Netto przejęło Tesco. Co zmieni się na rynku?

Ten post dostępny jest także w języku: English

W marcu UOKIK wydał zgodę na przejęcie sieci sklepów Tesco przez Netto. Co transakcja ta oznacza dla rynku spożywczego w Polsce?

Operacja rebranding

W ciągu najbliższych 18 miesięcy, 301 sklepów Tesco opuści segment hipermarketów i supermarketów i przejdzie do segmentu dyskontów. Netto czeka teraz ogromna operacja rebrandingu, na którą duńska sieć przeznaczy aż 1 mld zł. Wyzwanie jest duże, bo aby dokonać tego w założonym czasie, Netto będzie musiało przekształcać aż 4 sklepy tygodniowo.

Wszystkie sklepy Tesco, które przejdą transformację, będą funkcjonowały zgodnie z konceptem Netto 3.0. Oznacza to szeroką ofertę warzyw i owoców, rozbudowaną ofertę dań gotowych (food to go), a także piekarnię/cukiernię i stoisko mięsne prowadzone przez najemców. Liczba produktów ulegnie znaczącemu zmniejszeniu. W sklepach Tesco było to kilkanaście tysięcy SKU (nawet po niedawnych cięciach), w Netto jest to niespełna 4 tys. SKU. Netto dokona jednak z pewnością szczegółowego porównania asortymentu obu sieci i nie jest wykluczone, że znajdzie jakieś synergie, przykładowo jeśli chodzi o marki własne.

Netto chce rosnąć także organicznie

Równolegle, Netto będzie przekształcało swoje istniejące już wcześniej placówki do nowego konceptu. Na koniec 2020 r. w ramach Netto 3.0 działało około 150 sklepów.

Wydawać by się mogło, że rebranding sklepów będzie tak dużym wzywaniem organizacyjnym, że Netto skupi się na tym, a nie na otwieraniu nowych placówek. Sieć zapowiada jednak, że tak się nie stanie i pomimo przejęcia Tesco chce rozwijać się również organicznie. Rozwój placówek własnych nieco spowolni, ale ma być to po około 20 nowych sklepów w tym i następnym roku. Później Netto chce przyśpieszyć do 35-40 otwarć rocznie. Sieć ma ambitny plan znaleźć się, w dłuższej perspektywie czasowej, w top 5 największych graczy na rynku spożywczym.

Dyskonty na fali

Prognozy dla kanału dyskontów są bardzo dobre. W 2020 r. odpowiadały one za około 29% wartości sprzedaży na rynku spożywczym w Polsce, a udział wzrośnie do ponad 35% w 2025 r. W żadnym z lat, do 2025 r., dynamika r/r nie spadnie poniżej 6%, według prognoz PMR. W 2021 r. dynamika rynku dyskontów będzie najwyższa ze wszystkich kanałów i wyniesie blisko 9%. To efekt nie tylko wzrostu organicznego działających na rynku sieci dyskontów, ale również przejścia placówek Tesco do tego kanału.

Z drugiej strony, w tym roku dynamika sprzedaży dużych supermarketów (gdzie działało Tesco) oraz hipermarketów będzie ujemna (spadek o kilka procent). Tu widać nie tylko zmianę zachowań konsumenckich i zwrócenie się w stronę mniejszych formatów i dyskontów, ale także właśnie efekt transakcji.

Po przejęciu Tesco, zmiany zajdą również wewnątrz kanału dyskontów. Netto praktycznie podwoi swoją liczbę sklepów. Nie wyprzedzi drugiego Lidla jeśli chodzi o liczbę placówek, ale znacząco zmniejszy do niego dystans. Odskoczy również czwartemu graczowi w kanale dyskontów, czyli Aldi.

Kto nie zna Biedronki?

Pozycja dyskontów jest mocna nie tylko na całym rynku, ale także w poszczególnych jego segmentach. Przykładowo, dyskonty kontrolują dwie trzecie rynku produktów marek własnych czy też jedną czwartą rynku produktów Food to Go. Co ciekawe, dyskonty są popularne wśród Polaków nie tylko jeśli chodzi o zakupy spożywcze. W przeprowadzonym w lutym przez PMR badaniu, w którym pytaliśmy konsumentki o miejsca zakupów rajstop i tam również dyskonty były – deklaraktywnie – najczęstszym miejscem zakupu.

Polacy kochają dyskonty. Z badań PMR wynika, że Biedronkę zna 97% Polaków, a Lidla – 94%. Znajomość Netto jest niższa (77%), co powiązane jest z niższą numeryką sklepów. Dyskonty walkę o serca (i portfele) Polaków wygrywają dogodnymi lokalizacjami, coraz szerszą ofertą produktów świeżych i żywności convenience, a także wyselekcjonowaną ofertą produktów pozaspożywczych. Wyraźnie widać trend supermarketyzacji w działaniach największych sieci.

O autorze

Agnieszka Skonieczna

Retail Business Unit Director

Analityk z ponad trzynastoletnim doświadczeniem. Kieruje działem analiz sektora handlu detalicznego w PMR. Obszary specjalizacji: rynek spożywczy, rynek DIY oraz rynek wyposażenia wnętrz.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.