Nowa odsłona CSR w 2020 r.

kobieta siedzi pod murem z napisem

Ten post dostępny jest także w języku: English

Społeczna odpowiedzialność biznesu do ubiegłego roku kojarzona była głównie z minimalizowaniem negatywnego wpływu firm na środowisko. W 2020 termin CSR zmienił oblicze, oprócz ekologii, ważnym obszarem działania stały się kwestie społeczne.

Jak się okazało, pandemia COVID-19 stała się motorem napędowym do podjęcia kroków w tej dziedzinie. Firmy masowo reagowały na potrzeby społeczeństwa, poprzez wsparcie finansowe czy rzeczowe. Służba zdrowia, edukacja, zatrudnienie, technologia – niemal wszystkie elementy życia codziennego zyskały zupełnie inny wymiar. Z badania „CSR w praktyce- barometr 2020” przeprowadzonego przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą wynika, iż 13% polskich przedsiębiorstw, które nigdy nie włączały się w inicjatywy związane z CSR, podjęło się tego zadania.

Hitem ubrania z drugiej ręki

Według badań, które zostały przeprowadzone w kwietniu 2020 r. przez PMR, aż 31% respondentów dokonało zakupu w sklepie z odzieżą używaną w ostatnich trzech miesiącach, natomiast 7% skusiło się na zakup obuwia.

Ciekawą inicjatywą w tym zakresie być debiut pierwszego w Polsce second-handu w galerii handlowej – Bazaru Miejskiego w Galerii Młociny w Warszawie. Platforma Zalando natomiast, postanowiła wdrożyć tego typu sklep na rynku online. W ramach programu Pre-Owned konsumenci mogą wymieniać swoje ubrania na karty upominkowe Zalando lub kwotę wartości oddanej rzeczy przeznaczyć na wybrany cel charytatywny.

Proekologicznym działaniem może pochwalić się również marka H&M, która wykorzystuje do produkcji już 57% materiałów pozyskanych z recyklingu. Dodatkowo, ubrania w dowolnym stanie można oddać do specjalnych punktów oraz odebrać kupon rabatowy na kolejne zakupy w sklepie H&M.

Polska sieć odzieżowa LPP również może starać się o miano firmy odpowiedzialnej społecznie. Obecnie już 23% produktów firmy posiada metkę Eco Aware, czyli odpowiedzialnej produkcji z wykorzystaniem certyfikowanych materiałów pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Szczególną dynamikę zmian nadaje marka Reserved, w której co trzecia rzecz powstaje w bezpieczny dla środowiska sposób. W 2025 r. 50% produktów Reserved mają stanowić te z metką Eco Aware. W 2020 roku, dzięki swoim rozwiązaniom, LPP wyeliminowało kolejne 255 ton jednorazowego plastiku.

W minionym roku wyzwaniem dla branży odzieżowo-obuwniczej była także pomoc w walce z koronawirusem, w którą włączyło się wiele polskich marek, między innymi LPP, 4F, CCC, Lancerto, Kazar, Deichmann i wiele innych. Przekazana została nie tylko pomoc finansowa na rzecz służby zdrowia, ale także rzeczowa w postaci odzieży dla personelu szpitali czy masek ochronnych.

Clean beauty – czyste piękno

Naturalne, ekologiczne, wegańskie, nietestowane na zwierzętach – takie produkty zdają egzamin w ostatnich latach wśród konsumentów, którzy jak się okazuje, stają się coraz bardziej świadomi i odpowiedzialni. Wysoka jakość produktu, dobry skład oraz jego wpływ na środowisko naturalne są to jedne z najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas wyboru kosmetyków. Silikony, parabeny, aromaty zostały porzucone na rzecz prostych, pochodzenia naturalnego składników. Naturalne składniki są w kosmetykach są trzecim najważniejszym czynnikiem zakupu tego rodzaju produktów, po dobrym stosunku jakości do ceny i dopasowaniu do potrzeb, wynika z badań PMR.

Wiele polskich marek zrobiło krok do przodu w tej kategorii, stawiając na wegańskie, eko produkty, między innymi Eveline z linią I love Vegan Food, AA Bio, AA GoGreen, Bielenda Vege. Sieć Biedronka nawiązała współpracę z marką Bell, oferującą wegańską linię produktów do makijażu.

Firmy w swoich strategiach wzięły pod uwagę trend self-care, tworząc aplikacje,  które dobierają kosmetyki do konkretnych typów skóry. Przykładem takich marek są Neutrogena czy La-Roche Posay. Na podstawie selfie, dokonywany jest skan skóry oraz dobierany konkretny kosmetyk do odpowiedniego typu skóry i jej kondycji. Procter & Gamble natomiast stworzyło urządzenie Opte Precision Skincare System, które wykrywa niedoskonałości skórne niewidzialne dla ludzkiego oka. Wszystkie te udogodnienia świadczą o postawie marki względem konsumenta i traktowaniu go w sposób personalny.

Dzięki strategiom dotyczącym redukcji plastiku i dbania o środowisko, w Polsce pojawiły się pierwsze stacje refill, czyli automaty umożliwiające napełnienie własnych opakowań kosmetykami lub środkami czystości danej marki. Jednym z prekursorów była stacja marki Yope w jednym z warszawskich sklepów Carrefour BIO. Podążając śladami Yope, z ideą zero waste zmierzyła się marka Only Bio, która ze swoim automatem pojawiła się w drogerii Rossmann w łódzkiej Manufakturze. Drogeria ta posiada wiele innych ekologicznych rozwiązań, Strefę Grab  & Go, Strefę Zdrowia z wegańskimi przekąskami czy też Strefę Beauty ze stanowiskiem manicure.

Jedzenie za pół ceny

Najbardziej popularnym trendem w sektorze spożywczym w ostatnim czasie stała się sprzedaż produktów z krótkim terminem ważności w promocyjnej cenie. Kierowanie się ideą zero waste przez sieci spożywcze, jak się okazuje, zdało egzamin. Wśród konsumentów pojawia się coraz więcej zwolenników tej idei, a sklepy postanowiły dotrzymywać tempa obecnej modzie.

Sieć Żabka jest przykładem sklepu, który wdraża wiele inicjatyw pro-środowiskowych. Jako pierwsza w Polsce otworzyła sklep zasilany wyłącznie czystą energią. Znajdują się w nim ekologiczne rozwiązania, takie jak podłoga kinetyczna czy kropki kwantowe, które pozyskują energię z promieni słonecznych zamontowanych na witrynach sklepowych, a na dachu sklepu umieszczone zostały panele fotowoltaiczne. Meble natomiast pochodzą z recyklingu. Podobną politykę stosuje Dino Polska, który zainstalował panele słoneczne już na ponad 100 dachach w całej Polsce, a także zakończył proces wymiany tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne we wszystkich marketach.

Jeśli chodzi o działania charytatywne, głównie mające na celu walkę z koronawirusem, ciekawe działania podjęły sieci dyskontowe Lidl oraz Biedronka. Lidl, współpracując z WOŚP oraz Caritas Polska przekazał milion złotych oraz żywność i środki higieniczne organizacjom wspomagającym służbę zdrowia, seniorów oraz dzieci. Z kolei Biedronka postanowiła wspomóc małych polskich przedsiębiorców, których szczególnie dotknęła pandemia. Został uruchomiony program „Czas na wspieranie małych producentów”, dzięki któremu w dyskontach Biedronki pojawiły się produkty od 135 lokalnych dostawców. Kolejną akcja to „Czas na pomaganie Seniorom 65+”, która zaangażowała 20 tysięcy wolontariuszy w robienie codziennych zakupów starszym osobom.

Do działań prospołecznych Biedronki należy również udział w Szlachetnej Paczce. W minionym roku wsparciem zostało objętych aż 14 tysięcy osób, w tym seniorów, dzieci, osób niepełnosprawnych oraz w jakiś sposób dotkniętych przez wirusa. Podczas pandemii w pomoc włączyła się również sieć Aldi, która przekazała wsparcie finansowe, ale także w swoich sklepach uruchomiła kasy pierwszeństwa, dedykowane pracownikom służby zdrowia oraz służbom mundurowym. Carrefour natomiast przekazał ponad milion złotych na zakup respiratorów oraz środki ochrony osobistej personelu medycznego.

Rewolucyjne jedzenie na wynos

W dobie pandemii i panujących ograniczeń w lokalach gastronomicznych, restauracje zostały zmuszone do podjęcia rewolucyjnych działań. Jednym z nich jest współpraca z duńską aplikacją, działającą na  terenie Polski, Too Good To Go, która skupia się na ograniczaniu marnowania żywności. Restauracje, piekarnie oraz sklepy oferują „niespodzianki” w postaci posiłków z ich karty dań lub produktów w promocyjnych cenach, zakupionych na koniec dnia poprzez aplikację. Sprzedanych zostało już ponad 500 tysięcy paczek z żywnością. Partnerami na polskim rynku zostali już firmy North, Wild Bean Cafe, Starbucks, BP, Pizza Hut, Żabka czy Auchan. Na podobnej zasadzie działa również aplikacja Foodsi.

„#WzywamyPosiłki” jest to nazwa akcji zorganizowanej przez sieci gastronomiczne na rzecz walki z koronawirusem. Inicjatywa ta zaangażowała ponad 130 firm, które wsparły służbę zdrowia poprzez codzienne dostarczanie posiłków lekarzom i pracownikom szpitali. W ich gronie znaleźli się między innymi AmRest- właściciel restauracji KFC, Burger King, Pizza Hut oraz kawiarni Staarbucks, catering Maczfit, McDonald’s, Costa Coffe czy Redbull. Objętych pomocą zostało aż 60 placówek.

Wykorzystywanie surowców wtórnych

Społeczeństwo, podążając za ekologicznymi trendami, coraz częściej sięga po rozwiązania, które wiążą się z jak najmniejszym wpływem na środowisko. Wskazuje na to badanie przeprowadzone przez PMR w lipcu 2020, w którym 42% respondentów odpowiedziało, że korzysta z kompostownika, 25% magazynuje deszczówkę, a 21% ogrzewa domy paliwami ekologicznymi.

IKEA chce, by do 2030 r. wszystkie produkty w niej sprzedawane pochodziły z materiałów odnawialnych lub z recyklingu, podkreślała Magdalena Betin, liderka zrównoważonego rozwoju IKEA, podczas PMR Webinar Home & Garden Retail, który odbył się 5 listopada. Eliminacja odpadów, powtórne wykorzystywanie zasobów, recykling, sprzedaż używanych produktów, poszerzanie menu roślinnego, odnawianie czy naprawa to tylko część z ich pomysłów, które zostały lub dopiero zostaną wdrożone do strategii firmy. Już ponad 60% produktów z całego asortymentu IKEA powstaje z materiałów odnawialnych, natomiast 10% wykonane jest z materiałów poddanych recyklingowi.

Kolejnym przykładem jest sieć sklepów Castorama, która oferuje produkty drewniane lub papierowe pochodzące tylko i wyłącznie ze źródeł certyfikowanych. Certyfikaty FSC lub PFC świadczą o najwyższej jakości produktach pozyskanych w sposób odpowiedzialny.

Sieci należące do branży home & garden także podjęły decyzję o udzieleniu pomocy służbie zdrowia podczas pandemii COVID-19. Jedną z firm był sklep meblowy Agata Meble, który przekazał milion złotych na walkę z koronawirusem. Kolejną siecią jest wspomniana wcześniej IKEA, która oprócz darowizn, dostarczyła szpitalom niezbędne meble i akcesoria, takie jak łóżka, pościel czy zabawki dla dzieci, a także żywność. Castorama natomiast, wraz z finansowym wsparciem, zakupiła ponad 3,6 tys. testów na wykrycie COVID-19.Wparła również Straż Graniczną oraz ponad 60 szpitali, przekazując przyłbice oraz płyny dezynfekujące oraz materiały budowlane i wykończeniowe.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *