Netto kupuje 301 sklepów Tesco w Polsce

netto wozki sklepowe

Ten post dostępny jest także w języku: English

Sieć supermarketów i hipermarketów Tesco 18 czerwca 2020 r. poinformowała o sprzedaży swojego biznesu w Polsce. Nabywcą jest Salling Group, właściciel sieci spożywczej Netto. Transakcja obejmuje 301 sklepów, centra dystrybucji oraz główną siedzibę i musi zostać zaakceptowana przez organy antymonopolowe.

Tesco sprzedaje biznes w Polsce

Dave Lewis, Prezes Grupy Tesco, poinformował, że w Europie Środkowej była widoczna znacząca poprawa wyników, jednak nadal dostrzegano wyzwania rynkowe w Polsce. Sprzedaż polskiego biznesu Tesco pozowli skoncentrować się spółce na działalności w Czechach, na Węgrzech i Słowacji.

Tesco podało, że całkowita wartość przedsiębiorstwa ustalona w ramach transakcji to 900 mln zł, a łączne wpływy netto mają wynieść około 819 mln zł. Sprzedaż ma zostać sfinalizowana w bieżącym roku finansowym.

Dodatkowo, w ciągu ostatnich 18 miesięcy Tesco sprzedało lub uzgodniło sprzedaż 22 sklepów. Jednocześnie, firma będzie starała się sprzedać pozostałe nieruchomości nieobjęte transakcją, w tym 19 działających sklepów.

W roku finansowym 2019/2020 Tesco Polska osiągnęło przychody w wysokości 1 368 mln GBP (6 791 mln zł) oraz stratę operacyjną przed uwzględnieniem kosztów nadzwyczajnych w wysokości 24 mln GBP (119 mln zł).

Rebranding sklepów Tesco

Salling Group A/S jest w Polsce właścicielem sieci spożywczej Netto, która w połowie czerwca 2020 r. obejmowała 386 sklepów. Transakcja zwiększy liczbę sklepów Netto do blisko 700. Netto ma zainwestować ponad 1 miliard złotych w przekształcenie obecnych sklepów Tesco w sklepy Netto.

W roku finansowym 2019/2020 sklepy objęte transakcją (301 sklepów) osiągnęły przychody (bez VAT i paliw) w wysokości 947 mln GBP (4 701 mln zł). Wszystkie te sklepy przejdą rebranding podczas 18 miesięcznego okresu przejściowego.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.