonariusz i Prezes Zarządu CEDC, od 2013 roku firma niemalże podwoiła swój udział ilościowy w rynku, zaczynając od 22,7%, a w 2021 r., osiągając wynik 47%. Jego zdaniem firma jest obecnie liderem na polskim rynku i to właśnie dzięki zwiększeniu wartości firmy, Roust Corporation zdecydowało się na przyjęcie oferty sprzedaży CEDC grupie Maspex.

Łączna wartość rynku napojów alkoholowych w ubiegłym roku wyniosła ponad 39 mld zł, natomiast sama sprzedaż wódki wyniosła ponad 13 mld zł i odpowiadała za 34% rynku.

Podobne wpisy