Nad rynkiem handlu produktami marek własnych wiszą ograniczenia

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wśród wszystkich zmian prawnych planowanych przez rząd największy wpływ na rynek produktów marek własnych miałoby wprowadzenie ewentualnej ustawy ograniczającej udział marek własnych w ofercie sieci sklepów wielkopowierzchniowych. Zapowiedzianej w marcu 2019 r. przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Ostatnie lata charakteryzują się coraz silniejszym wpływem polityki państwa na rynek handlu detalicznego. Po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele (który w 2019 r. obowiązuje już w trzy niedziele miesiąca, a od 2020 r. będzie obowiązywać we wszystkie), kolejnym tego przykładem jest podatek od sprzedaży detalicznej, który może powrócić w 2020 r. po wydaniu korzystnej dla rządu decyzji Sądu Unii Europejskiej.

Jednak wśród wszystkich zmian prawnych, planowanych przez obecny rząd niewątpliwie największy wpływ na rynek produktów marek własnych miałoby ewentualne wprowadzenie ich ograniczenia w sprzedaży sieci sklepów wielkopowierzchniowych. Obecnie kształt tego ograniczenia nie jest jeszcze znany, a wypowiedzi są bardzo mgliste. Jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, jeśli dojdzie do ograniczenia, jest wprowadzenie ograniczeń w zakresie udziału marek własnych w ofercie asortymentowej sieci handlowych.

Ograniczenie marek własnych negatywnie wpłynie na rynek produktami marek własnych

Według szacunków PMR, wartość rynku produktów marek własnych w 2018 r. wyniosła prawie 50 mld zł. Pewnikiem jest, że ewentualne ograniczenie odbije się na wartości tego rynku, a kanałem sprzedaży który dotknie najbardziej będą sklepy dyskontowe, w przypadku których udział sprzedaży marek własnych często jest na poziomie powyżej 60%. Obecnie kanał ten jest największym segmentem rynku.

Co więcej, przyjmując najbardziej pesymistyczny scenariusz dla rynku, w którym udział sprzedaży marek własnych jest nie wyższy niż 20% przychodów detalistów PMR oszacował scenariusz wartości rynku. Gdyby to ograniczenie obowiązywało od początku roku 2019 wartość rynku była niższa o ponad 22 mld zł od tej obecnie prognozowanej, czyli oszacowaną wartość sprzedaży marek własnych lidera rynku – Biedronki.

O autorze

 

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Analityk z ponad trzyletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.