Michał Missala, Quality Missala dla PMR: Zainteresowanie zakupami online utrzymało się po lockdownie

michał missala

Ten post dostępny jest także w języku: English

W obliczu restrykcji wywołanych epidemią COVID-19 segment perfum jest jednym z segmentów rynku artykułów kosmetycznych, który najmocniej odczuje negatywny skutek obecnej sytuacji, notując ujemną dynamikę względem roku poprzedniego. Perfumerie stanęły przed wyzwaniem dostosowania sprzedaży oraz działań marketingowych do nowych realiów. O tym jak sobie poradziła w tych trudnych czasach najstarsza niszowa perfumeria w Polsce, Quality Missala, opowiada PMR jej współwłaściciel, Michał Missala.

W 2020 r. branża perfumeryjna stanęła przed wyzwaniami, jakie wywołały restrykcje spowodowane epidemią koronawirusa,  m. in. kilkutygodniowe zamknięcie sklepów w galeriach handlowych, których asortyment charakteryzuje się przewagą  kosmetyków upiększających oraz perfum. Przez fakt, że znaczną część roku sklepy pozostawały zamknięte, firmy musiały dostosować działalność do nowych realiów, przenosząc sprzedaż coraz działania marketingowe do internetu.

Dwa lockdowny sprawiły, że mniej osób decydowało się na odwiedziny w naszych butikach, dlatego do mediów społecznościowych przeniósł się również główny ciężar kontaktów z klientami  – podkreśla współwłaściciel perfumerii, Michał Missala. Firma musiała zintensyfikować komunikację online i jak dodaje – Myślę, że w takim modelu pozostaniemy jeszcze długo.

Klienci pozostali w kanale internetowym

Na wiosnę większość zakupów przeniosła się do sklepu internetowego. – Choć mimo, że jesienny lockdown nie objął wszystkich butików stacjonarnych sieci, trend, który zrodził się wiosną pozostał na dłużej i sklep internetowy nadal działa na bardzo wysokich obrotach – wyjaśnia. Jak dodaje Michał Missala, jego popularność wśród klientów Perfumerii Quality od lat jest duża i wciąż rośnie. Wiele osób kupuje produkty, które już zna, a to z pewnością wygodniej zrobić online.

Sklepy stacjonarne wciąż głównym kanałem sprzedaży perfum

Mimo, że sklep internetowy Perfumerii zanotował duże wzrosty, jednak wciąż sklepy stacjonarne są głównym kanałem sprzedaży perfum. Szczególnie przy wyborze nowego zapachu zakupy nie zastąpią wizyty w perfumerii. – Ponieważ w naszej perfumerii dajemy klientom możliwość wypróbowania perfum w formie próbek, nie kupują zapachów w ciemno – wyjaśnia Michał Missala.

W ostatnich kilku latach Quality Missala mocno rozwijała stacjonarną sieć sprzedaży, otwierając m.in. nowe Perfumerie Quality w Gdańsku i Łodzi. Jednak pojawienie się epidemii koronawirusa w Polsce zakłóciło handel detaliczny. – Ostatnio otwarta przez nas perfumeria to salon Quality w warszawskiej Galerii Mokotów, który działa od grudnia 2019 r. Plany na kończący się rok zweryfikowała pandemia. Nowe otwarcia nie są w tej chwili priorytetem – mówi Michał Missala.

Kosmetyki pielęgnacyjne ważnym segmentem dla Quality Missala

W latach 90. Perfumeria Quality znana była głównie ze sprzedaży kosmetyków pielęgnacyjnych. Cały czas kładziemy duży nacisk na pielęgnację wierząc, że dobrze dobrane produkty pozwalają zachować zdrowie i młodość skóry – podkreśla Michał Missala. Quality Missala jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce wielu luksusowych marek pielęgnacyjnych, m.in. japońskiej marki Menard, czy hiszpańskiej Natura Bissé.

Kosmetyki naturalne popularne wśród Polek

Od kilku lat rośnie w Polsce popularność kosmetyków naturalnych. Wzrostom tym sprzyja obecnie panująca moda na zdrowy tryb życia oraz rosnąca świadomość konsumentów. Według badania PMR naturalne składniki są w kosmetykach trzecim najważniejszym czynnikiem zakupu tego rodzaju produktów, po dobrym stosunku jakości do ceny i dopasowaniu do potrzeb.

Również takie kosmetyki w swojej ofercie posiada Quality. Przykładem stuprocentowo naturalnych produktów z oferty Perfumerii Quality są mydła i olejki pielęgnacyjne Gamila Secret, czy linia organicznych kosmetyków pielęgnacyjnych dla mężczyzn – Mühle.

Drogerie nie są konkurencją dla Quality Missala

Sieć perfumerii Quality Missala skupia się na sprzedaży produktów artystycznych i niszowych, od początku pozycjonując się w segmencie produktów luksusowych. Jak dodaje Michał Missala –  kilkanaście lat temu świadomie zrezygnowaliśmy z „luksusowego mainstreamu”, czyli zapachów i pielęgnacji dostępnych w sklepach sieciowych.

W Polsce konsumenci coraz chętniej sięgają kosmetyki ze średniej i wyższej półki cenowej, na co wpływa zwiększająca się świadomość konsumentów oraz rosnący dochód rozporządzalny. – Z wieloletniego doświadczenia mogę powiedzieć, że zainteresowanie produktami artystycznymi rośnie i z roku na rok przybywa osób, które nie tylko kochają perfumy niszowe, ale także coraz lepiej orientują się i poruszają w świecie niszy – kończy Michał Missala.

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *